Fundacja Performa zaprasza na performans Magdy Przybysz i Michała Przybyły pt. Pani Kowalska – choreomozaika. Wydarzenie odbędzie się ramach drugiej edycji Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”.
Na kilka chwil słynna rzeźba Włodzimierza Ściegiennego znajdująca się na Skwerze Solidarności, zwana potocznie Panią Kowalską, zostanie ożywiona przez choreografkę i performerkę Magdę Przybysz oraz choreografa i tancerza Michała Przybyłę. We wspólnym dialogu tanecznym zafascynowani jej emanacją, artyści wydobędą ruchowo jej pozę, mozaikową fakturę i aktualny stan ducha. Przyjrzą się także okolicznościom, w których kiedyś powstała i współczesnemu kontekstowi, w którym się znajduje: na co aktualnie spogląda? na jaki świat? jakie osoby ją mijają? jakie słyszy rozmowy? jakie ptactwo przysiada, jaka otacza ją przyroda? Jako osoby choreografujące, twórca i twórczyni chcą bardziej zapoznać się z jej historią (komentarze na forach, opowieści mieszkańców i mieszkanek), aby zebrać różne elementy znalezionych mozaik składających się na historię i estetykę Pani Kowalskiej. Znaleziska zostaną przetłumaczone na język ruchu i tańca, a geometryczne kształty rzeźby – ucieleśnione. Tancerze wejdą z nią oraz sąsiadującą z nią fontanną, parkiem i ławeczkami i przybyłymi widzami i widzkami w interakcje przestrzenne i krajobrazowe (site-specific), tak, aby jeszcze bardziej uwidocznić jej niezwykłą oryginalną formę oraz piękno.
Magda Przybysz – choreografka, performerka, osoba pisząca. Swoją drogę zaczynała w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej w Krakowie. Wciela choreograficzne strategie na scenie, w filmie, literaturze oraz przestrzeniach publicznych ( współpracowała między innymi z kolektywami MML i Hoteloko movement makers, Klaudią Hartung-Wójciak, Igą Gańczarczyk, Anu Czerwińskim, Jakubem Wróblewskim, Patrykiem Lichotą).
Wykładowczyni na SWPS (Komunikacja w organizacji oparta na empatii) na Akademii Muzycznej w Łodzi (Somatyka w tańcu i terapii), prowadzi także warsztaty semestralne na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Sztuk Społecznych). Stypendystka MKiDN (2012, 2020) w dziedzinie taniec, a także stypendystka Stypendium twórczego Grażyny Kulczyk z zakresu współczesnej choreografii (2021).
Michał Przybyła – tancerz, choreograf, pedagog, performer. Absolwent studiów licencjackich na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi w zakresie tańca i choreografii. Studiował na Uniwersytecie Adam Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Media Interaktywne i Widowiska. Ukończył program MASA organizowany przez Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu oraz staż w KCDC. W latach 2016-2020 był artystą tancerzem w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Od 2020 roku współpracuje z Krakowskim Teatrem Tańca, Krakowskim Centrum Choreograficznym, Teatrem Tańca Zawirowania, Teatrem Studio w Warszawie oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie. W 2020 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Kraków oraz był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym samym roku został rezydentem Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Jego krótka praca solowa This thing inside me is a rickety bridge of impossible crossing zdobyła III nagrodę na Warszawskim Konkursie Choreograficznym w 2021 roku. W 2021 roku był rezydentem TanzFaktur w niemieckiej Kolonii. W 2022 roku został rezydentem Instytutu im. J. Grotowskiego we Wrocławiu. Współtworzy Direct Message Collective, z którym powstał spektakl Bromance (2018) oraz spektakl/instalacja ANIMALIA (2019).
2. Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”
Współpraca i patronaty medialne:
portal taniecPOLSKA.pl, CGK, Życie Częstochowy i Powiatu, Orion TV, Twoja Polska Stacja
Partnerzy:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Adama Mickiewicza, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Stowarzyszenie Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Galeria 4 Arte
Organizator: Fundacja Performa
Kuratorka: Anna Królica
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Związku Artystów Scen Polskich – Stowarzyszenie.
Festiwal tańca współczesnego „Pamięć miasta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt dofinansowany ze środków SKE – Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.
„Pamięć miasta” – spacer performatywny jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historycznych w Polsce.