Chorzów/INDUSTRIADA 2016: Rafał Urbacki „Jaram się”

Zdjęcie: Chorzów/INDUSTRIADA 2016: Rafał Urbacki „Jaram się”

Fot. Kasia Bąba

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2016  Teatr Śląski w Katowcach zaprasza do przestrzeni Huty Królewskiej w Chorzowie na premierę najnowszego projektu Rafała Urbackiego Jaram się. Projekt jest próbą zdiagnozowania narzędziami z pogranicza tańca krytycznego, imprezy rave, reportażu i video-artu sytuacji przemysłu metalurgicznego, hutniczego i obróbki metali na terenie Górnego Śląska. Spotykając ze sobą pierwszy w Europie traktat o hutnictwie „Officina ferraria” Walentego Roździeńskiego z wypowiedziami pracowników działających zakładów obróbki metali, powstaje zdarzenie o przemianach gospodarczych, polityce państwa względem regionu, drogach rozwoju myśli technologicznej oraz obecnej sytuacji pracowników fizycznych na Śląsku.

Jaram się to choreodokument badający sytuację ciała robotniczego podczas jego codziennej pracy, w kontekście tożsamości lokalnej oraz jego sytuacji ekonomicznej. Nawiązując do doświadczeń brytyjskiego tańca zaangażowanego okresu tacheryzmu oraz imprez rave’owych, ciała tancerzy zaczynają współgrać z obecną sytuacją pracowników kuźni i hut. Rave’y odbywające się najczęściej w opuszczonych postindustrialnych przestrzeniach to komentarz do przemian w przemyśle ostatnich dekad. Zdarzenia te powstawały jako efekt nieposłuszeństwa obywatelskiego względem polityki państwa.

Premiera Jaram się  będzie miała miejsce w przestrzeni pierwszej na kontynencie huty zbudowanej przez Johna Baildona – Huty Królewskiej w Chorzowie. Obecnie w miejscu po najstarszych piecach „Reden” i „Heinitz” rośnie nawłoć, piołun, mniszek lekarski.
Projekt realizowany jest

‪#‎huta ‪#‎kuźnia ‪#‎metalurgia ‪#‎tacheryzm ‪#‎rave ‪#‎choreodokument ‪#‎śląsk ‪#‎robotnicy

Koncepcja i reżyseria: Rafał Urbacki
Występują: Agata Meyer-Lüters, Pawel Michal Konior, Radosław Lis, Piotr Stanek
Choreografia: Zespół
Muzyka i wykonanie: Michal Wajdzik [ Rabbit on the Moon ]
Światła: Marek Kutnik
Video: Anu Czerwiński
Realizacja dźwiękowa: Maciej Piekara
Research, opracowanie wywiadów i tekstów: Rafał Urbacki
W projekcie zacytowano fragmenty wypowiedzi pracowników Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Minec
Produkcja: Paweł Biernacki, Julia Korus

Projekt realizowany jest przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w ramach INDUSTRIADA 2016 – Święto Szlaku Zabytków Techniki

Wstęp wolny.

Zapisy: www.teatrśląski.pl/industriada
Kontakt: industriada@teatrslaski.art.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

premiera •

godz. 15:00

Chorzów: Hala byłej elektrowni Huty Królewskiej, ul. Metalowców 13

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close