Warszawa: „Butohpolis”. II Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh – dzień drugi

Zdjęcie: Warszawa: „Butohpolis”. II Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh – dzień drugi

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach „Butohpolis” II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh Teatr Limen Butoh zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Butoh Flash Mob, podczas którego będą praktykować jeden z najważniejszych elementów tańca butoh – „krok wewnętrznej ciszy”. Nazywany różnie przez różnych tancerzy, jest esencją butoh. Kazuo Ohno – jeden z dwóch twórców butoh, mówił o nim poetycko:

Jeden krok to setki lat, w takim księżycowym nastroju, aż będziecie pytani: „Kiedy stałeś się księżycem?.

Uczestnicy spotkają się w samym centrum miasta, by tą praktyką odkryć coś ukrytego w sercu codzienności.

I będą też będą kwiaty… uważane przez Kazuo Ohno za esencję życia i esencję butoh: Taniec nie jest reprodukowaniem codzienności, ale doświadczeniem wewnątrz siebie kwitnienia kwiatu. »Stać się kwiatem«, tak chyba można to nazwać.

Od organizatorów:

„Zapraszamy Was do doświadczenia niewidzialnej strony życia miasta – Butohpolis. To może zmienić Wasz sposób patrzenia na rzeczywistość. Spróbujcie! Nie trzeba mieć żadnych specjalnych umiejętności, żeby dołączyć”.

Kwiaty są ulotne. Ulatują w niebo. Zasłoniły całe niebo. Nie ma ich w tobie, więc zasłoniły całe niebo.

Kazuo Ohno

Butoh – kontrkulturowa forma współczesnego tańca, która narodziła się w Japonii na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Zrywa z kanonami tradycyjnej sztuki, nie tylko japońskiej. Inspiracją była także artystyczna awangarda amerykańska i europejska, m.in. niemiecki taniec ekspresjonistyczny, neodadaizm, sztuka informel i antysztuka, koncepcja teatru okrucieństwa Antonina Artauda, pisma Bataille’a, twórczość Geneta.

Butoh to taniec, którego istotą jest poszerzona percepcja ciała wyzwolonego z automatyzmów codzienności, poszukiwanie tego, co autentyczne w ciele, tajemniczego piękna, jedność uniwersum w jego wiecznym cyklu życia i śmierci. Butoh jest stanem jedności umysłu-ciała, umożliwiającym subtelne odczuwanie świata wewnętrznego i zewnętrznego, to czyste doświadczenie zmieniających się stanów istnienia. Tancerz, istniejąc na krańcach czasu, otwiera przestrzeń, w której ujawniają się rzeczy niewidzialne.

Kwiat jest tu, ale kiedy się zbliżymy, znika. Pewnie jest gdzieś blisko. Pójść tam, jeżeli był tu, to akt rozsądku. To nie jest szaleństwo. Kiedy się zbliżamy, nie wiedzieć kiedy, kwiat znika, momentalnie. Mimo to ciągle go widzę. Gdzie jest kwiat? Nie wiem, pewnie w sercu. Tkwi we mnie, w sercu. Tak?.

Kazuo Ohno

Wszystkie cytaty pochodzą z książki Kazuo i Yoshito Ohno Świat Butoh Kazuo Ohno w tłumaczeniu Igi Rutkowskiej, Fundacja Pompka, 2015.

Cały program Festiwalu Butohpolis 5-12 sierpnia:

https://www.facebook.com/events/631684664110072

***

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Społecznych, Teatr Limen Butoh

Partnerzy: Teatr Akt, Fort Mokotów, Schodki, Pół na Pół

Patroni medialni: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, ButohSfera, Fundacja Performa

Wsparcie medialne: portal taniecPOLSKA.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Pasaż Wiecha/ul. Chmielna, w godz. 18.00-18.30

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close