Gdańsk/IX Gdański Festiwal Tańca „lumière”: Compagnie Linga „ONA”

Zdjęcie: Gdańsk/IX Gdański Festiwal Tańca „lumière”: Compagnie Linga „ONA”

Fot. Gert Weigel

Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna, IX edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca odbędzie się pod hasłem „lumière. Podobnie jak w ubiegłych latach Festiwal otworzą trójmiejskie premiery. Po raz pierwszy w Polsce spektakl ONA pokaże Compagnie Linga. W spektaklu wystąpią: Dorota Łęcka i Ai Koyama, znana ze spektaklu We are not I (premiera na Gdańskim Festiwalu Tańca w 2012 roku). Compagnie Linga obchodzi 25-lecie istnienia. Na swoim koncie ma ponad 40 produkcji tworzących markę rozpoznawalną na całym świecie. Zespół został nagrodzony Danzatalenti Prize w Genui, Grand Prix fundacji Vaudoise oraz nagrodą podczas Hannover Choreography Competition. Od 1993 roku artyści są rezydentami Octogone Théâtre w Pully w Lozannie, wspierani przez miasta: Pully, Lozannę, Canton de Vaud i Pro Helvetię – Swiss Arts Council.

choreografia: Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo,

wykonanie: Margot Couturier, Ai Koyama, Dorota Łęcka, Coralie Merle, Raquel Miro, Clara Villalba, Cindy Villemin,

asystent: Michalis Theophanous,

światło: German Schwab

muzyka: Nils Frahm, Dawn of Midi, Jeremy Barnes &Heather Trost, Kocani Orkestar, Paul Wirkus edited by: François Planson, scenografia:  Luc-Etienne Gersbach,

kostiumy: Geneviève Mathier

koprodukcja: Compagnie Linga, L’Octogone Théâtre de Pully

premiera: 18 marca 2016

czas trwania: 60 min.

Z recenzji:

„Perfekcyjna sztuka tańca.”

Isabel Hempen / „Schweiz am Sonntag”

„W nowym spektaklu Katarzyna Gdaniec i Marco Cantalupo odtwarzają świat kobiet. Jest on kształtny, kreatywny, nerwowy i kontrolowany. Poprzez żywiołowość, humor i wyolbrzymienie poszczególne osobowości są wcielane w mocną, pełną wyobraźni, upolitycznioną, poetycką i utopijna formę. Mocną, ponieważ jest powodowana precyzyjną choreografią, która scala wykonawców w jedno ciało, wciąż się reprodukujące… Pełną wyobraźni w przekraczaniu kodów kulturowych i stereotypów płci. Dryfującą pomiędzy totalną kobiecością a absolutną męskością, gdzie ekstrema prezentowane są w dwóch częściach spektaklu – białej i czarnej. (…) W końcu poetycką i utopijną poprzez scenę finałową, w której artyści skąpani są w świetle. Ono łagodzi i uspokaja, unosi poza płeć i jednostkowość. W czasach gdy w tańcu i poza nim, nacisk stawiany jest na indywidualizm i ekspresję jednostki, Katarzynie Gdaniec i Marco Cantalupo w spektakularny sposób udaje się podołać wyzwaniu zbiorowości.”

Marianne Modak / Haute École de travail social et de la santé, Lausanne

Katarzyna Gdaniec urodziła się w Gdańsku, gdzie uczęszczała do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, następnie uczyła się w Petersburgu. Wygrała Europejskie Mistrzostwa Juniorów w gimnastyce, zajęła pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Gdańsku i Prix de Lausanne. W 1985 dołączyła do baletu Maurice’a Béjarta, w którym tańczyła jako solistka do 1992 roku. Następnie wraz z Marco Cantalupo założyła Compagnie Linga. W kwietniu tego roku została nagrodzona statuetką Terpsychory przez Związek Artystów Scen Polskich.

Marco Cantalupo urodził się w Genui, studiował w Scala Theatre Ballet School w Mediolanie i Hamburg Opera Ballet School. Podczas pobytów w Stanach Zjednoczonych pracował z Danielem Ezralowem. Jako solista tańczył w Staatstheather Gelsenkirchen, Balecie Narodowym Portugalii, Deutsche Oper Berlin, Stadttheater Bern i Béjart Ballet Lausanne. Jeszcze przed założeniem Compagnie Linga z Katarzyną Gdaniec, postanowił poświęcić się choreografii.

***

BILETY / SPEKTAKLE

3 zł – na KARTĘ TANCERZA
5 zł – zniżka* na KARTĘ DUŻEJ RODZINY
10 zł – pokazy konkursowe „Solo Dance Contest”, spektakle dla dzieci (**)
15 zł – zniżka* dla uczniów oraz seniorów
20 zł – zniżka* dla studentów i na KARTĘ DO KULTURY
25 zł – spektakle polskie
35 zł – spektakle zagraniczne

WARSZTATY

80 zł – warsztat z Charliem Morrisey i Ritą Gobi

60 zł – warsztat z Julią Koch i Ritą Gobi dla dzieci 8 – 12 lat

40 zł – warsztat z Barbara Szamotulską (jeden dzień / rodzic + dziecko [maluchy])

50% zniżki na KARTĘ TANCERZA*

KINO

10 zł i 8 zł – ulgowe i zniżkowe*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w. 117.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać (opłacić) w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dany spektakl.

Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Liczba biletów i karnetów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona, miejsca nie są numerowane. Na przedstawieniach obowiązuje zakaz rejestracji i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, tel. 58 3440573, www.klubzak.com.pl, biuro@klubzak.com.pl

 

Biuro Festiwalowe: gft2@klubzak.com.pl

 

Akredytacje: pr@klubzak.com.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close