Gdańsk/Bałtycki Teatr Tańca – Opera Bałtycka: „Kopciuszek”

Zdjęcie: Gdańsk/Bałtycki Teatr Tańca – Opera Bałtycka: „Kopciuszek”

Fot. Sebastian Ćwikła.

Wersja do druku

Udostępnij

Kopciuszek to stara opowieść o spełnieniu marzeń. Każdy ją zna choć raz widział jej inscenizację. Dla Bałtyckiego Teatru Tańca to szczególnie ważna premiera, ponieważ zadedykowana jest młodej publiczności Nasza wersja baśniowej opowieści jest współczesna i zostaje opowiedziana nowoczesnym językiem tańca, który jest coraz bliższy młodym widzom – mamy nadzieję, że zostaną z BTT na dłużej.

 

Włoski choreograf Eugenio Scigliano, wraz ze swoją ekipą scenografów, zaproponował ciekawą inscenizacją, zarówno od strony tańca, jak i niebanalnej oprawy plastycznej. Jego pespektywa zgadza się to z naszym myśleniem o konieczności dostosowania plastyki teatralnej do estetyki, w jakiej dzisiaj żyje młodzież.

(na podstawie: Izadora Weiss o spektaklu)

 

Choreograf o spektaklu:

 „Kopciuszek” żyje w naszej wyobraźni jako wspaniała baśń z nie do końca rzeczywistymi bohaterami. To jednak również opowieść o kobiecie silnej, która nie odrzuca szansy na lepsze życie. Akcja naszego spektaklu usytuowana jest na przełomie lat 30. i 40., a Kopciuszek to robotnica w fabryce – ignorowana przez pozostałych pracowników, zdana na łaskę macochy, kierującej jednocześnie fabryką, i swoich przyrodnich sióstr, które zmuszają Kopciuszka, by za nie pracowała.

 

W tym wrogim otoczeniu Kopciuszkowi pozostaje jedynie jej wyobraźnia i pomoc jednej z pracownic fabryki,  która bardzo różni się od pozostałych, przypominając o minionych, lepszych czasach. To dzięki niej, idąc na przyjęcie, dziewczyna może uciec na kilka godzin od monotonii i szarości swojego życia. Kopciuszek spotka tam młodego mężczyznę i spełni się jej marzenie – marzenie wielu kobiet bez względu na czas, w którym żyją – zakochać się…

 

E. Scigliano

 

muzyka Sergiusz Prokofiew
choreografia Eugenio Scigliano

 

kierownictwo muzyczne Jakub Kontz

scenografia i światła Carlo Cerri

kostiumy Kristopher Millar & Lois Swandale

asystent scenografa Anna Cierpiał

asystenci choreografa Aleksandra Michalak, Leszek Alabrudziński

 oraz

Orkiestra Opery Bałtyckiej,

dyrygent Jakub Kontz

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close