Częstochowa / Festiwal „Pamięć miasta”: Physical Arthouse „Ukochany kraj, umiłowany kraj”

Zdjęcie: Częstochowa / Festiwal „Pamięć miasta”: Physical Arthouse „Ukochany kraj, umiłowany kraj”

Festiwal „Pamięć miasta”

W ramach festiwalu tańca współczesnego Pamięć miasta odbędzie się pokaz spektaklu Ukochany kraj, umiłowany kraj zespołu Physical Arthouse.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Zło może urosnąć. I dziś wciąż w każdym z nas kryje się atawistyczna skłonność do niszczenia, zabijania. Bo nienawiść dużo łatwiej wzbudzić, niż skłonić do miłości. Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia. Pozwalamy, żeby na ulicach miast demokratycznych krajów, w imię swobód demokratycznych, odbywały się parady nienawiści i nietolerancji. To zły znak. I to nie jest demokracja, bo demokracja nie polega na przyzwoleniu na zło, nawet najmniejsze, bo ono może nie wiadomo kiedy urosnąć. Musimy uczyć w szkołach, w przedszkolach, na uniwersytetach, że zło jest złem, że nienawiść jest złem i że miłość jest obowiązkiem. Musimy walczyć ze złem tak, żeby ten, który czyni zło, zrozumiał, że nie będzie dla niego litości.

Marek Edelman, czerwiec 2005 roku

Od kilku lat pejzaż polskiego krajobrazu politycznego wyraźnie brunatnieje. Agresywne gromady wysypują się na ulice już nie tylko podczas Marszu Niepodległości, ale również przy okazji innych okoliczności– nazywanych patriotycznymi czy narodowymi, a będącymi w istocie kolejnymi punktami w harmonogramie oswajania społeczeństwa z neofaszyzmem. Jeszcze pod koniec ubiegłej dekady falanga, czyli dłoń trzymająca miecz, była symbolem używanym przez marginalne grupy naziskinów. Obecnie pod takimi banderami maszeruje młodzież, postrzegająca siebie jako narodowe odrodzenie i antysystemowy ruch sprzeciwu wobec wszechobecnego „lewactwa”. Falanga powraca, a wraz z nią obserwujemy reinkarnację wszystkich najgorszych znaczeń tego symbolu: nienawiści, nierówności, kultu siły, pogardy dla inności i apoteozy militaryzmu. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie teraz, kiedy coraz śmielej poczynają sobie bojówkarze maszerujący po ulicach z Białą Polską na ustach – pełni miłości w deklaracji i nienawiści w działaniu.

Realizatorzy:

Choreografia: Marek Zadłużny
Obsada: Marta Pelińska, Kalina Grupa-Spławska Natalia Hass, Marek Zadłużny, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak

Czas trwania: 25 min

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Częstochowa: Akademickie Centrum Kultury - Klub Politechnik, Aleja Armii Krajowej 23/25

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close