Bytom: „Serce robotnika napędza praca” – premiera performansu na finał projektu

Zdjęcie: Bytom: „Serce robotnika napędza praca” – premiera performansu na finał projektu

Fot. Ludovic Des Cognets

Wersja do druku

Udostępnij

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK zaprasza mieszkańców Rozbarku (dzielnica Bytomia) na podsumowanie projektu Serce robotnika napędza praca. O tańcu i nie tylko. Tego dnia ptrzestrzeń będzie Teatru będzie otwarta dla gości od rana do wieczora (podobnie jak kopalnia, która pracowała przez dziesięciolecia 24 godziny na dobę).

O godzinie 19.00 organizatorzy zapraszają na seans, na który złożą się pokaz taneczny Wiktorii Kozłowskiej, występ RGB czyli Rozbarskiej Grupy Bluesowej (Piotr Smętek gitara vocal, Marek Miś gitara vocal, Adam Jawień harmonijka, Tomasz Cygan gitara basowa), Stowarzyszenia „Pokolenia” oraz pokaz efektów pracy Anu Czerwińskiego. Elementem wspólnym wszystkich działań jest film dokumentalny. Obraz i dźwięk, kiedyś i dziś. Historie i wspomnienia byłych pracowników KWK Rozbark. Dokument o tym, co stało się ze wspólnotą ludzi pracujących w miejscu, które dzisiaj wydawać by się mogło dla nich obce. Dokument przybliża rzeczywistość i tworzy wspólnotę doświadczeń – podobnie jak wspólne miejsce pracy, które dzisiaj przeistacza się w Teatr.

***

Serce Robotnika napędza praca to dwuetapowe przedsięwzięcie. W ramach pierwszego etapu wyemitowano film Kazimierza Kutza Sól ziemi czarnej, który częściowo powstał w przestrzeni Cechowni Kopalni Rozbark. Mieszkańcy dzielnicy zaproszeni zostali do wspólnego sadzenia kwiatów wokół Cechowni, wypieku tradycyjnych ciast etc. Również dla nich zorganizowano piknik. Ponadto mieszkańcy dzielnicy mogli podzielić się swoimi wspomnieniami podczas Giełdy wymiany historii Zebrane w ramach giełdy pamiątki stworzyły unikatową wystawę. W trakcie projektu zorganizowano koncerty, jamy, gry teatralne czy spotkania z artystami i dyskusje dotyczące tematyki pomostowej między instytucjami kultury w regionie, a mieszkańcami. Zainicjowano powstanie izby pamięci, miejsca do fajrantu. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny. Udało się stworzyć grupę stałych gości Teatru w różnym wieku.

Drugim etapem projektu jest performans ruchowy połączony z prezentacją materiału wideo. Materiał (zebrany podczas pierwszego etapu) stworzył model „anatomiczny” ciała pracującego na Śląsku. Spektakl/instalacja jest alternatywną historią dzielnicy, ukazującą miejsce przed katastrofą restrukturyzacyjną,  a także po niej. Jest próbą negocjacji, poszukiwań nowych kierunków rozwoju i godzenia się ze współczesnością. W dużej mierze w projekcie wykorzystane zostały rozmowy z byłymi pracownikami kopalni o wykonywanej przez nich pracy, o czasach restrukturyzacji, zwolnień czy likwidacji Kopalni. Reżyserem projektu jest Rafał Urbacki, syn górnika, tancerz, choreograf, wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami.

Dzięki zarejestrowanym przez Anu Czerwińskiego materiałom filmowym z odbywających się tu eventów, rozmowom z byłymi i obecnymi pracownikami oraz materiałom archiwalnym udostępnionym przez Stowarzyszenie „Pokolenie” i p. Franciszka Zastawnika widzowie zostają zaproszeni na opowieść, o tym jak cechownia wraca do mieszkańców Rozbarku, ale na innych, nowych zasadach. Tożsamość zapisana w tych murach nie znika, ale historia zmienia funkcję tej przestrzeni  i pracy z nią powiązanej. W dniu wydarzenia Cechownia będzie otwarta dla wszystkich – byłych  i obecnych pracowników, widzów/mieszkańców. Uczestnikami performansu i wykonawcami będą ludzie związani z Rozbarkiem. Artyści chcą, by cechownia Rozbark stała się miejscem wspólnego pamiętania i tożsamości dzielnicy. Robotników i widzów łączy wiele, ale przede wszystkim – poczucie wspólnoty skupionej wokół pracy i miejsca, w której ta praca jest wykonywana.

Wstęp wolny.

Realizacja projektu – Anu Czerwiński, Marlena Hermanowicz, Rafał Urbacki, Filip Pawlak, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK:

Partnerami projektu Serce robotnika napędza praca są:

Marszałek Województwa Śląskiego

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Silesia Film

Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego

Teatr Bezpański

Mariacka.eu

Cuda Krowskie

Barowóz

Herbaciarnia Bytom

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close