Częstochowa/ 2. Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”: wystawa fotografii Katarzyny Machniewicz „Ciało.Dotyk.Pamięć”

Zdjęcie: Częstochowa/ 2. Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”: wystawa fotografii Katarzyny Machniewicz „Ciało.Dotyk.Pamięć”

Spacer performatywny w ramach Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć Miasta”. Fot. Katarzyna Machniewicz

Fundacja Performa zaprasza na wystawę fotografii Katarzyny Machniewicz Ciało.Dotyk.Pamięć. Wydarzenie odbędzie się ramach drugiej edycji Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”.

Wersja do druku

Udostępnij

Ciało.Dotyk.Pamięć – wystawa fotografii Katarzyny Machniewicz

Ciało dotknięte (NIE)pamięcią.
To co dotknęło najmocniej – osobiście lub z przeszłych pokoleń –
najtrwalej zawsze zapisane w ciele.
Doświadczenie wyparte do nieświadomości nieistniejące w pamięci,
nieustannie obecne przez ciało.
emanacja dłoni gestów….uzdrawiający ruch, ożywczy dotyk…
Umysł zaczyna dotykać pamięcią ciała niedostępnych wspomnień.
Ocalanie strzępków przeszłych dotknięć w wolności do pamiętania.
Akceptacja tego, co się wydarzyło, świadoma w teraz obecność.
W tańcu w kręgu budząca się radość pomimo tego, co się wydarzyło.

Spacer performatywny / Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć Miasta”. Fot. Katarzyna Machniewicz

Katarzyna Machniewicz – fotografią tańca zajmuje się od 2008 roku. Fotografuje przede wszystkim taniec współczesny. Zdobywała doświadczenie w tej dziedzinie oraz doskonaliła swoje umiejętności fotografując najlepszych artystów polskich i zagranicznych, również w bardzo trudnych warunkach. Jej fotografie były publikowane w materiałach promocyjnych festiwali, na stronach portalu taniecPOLSKA.pl, na stronach internetowych i w materiałach promocyjnych artystów, których spektakle fotografowałam, w wydawnictwach polskich i zagranicznych: czasopismach i książkach poświęconych sztuce teatru, tańca, a także fotografii. W 2015 roku zdobyła główną nagrodę w kategorii teatralne zdjęcie sezonu w Konkursie Fotografii Teatralnej, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego za zdjęcie wykonane w czasie spektaklu ROOM 40 w choreografii Macieja Kuźmińskiego. W 2017 roku jej sylwetka oraz fotografie zostały zaprezentowane w albumie Nienasycenie spojrzenia pod redakcją Anny Królicy, wśród prac 21 fotografów zajmujących się fotografią tańca. Album, wydany przez Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, został nagrodzony Dyplomem Honorowym w ramach międzynarodowego konkursu Stiftung Buchkunst jako jedna z 10 najpiękniejszych książek roku oraz nominowana w kategorii albumu do Najpiękniejszej Książki Roku 2017, wydawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Częstochowa: Druga edycja Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”

2. Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”

Współpraca i patronaty medialne:

portal taniecPOLSKA.pl, CGK, Życie Częstochowy i Powiatu, Orion TV, Twoja Polska Stacja

 

Partnerzy:

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Adama Mickiewicza, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Stowarzyszenie Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Galeria 4 Arte

Organizator: Fundacja Performa

Kuratorka: Anna Królica

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i  Związku Artystów Scen Polskich – Stowarzyszenie.

Festiwal tańca współczesnego „Pamięć miasta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Projekt dofinansowany ze środków SKE – Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.

„Pamięć miasta” – spacer performatywny jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historycznych w Polsce.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Częstochowa: Galeria 4 Arte, ul. 1 maja 27 - wernisaż wystawy

Częstochowa: Galeria 4 Arte, ul. 1 maja 27 - wernisaż wystawy

Częstochowa: Restauracja Niebo w mieście, ul. Mirowska 4

godz. 16:00

Częstochowa: Restauracja Niebo w mieście, ul. Mirowska 4 - finisaż wystawy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close