Fundacja Polka dot

Zdjęcie: Fundacja Polka dot

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Polka dot jest niezależną organizacją stworzoną przez artystki związane z gdańską sceną tańca: Ulę Zerek, Katarzynę Julię Pastuszak, Katarzynę Chmielewską, Katarzynę Ustowską, Tatianę Kamieniecką, Annę Steller. Fundacja zajmuje się rozwijaniem i promowaniem sztuki tańca i choreografii we współpracy z artystami oraz instytucjami kultury. Celem działań fundacji jest budowanie nowego wymiaru dialogu, w którym taniec jest podstawowym językiem zarówno w sferze kultury, życia społecznego, edukacji, jak i wymiany artystycznej.

Fundacja zainaugurowała swoją działalność w 2018 roku. Jej pierwszym projektem był spektakl taneczny Serce Fabryki, zrealizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Europejskim Centrum Solidarności oraz słowackim centrum Tabačka Kulturfabrik. Fundacja Polka dot jest współorganizatorem Polskiej Platformy Tańca w Gdańsku w 2019 roku.

Członkinie Fundacji:

Ula Zerek – prezeska.Absolwentka Międzywydziałowego Instytutu Nauk o Sztuce na ASP w Gdańsku oraz Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego. Artystka niezależna, pracuje na granicy dyscyplin. Realizuje autorskie prace, w których taniec przenika się z innymi formami sztuki. Z Tobiasem Pflugiem tworzy duet performatywny Safe&Sound. Od 2004 roku współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw w Gdańsku. Od 2014 roku producentka spektakli i koordynatorka projektów tanecznych w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Rezydentka programu Mica Moca/Uferstudios w Berlinie zorganizowanego z Instytutem Muzyki i Tańca w 2013 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. Podwójna laureatka nagrody Sztorm Roku 2009, przyznawanej przez trójmiejską redakcję Gazety Wyborczej.

Katarzyna Pastuszak – wiceprezeska. Tancerka i choreografka, teatrolożka, animatorka kultury, wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Gdańskim. Studiowała skandynawistykę na Uniwersytet Gdańskim, wiedzę o teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, ukończyła Filologiczne Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2005-2014 kuratorka Gdańskiego Festiwalu Tańca. Autorka publikacji Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie. Od 2003 roku prowadzi gdański Teatr Amareya. W 2015 i 2016 roku była nominowana do prestiżowej nagrody Splendor Gedanensis za reżyserię spektaklu Nomadka i za realizację polsko-japońskiego projektu Kantor_Tropy. Zdobywczyni prestiżowego stypendium Młoda Polska 2015. Regularnie prowadzi warsztaty taneczne i teatralne w Polsce i zagranicą. W Fundacji Polka dot wdraża nowatorskie rozwiązania w zakresie budowania relacji z partnerami i odbiorcami projektów. Jej głównym obszarem działania jest tworzenie nowatorskich projektów kulturalnych i edukacyjnych oraz animowanie międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Katarzyna Chmielewska – wiceprezeska. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku (1993); studiowała taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli. Od 1993 roku tworzy z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw. Prezeska Stowarzyszenia Teatr Dada von Bzdülöw w latach 2008-2012 oraz ponownie od 2016 roku. Laureatka nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt dorobku i wybitne osiągnięcia artystyczne. Współtworzy spektakle z innymi choreografami oraz tworzy ruch sceniczny do przedstawień w teatrach dramatycznych. Regularnie uczy i prowadzi warsztaty z improwizacji oraz techniki tańca współczesnego. Inicjatorka cyklicznego projektu edukacyjnego Dada Hub dla tancerzy i młodych choreografów w Sopocie. W Fundacji Polka dot jej głównym obszarem działań jest międzynarodowa wymiana artystyczna i kuratorska oraz inicjowanie i organizowanie nowatorskich projektów w zakresie tańca i choreografii.

Katarzyna Ustowska – przewodnicząca Rady Nadzorczej. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz wydziału tańca współczesnego na University of Kent w Northern School of Contemporary Dance w Wielkiej Brytanii. Magister w dziedzinie edukacji w tańcu współczesnym na Frankfurt University of Music and Performing Arts w Niemczech. Realizuje autorskie prace, tworzy projekty artystyczne i edukacyjne w Polsce i za granicą. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i Teatrem Trans-Atlantyk. Prowadzi autorski program edukacji tanecznej w otoczeniu pedagogicznym Montessori. Prowadzi warsztaty, bazując na różnorodnych technikach tańca współczesnego i metodach improwizacji. W swojej pracy poszukuje nowych możliwości porozumienia poprzez ruch oraz nowej perspektywy edukacji w tańcu. Stypendystka Prezydenta Miasta Sopotu oraz laureatka nagrody Sopocka Muza dla Młodych Twórców. W Fundacji Polka dot jej główne obszary działania to realizacja programów edukacyjnych i artystycznych oraz rozwijanie nowych modeli współpracy pomiędzy twórcami, a instytucjami kultury.

Tatiana Kamieniecka – członkini Rady Nadzorczej. Absolwentka Kulturoznawstwa i Pedagogiki na UG oraz Szkoły Muzycznej I st. w Gdańsku. W latach 2007-2008 studiowała na Wydziale Teatru Tańca w PWST w Krakowie. W 2016 roku ukończyła roczny Kurs Choreografii Eksperymentalnej. Zajmuje się edukacją opierającą się na integrowaniu różnych technik i metodologii. Ponadto jest certyfikowaną masażystką i terapeutką czaszkowo-krzyżową. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw oraz choreografami niezależnymi: Izą Szostak, Martą Ziółek, Renatą Piotrowską-Auffret oraz Anną Steller. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska w 2012 roku oraz Alternatywnej Akademii Tańca w 2011 roku i 2016 roku organizowanej przez Art Stations Foundation w Poznaniu. Jest autorką performansów oraz akcji site-specific. Od 2009 roku zajmuje się edukacją w zakresie techniki tańca współczesnego, improwizacji oraz świadomości ciała. W swojej praktyce pracy z ciałem korzysta m.in. z technik somatycznych i metody autentic movement. Od lat eksploruje szeroko rozumianą improwizację, pracę ze stanami, wyobraźnią oraz eksperymentalnym podejściem do działań fizycznych. W Fundacji Polka dot jej głównym obszarem działań jest promowanie holistycznej edukacji w pracy z ciałem, adresowanej do różnych grup wiekowych.

Anna Steller – członkini Rady Nadzorczej. Tancerka, performerka i choreografka. Na scenie występuje od 1993 roku. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw oraz z Teatrem Patrz Mi Na Usta. Jest współzałożycielką zespołu Good Girl Killer, obecnie tworzonym w duecie z Magdą Jędrą. Tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific. Często prezentuje swoje akcje performance w galeriach sztuki. Bierze udział w projektach międzynarodowych z dziedziny tańca jak, jak również sztuk wizualnych. Jest laureatką Nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej w 2012 roku oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Jest stypendystką Dance Web na warsztaty w ramach Impulstanz Festival w Wiedniu w 2003 roku, programu Visegrad Fund w 2015 roku i Alternatywnej Akademii Tańca przy Art Station Foundation w 2014 roku. Współzałożycielka Spółdzielni Socjalnej Dwie Zmiany i Klubu Ziemia.

Fundacja Polka dot

ul. Batorego 5/9

80-251 Gdańsk

NIP: 957 11 02 106

REGON: 369 540 302

KRS: 0000719604

https://www.facebook.com/polka-dot-1926879777384739/

polkadot.gda@gmail.com

tel. +48 500 893 649

powiązane

Ludzie

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close