Fundacja Performa zaprasza na spacer performatywny po Częstochowie. Podczas spaceru zobaczyć będzie można performansy w wykonaniu: Physical ArtHouse, Marty Pietruszki i Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Częstochowy, Anny Piotrowskiej oraz Zabawę w wykonaniu Physical ArtHouse. Wydarzenie odbędzie się ramach drugiej edycji Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”.
Spacer performatywny będzie odbywał się po przestrzeni Starego Miasta w Częstochowie i jego celem jest upamiętnienie społeczności żydowskiej oraz jej wkładu w rozwój kulturalny, ekonomiczny i handlowy miasta. Spacer z przewodnikiem z Muzeum Miasta Częstochowy z oddziału zajmującego się historią Żydów Częstochowian zakłada poznanie historii tej społeczności, w miejscach szczególnie ważnych dla ich codzienności w różnych okresach. Organizatorzy planują stworzyć performansy typu site-specific na Placu Willenberga, Starym Rynku, na Placu Bohaterów Getta.
Taniec / improwizacja / tradycyjne tańce żydowskie mają posłużyć za uniwersalny język łączący różne grupy, kultury, nacje w jednym miejscu. Organizatorzy pragną stworzyć widowisko przyciągające uwagę oraz refleksję zgromadzonych widzów, ale i przypadkowych mieszkańców poruszających się po mieście, i w ten sposób wyjść do zwykłych mieszkańców. Na spacer składają się trzy performansy odbywające się w różnych przestrzeniach dawnego getta.
Podczas spaceru będą miały miejsce:
pokaz tańców żydowskich – artyści z seniorami (otwarty nabór dla seniorów w ramach projektu społecznego) pod kierunkiem Marty Pietruszki
pokazy improwizacji artystów (Physical ArtHouse, Anna Piotrowska)
pokaz spektaklu Zabawa Physical ArtHouse
Zabawa, Physical ArtHouse
… wpadła bomba do piwnicy, napisała na tablicy, SOS…
Zabawa ludzkim losem. Zabawa życiem. Gra o życie. Działania grupy są próbą ustosunkowania się do uniwersalnej, obecnie bardzo aktualnej relacji pomiędzy grupą sprawującą władzę a społeczeństwem. Projekt to zaangażowany społecznie komentarz wobec tyranii narzucanych treści. Powstał w roku 2013 we współpracy z Martą Pohrebny (dobór tekstów i słowo) i Bartoszem Wilkiem (muzyka). Powrót do tego dzieła i jego rekompozycja, na spektakl grany plenerowo, doprowadziła twórców do jakościowo nowych rozwiązań ruchowych i warstw interpretacyjnych.
choreografia i reżyseria: Marek Zadłużny, konsultacje choreograficzne: Paweł Matyasik
muzyka: Bartosz Wilk
dobór tekstów i słowo: Marta Pohrebny
obsada: Anna Radomska-Madej, Kalina Grupa-Spławska, Karolina Macias, Natalia Hass, Marek Zadłużny, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak
spotkanie: Plac Willenberga
trasa spaceru: Plac Willenberga, Stary Rynek, Plac Bohaterów Getta, Stary Rynek
Marta Pietruszka – przygodę z tańcem rozpoczęła w latach 80., w Studenckim Teatrze Tańca „Kontrast” działającym w Krakowie. Obok niej, działały tam wówczas między innymi Iwona Olszowska czy Katarzyna Skawińska. Pietruszka została wówczas także członkinią eksperymentalnego zespołu teatralnego Teatr 38, działającego przy Klubie pod Jaszczurami.
Była współzałożycielką (wespół z Iwoną Olszowską) Eksperymentalnego Studia Tańca EST. W 1998 roku razem z Olgą A. Marcinkiewicz założyła Teatr Gestu i Ruchu. Współpracowała także stale z Gdańskim Teatrem Tańca Mellissy Monteros i Wojciecha Mochnieja. Brała udział w projektach Śląskiego Teatru Tańca. Wykładała na krakowskiej PWST, od 1993 roku prowadzi stałe zajęcia w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży na Kazimierzu. Była wychowawczynią całego pokolenia krakowskich tancerzy, zarówno amatorów, jak i tych, którzy przedostali się do profesjonalnego obiegu. W SCKM prowadziła również Scenę Tańca Współczesnego – cykliczny program prezentacji zarówno grup amatorskich, jak i kameralnych projektów ze sceny zawodowej. Zamiłowania: taniec żydowski i polskie tańce ludowe.
Marek Zadłużny – choreograf, pedagog, teoretyk tańca o stopniu naukowym doktora. Dyplomowany artysta tancerz (uzyskał dyplom przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich i honorowany przez MKiDN). Członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP. Krytyk współpracujący z Kwartalnikiem „TANIEC” oraz „Dziennikiem Teatralnym”. Absolwent animacji kultury i sportu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Stypendysta w Oslo University College. Certyfikowany instruktor i trener personalny Pilates CORETM. Animator i badacz kultury tanecznej. Autor monografii Taniec – świat doświadczeń choreografów oraz publikacji naukowych z zakresu szeroko pojmowanej pedagogiki tańca. Adiunkt i wykładowca w zakresie współczesnych form tańca oraz arteterapii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Reżyser ruchu scenicznego. Założyciel, opiekun artystyczny i choreograf Physical ArtHouse w Zielonej Górze. Twórca kilkudziesięciu choreografii, działań oraz akcji z pogranicza teatru tańca i sztuk performatywnych. Zaangażowany w rozwój tanecznego amatorskiego ruchu artystycznego, z którego się wywodzi. Współpracuje z wieloma zespołami jako choreograf. Pedagog tańca współczesnego na międzynarodowych warsztatach organizowanych w Berlinie, Luksemburgu, Talinie, Viksjefors (Szwecja) i Cottbus (Niemcy). Uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatów tanecznych. Współtwórca wraz z Anną Piotrowską zielonogórskiej inicjatywy festiwalowej SPACE w latach 2010-2014. W latach 2015-2020 dyrektor Festiwalu SFERA RUCHU Zielona Góra będącego częścią sieci festiwali teatrów tańca realizowanych również w Słupsku i Toruniu. Prezes stowarzyszenia „Ośrodek Praktyk Choreograficznych” (www.opch.pl). Znaczący wpływ na jego rozwój artystyczny wywarła współpraca z Anną Piotrowską.
Kolektyw Physical Arthouse od 2010 roku funkcjonuje i rozwija się w Zielonej Górze pod kierunkiem artystycznym Marka Zadłużnego – choreografa, dyplomowanego artysty tancerza, pedagoga, teoretyka tańca. Estetyka Physical ArtHouse zderza w sobie nurty minimalizmu i ruchu organicznego charakterystyczne dla teatru fizycznego oraz wybranych technik tańca współczesnego. Jednocześnie bazuje na fundamencie improwizacji strukturalnej, co stanowi o autorskim, dynamicznym i mocnym stylu choreografii kreowanych przez zespół. Spektakle są zawsze wynikiem twórczej, kolektywnej współpracy i łączą różne języki komunikacji przez sztukę.
2. Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”
Współpraca i patronaty medialne:
portal taniecPOLSKA.pl, CGK, Życie Częstochowy i Powiatu, Orion TV, Twoja Polska Stacja
Partnerzy:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Adama Mickiewicza, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Stowarzyszenie Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Galeria 4 Arte
Organizator: Fundacja Performa
Kuratorka: Anna Królica
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Związku Artystów Scen Polskich – Stowarzyszenie.
Festiwal tańca współczesnego „Pamięć miasta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt dofinansowany ze środków SKE – Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.
„Pamięć miasta” – spacer performatywny jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historycznych w Polsce.