Gdańsk/Polska Platforma Tańca 2019: Compagnie Linga „flow” – chor. Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo

Zdjęcie: Gdańsk/Polska Platforma Tańca 2019: Compagnie Linga „flow” – chor. Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo

Compagnie Linga "flow", fot. Michel Bovay

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Polskiej Platformy Tańca 2019 zostanie pokazany spektakl flow Compagnie Linga, według konceptu i w choreografii Katarzyny Gdaniec i Marka Cantalupo.

O spektaklu:

Spektakl flow („przepływ”) został zainspirowany zadziwiającym sposobem poruszania się grup zwierząt takich jak ławice ryb, stada ptaków czy roje owadów. Te elastyczne i płynne formacje, zdolne do natychmiastowego kolektywnego modyfikowania swojej prędkości i kierunku ruchu bez utraty przestrzennej spójności, kwestionują prawa interakcji działające pomiędzy członkami grupy i zasady koordynacji ich ruchów. Od tych niezwykłych grup zwierząt zaczerpnęliśmy nową dynamikę choreograficzną, bazującą na zbiorowej świadomości ruchów w przestrzeni.

Opierając spektakl na partyturze muzycznej, napisanej i wykonywanej na żywo w sposób nader ekspresyjny, chcieliśmy stworzyć dla naszych tancerzy i dla publiczności możliwość pełnego rozładowania emocji we wspólnym, oryginalnym i pulsującym radością doświadczeniu kinestetycznym.

 

koncept i choreografia: Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo
wykonanie: Aude-Marie Bouchard, Marti Güell Vallbona, Ai Koyama, Andor Rusu, Manuela Spera, Csaba Varga, Cindy Villemin
muzyka: Keda (Mathias Delplanque, E’Joung-Ju)
reżyseria świateł: German Schwab
scenografia: Emilien Allenbach, Geneviève Mathier, Grégory Gaulis
kostiumy: Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo
koprodukcja: Compagnie Linga, l’Octogone – Théâtre de Pully
premiera: L’Octogone Théâtre de Pully, 2 marca 2018, Pully (Szwajcaria)
czas trwania: 60 minut

 

Katarzyna Gdaniec – tancerka i choreografka; uczyła się w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku. W 1983 roku zdobyła I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku oraz Prix de Lausanne. W 1985 roku została członkinią grupy Ballet du XXe Siècle (Balet XX Wieku) Maurice’a Béjarta, gdzie była główną tancerką do 1992 roku. W 1987 roku Katarzyna stworzyła swoje pierwsze choreografie, zaprezentowane podczas warsztatów dla młodych choreografów, zorganizowanych przez Ballet du XXe Siècle. W 1992 roku razem z Markiem Cantalupo założyła zespół Compagnie Linga; jest współautorką ponad 40 choreografii.

 

Marco Cantalupo – tancerz i choreograf; uczył się w Szkole Baletowej Teatru La Scala we Włoszech i w Szkole Baletowej Opery Hamburskiej, gdzie zdobył dyplom. W USA zgłębiał technikę Limona, tam pracował również z choreografem Danielem Ezralowem. Tańczył w Operze Hamburskiej, następnie jako solista Staatstheater Gelsenkirchen, w Balecie Narodowym Portugalii, Operze Niemieckiej w Berlinie, w Balecie Stadttheater de Berne oraz u Maurice’a Béjarta w Balecie Lozańskim. W 1992 roku założył z Katarzyną Gdaniec zespół Compagnie Linga.

 

Keda – duet muzyczny powołany do życia w 2010 roku przez E’Jong-Ju i Mathias Delplanque’a. W swojej pracy duet Keda zderza ze sobą etniczne dźwięki tradycyjnego koreańskiego instrumentu geomungo i elektronicznie przetworzone faktury i rytmy. Ich twórczość to oryginalna forma muzyczna inspirowana bluesem, afrykańskimi dźwiękami, ambientem, muzyką noise itd. Zespół wydał album Hwal i regularnie koncertuje, zwłaszcza w ramach wydarzeń organizowanych przez paryskie Musée du quai Branly.

parenthesesrecords.bandcamp.com

linga.ch/fr

***

Polska Platforma Tańca 2019 odbywa się w dniach 5-8 września 2019 roku w Gdańsku. Jest  to wydarzenie promujące najciekawsze produkcje taneczne zrealizowane przez polskich choreografów. Mała Platforma, organizowana po raz pierwszy, odbywa się w terminie 30-31 sierpnia 2019 roku w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=waCvxpE7oXQ

Spot: https://www.youtube.com/watch?v=xUqkQcdBF9c

Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami są Fundacja Polka dot oraz Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw. Głównym partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, koproducent międzynarodowego spektaklu Serce Fabryki przygotowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Partnerami projektu są: Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Miejski Teatr Miniatura, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Klub ŻAK, Gdyńska Szkoła Filmowa, Kolonia Artystów, POLsail, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, Twoja Stocznia, 100cznia.

Partnerami medialnymi projektu są: „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, Magazyn „Presto”, taniecPOLSKA.pl, teatralny.pl, Radio Gdańsk S.A., „Gazeta Wyborcza Trójmiasto/Co Jest Grane 24”, TVP Kultura, TVP2.

www.polskaplatformatanca.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Gdańsk: Teatr Wybrzeże, ul. Świętego Ducha 2

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close