Legionowo/Scena dla tańca 2017/Butoh (w) podróży: Teatr Limen Butoh „Kanabasis”

Zdjęcie: Legionowo/Scena dla tańca 2017/Butoh (w) podróży: Teatr Limen Butoh „Kanabasis”

Fot. Yassiek Janusz Matuszewski

Wersja do druku

Udostępnij

Biblioteka Legionowo zaprasza do Poczytalni na pokaz spektaklu Kanabasis Teatru Limen Butoh w wykonaniu Sylwii Hanff i Grażyny Chmielewskiej (taniec butoh).

Kanabasis to połączenie dwóch słów: katabasis (ruch zstępujący, zejście do otchłani) i anabasis (ruch wznoszący). Kanabasis to podróż archetypowych postaci przez mityczny czas i przestrzeń Śnienia w poszukiwaniu zagubionej mocy, zagubionej duszy. Spektakl zbudowany jest wokół postaci La Loby – Śpiewającej Nad Kośćmi. Kości symbolizują odrodzenie, to, że jesteśmy w posiadaniu źródła, elementu pierwotnego, więc mamy moc, aby naprawić wszelkie spustoszenia psychiki. La Loba  „… śpiewa im pieśń odrodzenia… śpiewać znaczy mówić głosem duszy – na zasłanej kośćmi pustyni duszy kieruje na nas swe tchnienie – przeobrażając nas…”. (Clarissa Pinkola Estés, Biegnąca z wilkami)

Koncepcja i reżyseria: Sylwia Hanff

Taniec Butoh: Sylwia Hanff, Grażyna Chmielewska

Design: Moni Worsztynowicz i Sylwia Hanff

Sylwia Hanff – pionierka i najbardziej rozpoznawalna tancerka butoh w Polsce. Uczyła się u największych mistrzów butoh (tj. Ko Murobushi, Daisuke Yashimoto, Carlotta Ikeda, Yoshito Ohno oraz Atsushi Takenouchi, Tadashi Endo, Ken Mai, Kan Katsura i inni); performerka teatru fizycznego, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała, nauczycielka jogi i medytacji; tańca współczesnego i orientalnego uczyła się na wielu międzynarodowych festiwalach i warsztatach tańca w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii; brała udział w międzynarodowych projektach tanecznych. Była aktorką zespołu Warszawskiego Teatru Pantomimy, 10 lat współpracowała z Teatrem Narodowym i Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Współpracuje z teatrami fizycznymi i eksperymentalnymi. Magister filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, menadżerka kultury – od wielu lat organizuje wydarzenia butoh. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty pracy z ciałem i medytacji w ruchu. Od 2002 roku prowadzi Teatr Limen Butoh. Stworzyła kilkanaście autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Została opisana w książce Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy (2014) Magdaleny Zamorskiej  i The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland (2012) Jadwigi Majewskiej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.limenbutoh.net

FB https://www.facebook.com/limenbutoh

Grażyna Chmielewska – aktorka – mim, tancerka butoh. W latach 1982 – 2001 była aktorką Warszawskiego Teatru Pantomimy przy Teatrze Żydowskim. Brała udział we wszystkich premierach tego teatru, a także innych produkcjach telewizyjnych i filmowych. Od wielu lat praktykuje japoński taniec butoh.

 

***

Prezentacja spektaklu Kanabasis odbywa się w ramach projektu Butoh (w) podróży, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.

Scena dla tańca 2017 (oryginał) IMIT (miniaturka)

 

O projekcie Butoh (w) podróży

Taniec butoh ze swej natury jest podróżą, której jednym z najważniejszych aspektów jest spotykanie ludzi w nowych miejscach. Stąd tytuł projektu, który symbolizuje chęć i potrzebę żywego kontaktu z publicznością w różnorodnych miejscowościach Polski.

Potrzebna jest również zmiany fałszywego przekonania, że współczesny teatr tańca butoh jest zbyt trudny dla odbiorców z mniejszych miast. 14-letnie doświadczenia Teatru Limen przeczą temu stereotypowi.  Spektakle butoh TL prezentowane w niedużych miejscowościach, zawsze spotykały się z ogromnych zainteresowaniem, wspaniałym odbiorem ludzi spragnionych kontaktu z awangardową i poruszającą sztuką tańca butoh.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close