Gdańsk: Good Girl Killer „ What’s wrong with happiness”

Zdjęcie: Gdańsk: Good Girl Killer „ What’s wrong with happiness”

Fot. Michał Szlaga.

Wersja do druku

Udostępnij

Premiera z okazji jubileuszu dziesięciolecia kolektywu Good Girl Killer.

Od artystek (Anna Steller, Magdalena Jędra):

Jest naszym powszednim życzeniem składanym z każdej okazji, ale i obietnicą raju, za którą człowiek gotów się zaprzedać.
Coś nie tak z tym szczęściem.
Przynajmniej nie tak jak miało być, jak się zaplanowało, bo oczywiście szczęście było planowe.

Iluzoryczne zjawisko na wyciągnięcie ręki, którego nie sposób chwycić za nogi. Przecież niematerialne.
Zjawia się tylko na chwilę, a zaaferowany/na jego obecnością nie zauważysz jak wypływa przez uchylone okno. Może zostanie na zawsze, a dopiero po wielu latach okaże się, że było dokładnie tym, czym było. Po prostu nie można było go dostrzec z tak bliska.
Może nigdy go nie spotkasz, ale też nie wiadomo jak wygląda. Kilka osób próbowało malować jego szablony, ale wyszła z tego masa kiczu. Teraz zalega w kontenerach. Coś nie tak z tym szczęściem.

Okrągłe rocznice skłaniają do pogłębionej refleksji.
Miałyśmy szczęście poznać się jakieś 10 lat temu. Spotkałyśmy się u Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza przy Cafe Domino zaprasza, można powiedzieć na którymś tam piętrze naszej podświadomości i poprzewracało się w nas kilka kostek. Po sześciu miesiącach prób wraz z Zibim Bieńkowskim i Grzegorzem Welizarowiczem zagraliśmy w Klubie Żak nasz pierwszy spektakl: Good Girl Killer. Tak samo się nazwaliśmy.
Tak właśnie miało być i nie mogło inaczej.

spektakl wymyśliły i występują: Magda Jędra, Anna Steller

światła wyreżyserowała Karolina Gębska

muzyka: collage

Spektakl powstał dzięki wsparciu Visegrad Fund oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Anna Steller – tancerka, performerka i choreograf. Od 1993 roku tańczy w teatrze Dada von Bzdulow, zaś od 2003 roku współpracuje z Teatrem Patrz Mi Na Usta. W 2005 roku założyła zespół Good Girl Killer wraz z Magdą Jędrą. Swoje spektakle prezentowała w ramach programu perfoormatywnego Stary Browar Nowy Taniec/Art Stations Foundation w Poznaniu oraz Festiwalu Malta w Poznaniu, Maat Festival w Lublinie, L1 Contemporary Dance Festiwal w Budapeszcie, Międzynarodowym Festiwalu Tańca Współczesnego ciało/Umysł w Warszawie, Heineken Open’erze w Gdyni, Four Days w Pradze. W 2003 roku otrzymała stypendium Dance Web na festiwalu tańca ImPulsTanz w Wiedniu. Jest laureatką nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Od wielu lat bierze udział w wielu projektach, współpracując z Teatrem Miejskim imienia Gombrowicza w Gdyni, Teatrem Wybrzeże i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

Magdalena Jędra – tancerka, choreografka, performerka. Zaczęła tańczyć w Gdańskim Teatrze Tańca Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja (1997–1999). W 2005 wraz z muzykami Grzegorzem Welizarowiczem i Zbigniewem Bieńkowskim oraz Anną Steller stworzyli swój pierwszy wspólny spektakl pod tytułem Good Girl Killer, od którego został przyjęta nazwa ich grupy. Jej spektaklom blisko jest do idei performansu i nurtu site-specific. Improwizacja jest dla niej podstawą procesu twórczego, a pracę nad spektaklem rozumie jako poddanie się temu procesowi. W swojej pracy artystycznej lubi posługiwać się jednocześnie odmiennymi stylistykami oraz środkami właściwymi kategoriom określanym jako kultura pop czy „kultura wysoka”. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl Good Girl Killer (2006). Stypendystka Ministra Kultury i

Dziedzictwa Narodowego, wielokrotna stypendystka Urzędu Miasta w Gdańsku oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Rezydentka pierwszej wymiany choreografów między Polską a Filadelfią, realizowanym przez Art Stations Foundation w Poznaniu, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Polski w Nowym Jorku i Dance/USA Philadelphia. Prowadzi zajęcia z techniki tańca współczesnego i improwizacji. Współpracuje z wieloma polskimi twórcami, stale z Anną Steller. Mieszka w Gdańsku.

Realizacje autorskie: Teletransis (2002), Konstrukcja symboliczna (2003), Teoria hałasu (2004), Good Girl Killer (we współpracy z GGK, 2005), Junkie (2006), Akcja (we współpracy z GGK, 2008) Parallel (2009), Dziewczynki w czerwonych bucikach (we współpracy z Anną Steller, 2010), Konfetti (2010), Le Sni (we współpracy z Anną Steller, 2010), Have a Nice Hell (we współpracy z Anną Steller, 2010), Lotta i Gula (we współpracy z Anną Steller, 2011), Le Pas Jaques (2011), Gloria! (we współpracy z Anitą Wach, Magdaleną Tuką i Anną Steller, 2013), Ruch myśli. Rekonstrukcja (2014), Europa. Śledztwo (we współpracy z Izą Szostak i Weroniką Pelczyńską, 2014).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Gdańsk: Klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/197.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close