Ludzie tańca

Sylwia Hanff

  • tancerka
  • choreografka
  • pedagożka
Zdjęcie: Sylwia Hanff

Sylwia Hanff. Fot. Yassiek (Janusz Matuszewski)

Wersja do druku

Udostępnij

Sylwia Hanff – magister filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała (dyplom Institut für Tanz und Bewegungsdynamik w Niemczech), menadżerka kultury (dyplom Studium Menadżerów Kultury Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), nauczycielka jogi (certyfikat KRI/USA, 11 lat doświadczenia). Od 14 lat facylitatorka i pionierka w Polsce pracy z labiryntem jednościeżkowym jako metodą rozwoju osobistego (trening Labyrinth Facilitator, Veriditas/USA), teoretyczka sztuk performatywnych (antropologia teatru i filozofia sztuk performatywnych). Pionierka sztuki butoh w Polsce, performerka, reżyserka, choreografka,  kuratorka projektów artystycznych oraz z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, a także projektów społeczno-kulturalnych.

Na scenie od 26 lat, do tej pory wystąpiła w ponad 40 spektaklach teatrów instytucjonalnych i niezależnych. Była aktorką Warszawskiego Teatru Pantomimy działającego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, przez 10 lat współpracowała z Teatrem Narodowym i Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

Od 20 lat prowadzi Teatr Limen Butoh, w którym stworzyła ponad 25 autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Występuje w Polsce i na świecie (USA, Japonia, Francja, Włochy, Holandia, Łotwa, Austria). Od 21 lat prowadzi współpracę międzynarodową, organizuje wydarzenia artystyczne, a także zaprasza zagranicznych artystów do udziału w swoich projektach. W 2019 roku stworzyła Butohpolis. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh, którego jest dyrektorką artystyczną.

Od 20 lat prowadzi warsztaty pracy z ciałem i ruchem, w tym długoterminowe projekty edukacyjne, między innymi Nie wiem, kim był Grotowski. Laboratorium kultury czynnej, za który otrzymała Mazowiecką Nagrodę Inspiracji Kulturalnych „Impuls Kultury 2021” w kategorii „projekt wykorzystujący nowoczesne technologie i innowacyjne formy przekazu”.

Jej sylwetka twórcza znalazła się w książce Something Called Butoh wydanej przez NPO Dance Archive Network, Japonia 2020.

Od wielu lat współpracuje z niezależnymi ośrodkami oraz instytucjami kultury w Warszawie (Instytut Teatralny, Mazowiecki Instytut Kultury, Centrum „Łowicka”, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Służewski Dom Kultury) oraz artystami z całego świata.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Członkini Zarządu Stowarzyszenia „Akademia Umiejętności Społecznych”.

www.limenbutoh.net

FB: https://www.facebook.com/limenbutoh

Sylwia Hanff w spektaklu „Pieśń semi”. Fot. Yassiek (Janusz Matuszewski)

Sylwia Hanff w spektaklu „Pieśń semi”. Fot. Yassiek (Janusz Matuszewski)

Sylwia Hanff w spektaklu „Beksiński_Butoh_Bez tytułu”. Fot. Łukasz Kolewiński

Sylwia Hanff w spektaklu „Beksiński_Butoh_Bez tytułu”. Fot. Łukasz Kolewiński

Sylwia Hanff w spektaklu „Dybuk”. Fot. Katarzyna Machniewicz

Sylwia Hanff w spektaklu „Dybuk”. Fot. Katarzyna Machniewicz

Sylwia Hanff w spektaklu „Święto wiosny”. Fot. Sylwia Zawadzka

Sylwia Hanff w spektaklu „Święto wiosny”. Fot. Sylwia Zawadzka

Sylwia Hanff w spektaklu „8 pustyń”. Fot. Arkadiusz Rączka

Sylwia Hanff w spektaklu „8 pustyń”. Fot. Arkadiusz Rączka

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close