Gdańsk/Opera Bałtycka: Bałtycki Teatr Tańca „Out/Cool fire” – chor. Izadora Weiss

Zdjęcie: Gdańsk/Opera Bałtycka: Bałtycki Teatr Tańca „Out/Cool fire” – chor. Izadora Weiss

Fot. Z materiałów Opery Śląskiej

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Out miał swoją premierę w 2010 roku i był wielokrotnie wznawiany w oryginalnym kształcie dwuaktowego wieczoru. Tym razem Izadora Weiss postanowiła wydobyć z niego samą esencję i pokazać go w wersji skróconej, żeby przesłanie o wartościach tkwiących w świecie outsiderów stało się bardziej widoczne. Muzyka tego poetyckiego spektaklu przybrała formę bardziej skondensowaną, a tancerze BTT wypełnili ją dodatkową interpretacją. Motyw błąkającej się wśród ludzi śmierci, przed którą nie ma ucieczki nawet na oucie stał się w tej wersji bardziej dojmujący, a lament kobiet po utracie tych, którzy odchodzą, mimo miłości jaką się ich obdarza jest jedną z najbardziej wstrząsających scen w teatrze tańca. Druga część wieczoru to nowa choreografia Izadory Weiss, którą nazwała Cool Fire. Na ścieżce muzycznej powraca u niej Nigel Kennedy, tym razem z muzyką inspirowaną przez kompozycję i styl gry Jimi Hendrixa. Spektakl opowiada o tym, że wszelkie podziały między ludźmi są zewnętrzne, jak klasyfikacje, style i ideologie. Rytualne fundamenty tańca pozwalają odrzucić te zewnętrzne formy i odnaleźć wspólnotę, która godzi sprzeczne żywioły i dokonuje zbawczej syntezy.

Out
muzyka: Gustavo Santaolalla, Sainte-Colombe, Edin Karamazov, Antonio Vivaldi, Armand Amar, Marin Marais, Tan Dun, Alexandre Desplat
choreografia: Izadora Weiss
scenografia: Hanna Szymczak

Cool fire
muzyka: Nigel Kennedy / Jimi Hendrix
choreografia: Izadora Weiss

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close