W ramach Polskiej Platformy Tańca 2019 zostanie pokazany spektakl Wojciecha Grudzińskiego POPULUXE.
O spektaklu:
Wywodzący się z połączenia słów „luksus” i „popularność”, termin „populuxe” określa estetykę konsumpcyjną i kulturową, która pojawiła się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Populuxe manifestuje się w liniach, formach, fakturach i kolorach, aby dać nam piękno, urok i elegancję w zakresie wygody i komfortu. Populuxe oscyluje między prywatnym a społecznym, między architekturą Googie a historyczną figurą Siergieja Diagilewa, między nierównym podziałem dóbr a ekologią. Celem tego zróżnicowania jest jednak stworzenie syntetycznej formy choreograficznej, opartej na idei ruchu luksusowego. Ruch ten realizowany jest w taki sposób, aby sprawić przyjemność zarówno odbiorcy, jak i twórcy, który musi być zadowolony z efektu swojej pracy. Populuxe funkcjonuje w duchu maksymalnie wulgarnej radości z komfortowego życia w luksusie. Punktem wyjścia do badania tej estetyki stanie się relacja pomiędzy mistrzem i uczniem, przy czym ten ostatni będzie jednocześnie częścią tej luksusowej kreacji.
W spektaklu wykorzystano cytat z filmu Ridleya Scotta Obcy: Przymierze.
choreografia i reżyseria: Wojciech Grudziński
dramaturgia: Joanna Ostrowska
wykonanie: Wojciech Grudziński, Ilona Gumowska
muzyka: Wojtek Blecharz
kostiumy: Clovis Nix
reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
wideo: Maciej Bychowski
opieka artystyczna: Peter Pleyer
produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w ramach Solo Projekt
premiera: 12 maja 2018 roku, Studio Słodownia +3, Stary Browar, Poznań
czas trwania: 45 minut
Solo powstało w ramach SOLO PROJEKT PLUS 2018 – programu rezydencyjnego Art Stations Foundation.
Wojciech Grudziński – tancerz i choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej imienia Romana Turczynowicza w Warszawie oraz wydziału tańca współczesnego CODARTS – Rotterdam Dance Academy w Holandii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017) oraz takich holenderskich programów, jak: Schuurman Schimmel – van Outeren Stichting (2012/2013) i Stichting Bekker – La Bastide – Fonds (2013). Laureat konkursu na wizytę studyjną w Movement Research at Judson Church w Nowym Jorku organizowanym we współpracy z GPS/Global Practice Sharing Program, Art Stations Foundation oraz Instytutem Muzyki i Tańca (2018).
***
Polska Platforma Tańca 2019 odbywa się w dniach 5-8 września 2019 roku w Gdańsku. Jest to wydarzenie promujące najciekawsze produkcje taneczne zrealizowane przez polskich choreografów. Mała Platforma, organizowana po raz pierwszy, odbywa się w terminie 30-31 sierpnia 2019 roku w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=waCvxpE7oXQ
Spot: https://www.youtube.com/watch?v=xUqkQcdBF9c
Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami są Fundacja Polka dot oraz Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw. Głównym partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, koproducent międzynarodowego spektaklu Serce Fabryki przygotowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Partnerami projektu są: Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Miejski Teatr Miniatura, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Klub ŻAK, Gdyńska Szkoła Filmowa, Kolonia Artystów, POLsail, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, Twoja Stocznia, 100cznia.
Partnerami medialnymi projektu są: „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, Magazyn „Presto”, taniecPOLSKA.pl, teatralny.pl, Radio Gdańsk S.A., „Gazeta Wyborcza Trójmiasto/Co Jest Grane 24”, TVP Kultura, TVP2.