Gdańsk/ 14. Gdański Festiwal Tańca: Joanna Nadrowska „Constant Ending”, Amelia Rozmanowska „Kobiety i Ryby”

Zdjęcie: Gdańsk/ 14. Gdański Festiwal Tańca: Joanna Nadrowska „Constant Ending”, Amelia Rozmanowska „Kobiety i Ryby”

14. Gdański Festiwal Tańca: Amelia Rozmanowska „Kobiety i Ryby”. Fot Krzysztof Bzdeń

W kwietniowej odsłonie 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca będzie można zobaczyć dwa sola artystek związanych z Sopockim Teatrem Tańca. Joanna Nadrowska – jedna z najbardziej charakterystycznych dojrzałych tancerek zespołu – zaprezentuje wyrafinowane eleganckie solo pt. Constant Ending, skupiające się na technice ruchu. Amelia Rozmanowska, nowa twarz na trójmiejskiej scenie, przedstawi manifest pt. Kobiety i Ryby.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu pt. Constant Ending:

Inspiracją do stworzenia spektaklu była metoda ruchowa Gyrotonic®, stworzona przez tancerza Juliu Horvath, którą Joanna Nadrowska od kilku lat praktykuje w celu doskonalenia swoich umiejętności ruchowych oraz w leczeniu kontuzji. Konsekwencja trwania i bycia w danym ruchu, stagnacja i zatracenie to nieodłączne składowe spiralno-falowej natury Gyrotonic®. Eksploracja tej nowatorskiej metody stała się bazą w tworzeniu choreografii. Założenia i zasady tej praktyki ruchowej zostały przeniesione na abstrakcyjną myśl taneczną i sceniczną.

Spektakl zrealizowano z udziałem finansowym Województwa Pomorskiego oraz Gminy Miasta Sopotu.

Joanna Nadrowska – tancerka, pedagożka działająca na trójmiejskiej scenie tanecznej od kilkunastu lat. Tańczyła w wielu spektaklach Sopockiego Teatru Tańca, Trójmiejskiego Kolektywu Twórczego oraz spektaklach autorskich. Startowała w konkursie Solo Dance Contest, a w 2021 roku została jurorką konkursu i reprezentuje wnikliwy głos młodego pokolenia artystów.

Realizatorzy:

Koncept, choreografia i wykonanie: Joanna Nadrowska
Muzyka i reżyseria świateł: Pan.Mruk
Wizualizacje: Katarzyna Turowska

Godz. 19.00
Premiera
Czas trwania: 25 minut

O spektaklu pt. Kobiety i Ryby:

Kobiety i Ryby – błyskotliwy debiut na trójmiejskiej scenie tanecznej – powstał w ramach projektu pt. Dobre Solo, prowadzonego przez Joannę Czajkowską. Spektakl to manifest prowadzący przez rozważania na temat roli kobiety w społeczeństwie. Spektakl w sposób symboliczny odnosi się do schematów, które są nakładane przez wychowanie, kulturę, religię i oczekiwania społeczne. Solo ukazuje proces definiowania siebie jako kobiety, ale też wyraźnie stoi w opozycji do postaw umniejszających, infantylizujących czy patriarchalnych.

Amelia Rozmanowska – projektantka i tancerka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Tajniki tańca współczesnego poznawała w projektach edukacyjnych Lubelskiego Teatru Tańca pod okiem Anny Żak oraz w Szkole Tańca Współczesnego w Poznaniu u Natalii Draganik. Po przeprowadzce do Trójmiasta wzięła udział w spektaklu pt. Fason Newtona Grupy Projektowej Sopockiego Teatru Tańca i w filmie pt. MAKIA. Energia podąża za uwagą w ramach projektu artystyczno-badawczego pt. Ciało otwarte.

Realizatorzy:

Koncept, choreografia i wykonanie: Amelia Rozmanowska
Opieka artystyczna: Joanna Czajkowska
Muzyka: Jan Rozmanowski
Reżyseria świateł: Mateusz Gierc

Godz. 20.00
Premiera: 14 stycznia 2021, Teatr Atelier Sopot
Czas trwania: 20 minut

Warunki uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Klub Żak zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi, w tym z obowiązującymi limitami.
Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie zostaną wpuszczone na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety, dlatego Klub Żak prosi o punktualne przybycie.
Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona. Miejsca nie są numerowane.

Więcej informacji: Gdański Festiwal Tańca (gdanskifestiwaltanca.pl)

14. Gdański Festiwal Tańca: Joanna Nadrowska „Constant Ending”. Fot. Chlorkovsky

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Gdańsk: Klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/197

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close