Bydgoszcz: Opera Nova „Zniewolony umysł” – chor. Robert Bondara

Zdjęcie: Bydgoszcz: Opera Nova „Zniewolony umysł” – chor. Robert Bondara

Fot. Andrzej Makowski

Wersja do druku

Udostępnij

Pomysł utworu młody choreograf, a zarazem autor scenopisu i inscenizacji, Robert Bondara, nosił w sobie już od kilku lat. Balet w dwu odsłonach nie jest do końca wierny słynnej książce Czesława Miłosza, powstał jedynie na jej motywach. Postaci głównych bohaterów nie  odnoszą się wprost do utajonych pod greckimi literami polskich pisarzy z eseju Zniewolony umysł.

 

W spektaklu wykorzystane zostały utwory Philipa Glassa (m.in.wybrane fragmenty kompozycji: MetamorphosisSymfonia Nr 3GlassworksMad rushKwartet smyczkowy Nr 2Kwartet smyczkowy Nr 5) i Wojciecha Kilara (Kościelec). Kostiumy Mariusza Napierały też nie odnoszą się do konkretnego czasu   historycznego. Diana Marszałek stworzyła jeden element scenografii: jakby powalona piramidę, z której przezierają cegły , metalowe   uchwyty-stopnie i klitkowate okienka. Na tę wieloznaczną bryłę nakładają  się  niekiedy  projekcje multimedialne. Dominujące kolory to szarości, rozmytych światłem czerni i jasnych akcentów (sukienka Elpis) nałożą się projekcje multimedialne (chmury, płonąca lawa). Dla Baletu Opery Nova jest to pierwsza pozycja baletu współczesnego w repertuarze.

 

Nominowany przez Operę Nova Robert Bondara zdobył Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy choreograf za rok 2011 .

 

Czas trwania: 1h50′, jedna przerwa.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close