Międzynarodowy Dzień Tańca 2017/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie: Teatr Limen Butoh – instalacja „Ogród Butoh”

Zdjęcie: Międzynarodowy Dzień Tańca 2017/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie:  Teatr Limen Butoh – instalacja „Ogród Butoh”

Ba zdjęciu: Sylwia Hanff. Fot. Sylwia Zawadzka.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca 2017, organizowanego przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Teatr Limen Butoh wspólnie z warszawskimi tancerzami butoh zaprasza

na pokaz instalacji Ogród butoh. Wstęp wolny.

Tancerze: Grażyna Chmielewska, Sylwia Hanff, Magdalena Jakubów, Anna Juniewicz, Regina Masuhr, Anita Zdrojewska, Paweł Dudziński, Wojtek Matejko, Aleksandra Capiga.

Muzycy:
India Czajkowska, Robert Jędrzejewski, Marta Piotrowska.

Butoh – kontrkulturowa forma współczesnego tańca, która narodziła się w Japonii na przełomie lat 50. i 60.XX wieku. Zrywa z kanonami tradycyjnej sztuki, nie tylko japońskiej. Inspiracją do jej powstania były także: ekspresjonizm, koncepcja Teatru Okrucieństwa Antonina Artauda, filozofia Friedricha Nietzschego, pisma George’a Bataille’a, twórczość Jeana Geneta. Odwołuje się do ludowej estetyki brzydoty. Jest rytuałem wyzwalającym wewnętrzną energię i eksplorującym mroki podświadomości. Z premedytacją ukazuje zakazane dotąd obszary życia. Butoh to taniec, którego istotą jest poszerzona percepcja ciała wyzwolonego z automatyzmów codzienności, poszukiwanie tego, co autentyczne w ciele, tajemniczego piękna, otwarcie na kontakt z jaźnią i jedność uniwersum w jego wiecznym cyklu życia i śmierci. Butoh jest stanem jedności umysłu-ciała, umożliwiającym subtelne odczuwanie świata wewnętrznego i zewnętrznego; to czyste doświadczenie zmieniających się stanów istnienia. Tancerz, istniejąc na krańcach czasu, otwiera przestrzeń, w której ujawniają się rzeczy niewidzialne.

Warszawski Teatr Limen prowadzony jest przez Sylwię Hanff od 2002 roku. w tym roku obchodzi 15-lecie działalnosci. Od kilkunastu lat prowadzi współpracę międzynarodową i organizuje wydarzenia artystyczne. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą, otrzymał nagrody na konkursach teatralnych i tanecznych. TL pracuje w zmiennym składzie, otwarty na współpracę z różnymi artystami plastyki, muzyki i teatru, dzięki której dokonuje się wymiana energii twórczej i wzajemnych inspiracji. TL od ponad 3 lat współpracuje z Centrum Promocji Kultury.

FB https://www.facebook.com/limenbutoh

http://www.limenbutoh.net/

Na rzecz tańca butoh działa w Warszawie również Anita Zdrojewska, która organizuje warsztaty i prezentacje zagranicznych artystów oraz działalność wydawniczą dotyczącą tańca butoh. http://www.fundacjapompka.org.pl/ https://www.facebook.com/butohsfera

Pokaz instalacji jest jednym z wydarzeń Międzynarodowego Dnia Tańca  2017 organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Więcej informacji: https://facebook.com/events/452919821727531/

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close