Gdańsk/ IN OUT FESTIVAL 2018: Marta Ziółek „5 rzeczy albo kilka twierdzeń o choreografii”

Zdjęcie: Gdańsk/ IN OUT FESTIVAL 2018: Marta Ziółek „5 rzeczy albo kilka twierdzeń o choreografii”

Fot. G. Trzpil

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach IN OUT FESTIVAL 2018 CSW Łaźnia w Gdańsku zaprasza performans Marty Ziółek 5 rzeczy albo kilka twierdzeń o choreografii. Jest to wykład performatywny oparty na zsubiektywizowanym spojrzeniu na historię tanca i współczesne problemy choreografii.

to nie jest wykład to jest choreografia
ta choreografia mówi i tańczy

 

Pięć tytułowych „rzeczy” tworzy: Marta Ziółek, jej głos, taniec, wykład i obiekt XXL Deluxe, będący kombinacją pozostałych elementów. Zaczynając od słynnego baletu Giselle z 1841 przez seksualną rewolucję baletową Niżyńskiego i wolny taniec Isadory Duncan, minimalizm Judson Church, neofiguratywność lat 80’ (Anne Teresa De Keersmaeker), zwrot teoretyczny lat 90. (Jérôme Bel) i zwrot ku cielesności lat 2000. (Mette Ingvardsen), Ziółek pokazuje jak zmieniało się rozumienie tańca i choreografii na przestrzeni XX i początku XXI wieku. Swój wykład jednocześnie komentuje prowokującym i bardzo afektywnym tańcem, którym wprowadza napięcie pomiędzy warstwę językową spektaklu a jego cielesne wykonanie. Postulując odejście tańca od teatru w stronę sztuk wizualnych i podkreślając znaczenie takich figur jak Vanessa Beecroft, Ziółek postuluje własną wizję politycznie zaangażowanej choreografii opartej na piktorialności, afekcie i sile. Przez odwołania do manifestów, które rewolucjonizowały historię tańca, jednocześnie tworzy swój (anty)manifest.

Solo powstało podczas rezydencji towarzyszących wystawie w galerii Art Stations: Let’s Dance w Starym Borwarze Poznaniu/Galerii Art Stations.

Rezydencja była możliwa dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca.

O festiwalu: http://www.inoutfestival.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:30

Gdańsk: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close