Gdańsk: Czekając na… / Święto wiosny – chor. Izadora Weiss

Zdjęcie: Gdańsk: Czekając na… / Święto wiosny – chor. Izadora Weiss

Fot. z archiwum Opery Bałtyckiej

Wersja do druku

Udostępnij

„Godot – Beckettowska postać parabolicznie zastępująca Boga we współczesnym świecie stała się przysłowiowym znakiem niespełnionego oczekiwania, niezrealizowanych tęsknot, marzeń, które nie mają szans na spełnienie. W naszym spektaklu opowiadamy o tych, którzy czekają. Opowiadamy o napięciu, jakie rodzi się podczas oczekiwania. Każde napięcie komplikuje relacje pomiędzy ludźmi. Bycie razem ulega nieustannym przemianom. Nic nie może być stabilne, kiedy każda monada oczekuje na więcej, niż zostało jej dane, więcej, niż może sama wywalczyć w konfrontacji z pragnieniami innej monady. Nasz spektakl nie jest jednak traktatem filozoficznym o pomysłach Leibnitza i Hegla, którego triadę wykorzystujemy tylko do obserwowania jak miłość pomiędzy dwojgiem ludzi rodzi własne zaprzeczenia. To przeciwieństwa, które poprzez inne osoby zamieszane w życie dwojga, kreują uspokajające zmysły trójkąty i ich kombinacje. Interesuje nas konflikt pomiędzy uczuciem domagającym się wierności, a seksualnością niespokojną i wiecznie poszukującą nowej zdobyczy. Nie można opowiedzieć o tym lepiej, niż przy pomocy instrumentu, jakim jest teatr tańca, gdzie odwieczne relacje pomiędzy ciałami stają się czystą poezją”.

Izadora Weiss

 

Przesłanie spektaklu związane jest z powszechną dzisiaj walką demokratycznych struktur globalizującego się społeczeństwa o odbudowanie prawdziwie partnerskich relacji między kobietą i mężczyzną i oczyszczenie terenu walki płci z męskiego szowinizmu i przemocy. Traktowanie kobiety jako przedmiotu służącego zaspokojeniu seksualnych potrzeb i fantazji wciąż jest tematem bolesnym. Przy niezmiennie brzmiących deklaracjach o równouprawnieniu i szacunku dla płci słabszej wciąż widzimy wokół nas niezliczone akty przemocy i pogardy wynikające nie tylko z patologicznych odruchów poszczególnych osobników, ale z powszechnego przyzwolenia, tradycji i kultywowania fałszywych wartości. Nasze Święto wiosny jest gwałtownym znakiem sprzeciwu wobec takiego stanu rzeczy.

 

CZEKAJĄC NA..

muzyka: Philip Glass, Antonio Vivaldi, Marin Marais, Peteris Vasks,

George Gershwin (Summertime w wykonaniu Janis Joplin)
libretto i choreografia: Izadora Weiss

kostiumy: Hanna Szymczak

pokaz przedpremierowy:

28 czerwca 2011 (Warszawa, VII Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania)
premiera:

24 sierpnia 2011 (Poznań, VIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca)

czas trwania 40′

ŚWIĘTO WIOSNY

muzyka: Igor Strawiński
libretto i choreografia: Izadora Weiss
scenografia: Hanna Szymczak
reżyser świateł: Mirosław Poznański
asystent choreografa: Marzena Socha
asystent scenografa: Anna Cierpiał

premiera:
21 marca 2011 na scenie Teatru Narodowego w Warszawie
25 marca 2011 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

czas trwania 35′

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close