Istota i istnienie. Butō medytacje z Sylwią Hanff

Zdjęcie: Istota i istnienie. Butō medytacje z Sylwią Hanff

Fot. Marta Przybyło.

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas 2-goodzinnej sesji z Sylwią Hanff  uczestnicy będą otwierać ciało w tańcu nieskończonej przestrzeni oraz praktykować Hokotai – chodzące ciało, najważniejszą technikę stosowaną w butō, nazywaną czasami Krokiem Zero, odwołującą się do stosowanego w teatrze nō kroku suriashi, a także do obecnej we wszystkich tradycjach duchowych (Zen, joga hinduska, tybetańska, buddyzm tybetański i innych) medytacji chodzonej.

W tańcu butō każdy gest – powolny i wysublimowany, choć nie-doskonały, nie-dopełniony, gest zawieszony pomiędzy widzialnym i niewidzialnym, jak wiersz haiku, staje się wydarzeniem egzystencjalnym i próbą uchwycenia momentu zjawiskowej ulotności, odsyłając jednocześnie do ukrytego bezmiaru niezjawiskowej Pustki. Butō należy zarówno do życia, jak i do śmierci. Jest urzeczywistnieniem dystansu między istotą ludzką a nieznanym.

Ushio Amagatsu

Butō to taniec, którego istotą jest poszerzona percepcja ciała wyzwolonego z automatyzmów codzienności, poszukiwanie tego, co autentyczne w ciele, tajemniczego piękna, otwarcie na kontakt z Jaźnią i jedność Kosmosu w jego wiecznym cyklu życia i śmierci. Butō jeststanem jedności umysłu-ciała umożliwiającym subtelne odczuwanie wewnętrznego i zewnętrznego świata; to czyste doświadczenie zmieniających się stanów istnienia. Tancerz, istniejąc na krańcach czasu, otwiera przestrzeń, w której ujawniają się rzeczy niewidzialne.

7 stycznia 2012, godz. 11.00-13.00

Miejsce: Warszawa, Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21 (metro Racławicka)

Opłata: 40 zł

Zgłoszenia: Sylwia Hanff, email: limenbutoh@wp.pl
tel. 607640208

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa. Dojazd: metro Racławicka.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close