Warszawa: „Embodying The Spirit (Ucieleśnianie Ducha)” – warsztaty butoh z Joan Laage

Zdjęcie: Warszawa: „Embodying The Spirit (Ucieleśnianie Ducha)” – warsztaty butoh z Joan Laage

Na zdjęciu: Joan Laage. Fot. Vincent Brown.

Wersja do druku

Udostępnij

Limen Butoh i Sylwia Hanff zapraszają do udziału w warsztatach butoh, które poprowadzi amerykańska artystka Joan Laage. Trening Embodying The Spirit (Ucieleśnianie Ducha) to zgłębianie odwiecznego pytania: Czym jest życie? Jaka jest kondycja ludzkości? Czym jest ciało? Jak możemy doświadczać nieskończoności wewnątrz ciała/umysłu?

Warsztat Joan Laage to poszukiwanie ciała fizycznego, ciała elementarnego, ciała eterycznego, to budzenie nieskończoności w ciele. Program obejmuje ćwiczenia energetyzujące, ćwiczenia budzenia pamięci komórkowej, a także doświadczanie podróży poprzez „wymazywanie” i odtwarzanie ciała oraz ciągłą transformację w prowadzonej improwizacji.

„Wymazywanie” fizycznego ciała i redukcja „ja-ego” są dla butoh fundamentalne. Będziemy koncentrować się na obrazach z estetyki butoh oraz jedności ciała i umysłu w procesie jednoczesnego odkrywania i kreowania ciała. Rozpoznając ciało, jako nosiciela starożytnej historii i świadomości komórkowej, poszukujemy „ja” indywidualnego i uniwersalnego, przeplatających się i równoważących się ze sobą. Ciało zostaje zdekonstruowane, by odsłonić uniwersalne „ja” i ujawnić pierwotne korzenie dzięki uwydatnieniu ciała naturalnego. „Ja” następnie zostaje odtworzone podczas ożywiającej podróży indywiduacji.

Joan Laage (Kogut butoh) – pionierka i jedna z najbardziej znanych zachodnich tancerek butoh, założycielka DAIPANbutoh Collective, Seattle/USA. Studiowała butoh u mistrza Kazuo Ohno i Yoko Ashikawy w Tokio, a także na warsztatach Mina Tanaki, Sankai Juku, Akira Kasai, Masaki Iwany; pod koniec lat 80. występowała z Gnome – grupą prowadzoną przez Ashikawę. W 1990 osiadła w Seattle i założyła Dappin’ Butoh. W czasie gdy mieszkała w Polsce, przyjęła artystyczny pseudonim Kogut Butoh. W 2006 i 2007 podróżowała po Azji, tworząc tam projekty butoh. W maju 2011 twórczość Joan była omawiana na sympozjum butoh w UCLA (University of California, Los Angeles). AWystępowała na festiwalach butoh w Nowym Yorku, Chicago, Portland, Boulder, Seattle i Paryżu. Jej doktorat (Ph.D. in Dance & Related Arts, Texas Woman’s University, 1993), dotyczył ciała w tańcu butoh. Artystka została opisana w książkach Sondry Fraleigh – Tańcząc w stronę mroku: Butoh, Zen, i Japonia oraz Butoh: Metamorphic Dance and Global Alchemy. Często tworzy prace site-specific. Jest również nauczycielką Tai Chi i posiada certyfikat z Analizy Labana. Jej najnowsze projekty to Suitcases Project, 4Culture Historical Site(s)-Specific Project, The Engendering Project częściowo wspierany przez City of Seattle Office of Arts & Cultural Affairs i Borderlines: The Dead Class Revisited inspirowany Teatrem Śmierci Tadeusza Kantora. Często podróżuje po Europie, występując w wielu miastach w różnych krajach.

Więcej informacji:

www.seattlebutoh-laage.com

www.daipanbutoh.com

Opłata: 100 zł

Liczba miejsc ograniczona, zadatek (bezzwrotna zaliczka) 60 zł gwarantuje rezerwację miejsca na warsztacie.

Zapisy i informacje: limenbutoh@wp.pl Tel. 607 640 208

Poszerzenie topografii snów.  Docieranie do miejsc, o których nie wiedziałaś, że to jeszcze ty, i do takich, w których to już dawno nie ty…  mam wrażenie, że coś ważnego się wydarzyło, jeszcze nie wiem co…  Całkiem nowa przestrzeń nieświadomości. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, gdzie mnie zabrał jednodniowy (!) warsztat.”– Anna (uczestniczka warsztatów Joan Laage w Warszawie w 2015 roku).

 

Także w marcu Beksiński_Butoh. Bez tytułu 1

Intuitywny performans butoh inspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego.

Joan Laage – Kogut Butoh (Seattle/USA) & Sylwia Hanff – Limen Butoh (Warszawa/Polska)

Muzyka i wideo-partytura: ROBERT JĘDRZEJEWSKI.
15 marca performans, Warszawa, Instytut Teatralny
17 marca performans, Kraków, Scena Tańca SCKM
19 marca performans, Wrocław, Barbara/ Infopunkt ESK Kawiarnia Kultura
20 marca, warsztaty: Joan Laage i Sylwia Hanff, Wrocław

 

Informacje szczegółowe  wkrótce na :

www.limenbutoh.net

oraz FB https://www.facebook.com/limenbutoh

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close