Gdańsk/Polska Platforma Tańca 2019: Iwona Olszowska, Paweł Konior „Ewa i On”

Zdjęcie: Gdańsk/Polska Platforma Tańca 2019: Iwona Olszowska, Paweł Konior „Ewa i On”

Iwona Olszowska, Paweł Konior "Ewa i On", fot. Andrzej Janikowski

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Polskiej Platformy Tańca 2019 zostanie pokazany spektakl Iwony Olszowskiej i Pawła Koniora Ewa i On.

O spektaklu:

Współpraca Pawła Koniora i Iwony Olszowskiej jako duetu została zapoczątkowana dzięki inicjatywie Adama Kamińskiego, który zaprosił ich razem na Laboratorium Ruchu we Wrocławiu w 2014 roku. Wtedy powstała pierwsza otwarta improwizacja wraz z muzyką na żywo Marcina Janusa, zaprezentowana na scenie CIA. Z czasem projekt ewoluował. Kolejne duety zawsze odnosiły się do relacji dwóch osób, jednak za każdym razem był to inny typ osobowości, w innych okolicznościach i konstelacjach. Kolejno powstawały: Adam i Elf, Pablo & Iv oraz Ewa i On.

Ewa i On to odsłona jednego z serii duetów improwizacji strukturalnej w tańcu współczesnym. Scenariusz stanowi strukturę tematyczną, a tancerze na bieżąco improwizują choreografie w tzw. czasie rzeczywistym (constant composition). Ewa i On to impresja odnosząca się do Adama i Ewy.

koncept i score: Iwona Olszowska, Paweł Konior

taniec, improwizacja: Paweł Konior, Iwona Olszowska

muzyka: Marcin Janus

produkcja: Iwona Olszowska, Paweł Konior, Marcin Janus

premiera: 17 czerwca 2017 roku, Dom Rzemiosł, Kraków

czas trwania: 45 minut

Iwona Olszowska – tancerka, choreografka, pedagog tańca współczesnego. Posiada certyfikat Somatic Movement Educator wg metody Body-Mind Centering®. Stworzyła własny styl taneczny – spiral flow dynamic. Współzałożycielka i kierownik artystyczna Eksperymentalnego Studia EST (od 1989 roku). Współpracowała m.in. z Polskim Teatrem Tańca, Pracownią Fizyczną, Renatą Piotrowską, Martą Pietruszką, Magdaleną Przybysz, Jackiem Owczarkiem, Anną Haracz, Natalią Iwaniec, Liz Lerman, Risą Jaroslow, Maidy Withers, Pierrem Deloche, Michaelem Schumacherem. Stypendystka Fundacji Batorego i programu ArtsLink w Nowym Jorku.

Paweł Konior – performer, tancerz oraz nauczyciel tańca. Studiował w Salzburg Experimental Academy of Dance, swój warsztat taneczny doskonalił w Holandii, Belgii i Polsce z takimi choreografami jak: Pedro Goucha, Einat Tuchman, Mor Shani, Rita Vilhena, T.r.a.s.h Company, Ugo Dehaes, Tomasz Wygoda, Iwona Olszowska. Jako performera interesuje go odkrywanie nowych przestrzeni w tańcu oraz nowatorskie podejście do dawnych form ruchu. Taniec postrzega jako studium ludzkiej duszy. Ruch, który go interesuje, jest organiczny, bazuje na emocjach, pogłębia czucie i świadomość ciała.

***

Polska Platforma Tańca 2019 odbywa się w dniach 5-8 września 2019 roku w Gdańsku. Jest  to wydarzenie promujące najciekawsze produkcje taneczne zrealizowane przez polskich choreografów. Mała Platforma, organizowana po raz pierwszy, odbywa się w terminie 30-31 sierpnia 2019 roku w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=waCvxpE7oXQ

Spot: https://www.youtube.com/watch?v=xUqkQcdBF9c

Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami są Fundacja Polka dot oraz Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw. Głównym partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, koproducent międzynarodowego spektaklu Serce Fabryki przygotowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Partnerami projektu są: Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Miejski Teatr Miniatura, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Klub ŻAK, Gdyńska Szkoła Filmowa, Kolonia Artystów, POLsail, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, Twoja Stocznia, 100cznia.

Partnerami medialnymi projektu są: „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, Magazyn „Presto”, taniecPOLSKA.pl, teatralny.pl, Radio Gdańsk S.A., „Gazeta Wyborcza Trójmiasto/Co Jest Grane 24”, TVP Kultura, TVP2.

www.polskaplatformatanca.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Gdańsk: Teatr Wybrzeże, ul. Świętego Ducha 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close