Bydgoszcz: Warsztat butoh z Sylwią Hanff

Zdjęcie: Bydgoszcz: Warsztat butoh z Sylwią Hanff

Fot. Martyna Gaweł.

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Nowa Sztuka Wet Music zaprasza do Bydgoszczy na warsztat butoh z Sylwią Hanff, która tak mówi o warsztacie:

„W zalewie różnych metod pracy z ciałem, istota butoh zaczyna się zacierać. Butoh zaczyna być mylone i mieszane z Ruchem Autentycznym i metodami terapii tańcem. I choć zawiera w sobie te aspekty, to jednocześnie poza nie. wykracza. Współczesny zachodni, racjonalny, sceptyczny umysł często boi się duchowości i „metafizyki”. Dlatego o pracy z ciałem „łatwiej” myśleć w kategoriach psychologicznych. Ale butoh powstało z umysłowości i duchowości Wschodu, a także z zachodniej tęsknoty za utraconym połączeniem ciało-duch.”


BUTOH PIERWOTNEJ PRZESTRZENI

Powietrze pulsuje życiem. Taniec wydarza się i jest wszechświatem. Bycie. Każda cząstka ciała jest Źródłem. Totalność istnienia. Wnętrze zewnętrza, zewnętrze wnętrza. Czująca pustka. Dźwięk wewnętrznej ciszy. Niewidzialne Widzialnego. Shin – centrum wewnętrznej przestrzeni, yohaku – szczeliny istnienia, hokotai – chodzące ciało, jeden krok miedzy życiem i śmiercią, mu – pustka, mudra – ciało jest formą przejawiania się przestrzeni, nie-obecność, śniące ciało, ciało początkującego. Porzucenie uzasadnień przeraża, ponieważ podważa podstawy ego. Otwartość na „mowę” pól zmysłowych. La chair – cielesna tkanka świata – cielesna tkanka ciała. Tkanka cielesności jest „żywiołem” Bytu. Transgresje. Wprowadzam świat pomiędzy warstwy mojego ciała, wprowadzam moje ciało pomiędzy warstwy każdej rzeczy i świata.

Sylwia Hanff – pionierka i najbardziej rozpoznawalna tancerka butoh w Polsce. Uczyła się u największych mistrzów butoh (tj. Ko Murobushi, Daisuke Yashimoto, Carlotta Ikeda, Yoshito Ohno oraz Atsushi Takenouchi, Tadashi Endo, Ken Mai, Kan Katsura i inni); performerka teatru fizycznego, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała, nauczycielka jogi i medytacji; tańca współczesnego i orientalnego uczyła się na wielu międzynarodowych festiwalach i warsztatach tańca w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii; brała udział w międzynarodowych projektach tanecznych. Była aktorką zespołu Warszawskiego Teatru Pantomimy, 10 lat współpracowała z Teatrem Narodowym i Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Współpracuje z teatrami fizycznymi i eksperymentalnymi. Magister filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, menadżerka kultury – od wielu lat organizuje wydarzenia butoh. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty pracy z ciałem i medytacji w ruchu. Od 2002 roku prowadzi Teatr Limen Butoh. Stworzyła kilkanaście autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Została opisana w książce Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy (2014) Magdaleny Zamorskiej  i The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland (2012) Jadwigi Majewskiej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.limenbutoh.net

FB https://www.facebook.com/limenbutoh

Obowiązują zapisy: info@wetmusic.pl

Liczba miejsc jest ograniczona.
Wstęp wolny.
www.wetmusic.pl

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Fundacji Nowa Sztuka Wet Music „SZTUKA OBECNOŚCI” współfinansowane ze środków otrzymanych od Miasta Bydgoszcz.
Współorganizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Bydgoszcz: Strych Biblioteki przy Starym Rynku w Bydgoszczy, w godz. 11.00-15.00.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close