Gdańsk: Bałtycki Teatr Tańca, „Burza”/„Fedra” – chor. Izadora Weiss

Zdjęcie: Gdańsk: Bałtycki Teatr Tańca,  „Burza”/„Fedra” – chor. Izadora Weiss

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Izadora Weiss powróciła do Szekspira i zaproponowała  własną adaptację Burzy opowiedzianą muzyką i tańcem fenomenalnych artystów BTT. Najistotniejszy dla choreografki jest związek muzyki z tańcem, jako warunek istnienia teatru i fundament choreografii. Wciąż wyznaje zasadę, że nie ma w sztuce istotniejszych zadań, jak opowiadanie o człowieku, jego wielkich emocjach, tragediach i heroicznych wyborach moralnych. Burza jest więc interpretacją dramatu Szekspira swobodną w swojej warstwie czasu i miejsca akcji, ale wierną podstawowej wymowie dzieła, w którym przezwyciężanie egoizmu na rzecz miłości do córki i poczucia sprawiedliwości artysty obdarzonego wielką władzą nad ludźmi, zyskała piękną teatralną oprawę. Spektaklowi towarzyszy I Symfonia Gustawa Mahlera, a finał opowieści, inspirowany jest Adagiettem z V Symfonii i stanowi przesłanie, by nie lękać się śmierci, jeśli uważamy, że nasze życie miało jakiś sens.

muzyka: Gustav Mahler

libretto, inscenizacja i choreografia: Izadora Weiss
scenografia: Hanna Szymczak
światła: Piotr Miszkiewicz

efekty dźwiękowe: Marcin Dąbrowski
asystenci choreografa: Elżbieta Czajkowska-Kłos, Bartosz Kondracki, Filip Michalak

inspicjent: Piotr Borowy
premiera: 24 maja 2015

***

Fedra to opowieść o tragicznej miłości macochy do młodego pasierba.  Arcydzieło literatury francuskiej przetworzone przez Izadorę Weiss za pomocą sztuki tańca w spektakl o miłości niemożliwej, o poczuciu winy i bezradności wobec namiętności rodzących się w nas z niepojętych źródeł, o kłamstwach i śmierci, która jest jedynym wyjściem z ich przeklętej pułapki. To także wysmakowany estetycznie spektakl o nieubłaganej hierarchii w sztuce i w życiu, która powoduje tyle niesprawiedliwości, ale jednocześnie jest potężną siłą napędową naszego przezwyciężania słabości i lęków.

muzyka: Gustav Mahler

libretto, inscenizacja i choreografia: Izadora Weiss

kostiumy: Hanna Szymczak

asystenci choreografa: Elżbieta Czajkowska-Kłos,  Filip Michalak, Bartosz Kondracki

premiera: 7 listopada 2015

26 listopada spektakl zostanie pokazany w teatrze The Place w Londynie.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close