Warszawa: Teatr Limen Butoh & Joan Laage (Kogut Butoh/USA) i goście „Fort butoh”

Zdjęcie: Warszawa: Teatr Limen Butoh & Joan Laage (Kogut Butoh/USA) i goście „Fort butoh”

Fort Mokotów. Fot. Sylwia Hanff.

Wersja do druku

Udostępnij

Inspiracją dla tego wydarzenia jest Fort Mokotów – jego historia, atmosfera, zabytkowe budynki, teren, a nawet roślinność porastająca ruiny.  Fort M – schowany na warszawskim Mokotowie. Tragiczne wydarzenia ukryte w pamięci miejsca, budynków, ziemi. Ważne dla tego miasta i dziejów Polski. A jednocześnie nowe, współczesne życie, które powstaje w tym miejscu: biznes, sztuka, rozrywka. I jeszcze korzenie drzew splecione z ruinami Fortu – natura i jej niepokonana moc odradzającego się życia…

Część I. Pamięć
Performance site-specific na terenie Fortu Mokotów
(koło Pół na pół.)
Taniec butoh: Joan Laage, Sylwia Hanff, Anna Juniewicz, Anita Zdrojewska, Marek Kowalski

Muzyka: Robert Jędrzejewski (wiolonczela live)

Część II. Zmierzch opuszczonych miast/Teatr Limen Butoh
(sale Pół na pół)

Koncepcja: Sylwia Hanff
Taniec butoh: Sylwia Hanff, Magdalena Jakubów, Marek Kowalski
Muzyka: Pierre Boeswillwald
Video: Robert Jędrzejewski
Performans inspirowany jest muzyką Pierre’a Boeswillwalda i filmem Andrieja Tarkowskiego Stalker. Film opowiada o ekspedycji prowadzonej przez Stalkera do zamkniętego obszaru nazywanego „Strefą”, który sam w sobie jest czymś mistycznym, czującą i myślącą przestrzenią, do której nie stosują się zwykłe prawa fizyki. Centrum „Strefy” stanowi „Pokój”, który spełnia ukryte życzenia i nieświadome pragnienia. Stalker to ktoś, kto posiada zdolność przekraczania granic tego, co nieznane, niebezpieczne i zakazane. To „jurodiwy” – „Święty głupiec”, niewinny w oczach Boga. Takie właśnie „Strefy” można znaleźć w opuszczonych miastach…

Premiera w wersji solo odbyła się w 2017 na Festiwalu «En Chair et en Son» w Le Cube pod Paryżem. Podczas wydarzenia „15 lat Teatru Limen Butoh” została pokazana wersja work-in-progress w 3-osobowym składzie. Projekt ewoluuje i powstała wersja site-specific z nowym video-art nakręconym w Forcie Mokotów.

Cześć III. Księgi Ziemi: Celebrując ziemię/Kogut Butoh
(sale Pół na pół)

Reżyseria: Joan Laage/Kogut Butoh (Seattle)
Taniec: Joan Laage oraz Anna Juniewicz i Anita Zdrojewska
Muzyka: Lee Berwick (Londyn)

W dobie coraz bardziej powszechnego korzystania z technologii służącej do kierowania i kontrolowania tak wielu aspektów naszego codziennego życia, łatwo może dojść do zerwania połączenia z naturą. Księgi Ziemi to objawienie ciała jako ziemi i ujawnianie zmieniającego się krajobrazu ciała w ciągłej transformacji.

Księgi Ziemi miały premierę jako performans site-specific w Malmö w Szwecji w ramach sympozjum na temat ciała i pamięci w lutym 2015 roku. Podczas trasy w marcu 2016 roku, Joan ponownie zaprezentowała solowy występ w Malmo oraz współpracowała z wykonawcami w Anglii i Niemczech. Wiosną 2017 roku Oslo Butoh Lab dołączyło do Joan w projekcie w Norwegii, a uczestnicy warsztatów dołączyli do spektaklu w Spazio NU w Pontederze we Włoszech. Najnowszy projekt miał miejsce w stanie Nowy Jork podczas rezydencji artystycznej w Międzynarodowym Centrum Tańca w Kaatsbaan we wrześniu 2018 roku. Tym razem Księgi Ziemi zawitały do Polski i wezmą w nim udział warszawskie performerki Anna Juniewicz i Anita Zdrojewska.

W ten sam weekend kiwetnia odbędą się również dwa inne wydarzenia butoh:

Joan Laage, Sylwia Hanff, Robert Jędrzejewski: spektakl Beksiński_Butoh. Dekonstrukcja

Warsztaty z Joan Laage, 7 kwietnia

***

Teatr Limen Butoh prowadzony przez Sylwię Hanff rozpoczął swoją działalność w 2002 roku i przez 15 lat działalności zrealizował 17 spektakli solowych i zespołowych. TL jest jednym z najważniejszych niezależnych teatrów stolicy i jednym z kilkunastu  polskich teatrów tańca opisanych w książce Jadwigi Majewskiej The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland” wydanej przez Instytut Teatralny w 2011 w języku angielskim, będącej wizytówką polskiego tańca skierowaną do odbiorców i organizatorów zagranicznych. Pracuje w zmiennym składzie, otwarty na wzajemne inspiracje i twórczą wymianę artystów różnych dziedzin sztuki. www.limenbutoh.net

Joan Laage (Kogut butoh) – pionierka i jedna z najbardziej znanych zachodnich tancerek butoh, założycielka DAIPANbutoh Collective, Seattle/USA. Studiowała butoh u mistrza Kazuo Ohno i Yoko Ashikawy w Tokio, a także na warsztatach Mina Tanaki, Sankai Juku, Akira Kasai, Masaki Iwana; pod koniec lat 80.  występowała z Gnome – grupą prowadzoną przez Ashikawę. W 1990 osiadła w Seattle i założyła Dappin’ Butoh. W czasie gdy mieszkała w Polsce, przyjęła artystyczny pseudonim Kogut Butoh. W 2006 i 2007 podróżowała po Azji, tworząc tam projekty butoh. W maju 2011, twórczość Joan była omawiana na sympozjum butoh w UCLA. Joan występowała na festiwalach butoh w Nowym Yorku, Chicago, Portland, Boulder, Seattle i Paryżu. Jej doktorat (Ph.D. in Dance & Related Arts, Texas Woman’s University, 1993), dotyczył ciała w tańcu butoh. Joan została opisana w książkach Sondry Fraleigh – Tańcząc w stronę mroku: Butoh, Zen, i Japonia oraz Butoh: Metamorphic Dance and Global Alchemy. Joan często tworzy prace site-specific. Jest również nauczycielką Tai Chi i posiada certyfikat z Analizy Labana. Jej najnowsze projekty to Suitcases Project, 4Culture Historical Site(s)-Specific Project. The Engendering Project częściowo wspierany przez City of Seattle Office of Arts & Cultural Affairs i Borderlines: The Dead Class Revisited inspirowany Teatrem Śmierci Tadeusza Kantora. Często podrózuje po Europie występując w wielu miastach w różnych krajach. www.seattlebutoh-laage.com  www.daipanbutoh.com

Projekt współfinansuje Dzielnica Mokotów m. st. Warszawa

Organizacja: Stowarzyszenie AUS/Teatr Limen Butoh

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Pół na pół, Fort Mokotów, ul. Racławicka 99.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close