Gdańsk/Polska Platforma Tańca 2019: Janusz Orlik „Mute”

Zdjęcie: Gdańsk/Polska Platforma Tańca 2019: Janusz Orlik „Mute”

Janusz Orlik "Mute", fot. Piotr Bedliński

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Polskiej Platformy Tańca 2019 zostanie pokazany spektakl Janusza Orlika Mute.

O spektaklu:

w stanie ciągłego strachu, niepewności, zagrożenia, potrzeby i wykluczenia … otoczeni przez wydarzenia, którym staramy się nadać jakiś sens i ludzi, z którymi chcemy, ale nie potrafimy się porozumieć … prowokowani fizycznie, emocjonalnie, mentalnie – wyczerpani … w świecie, w którym czyny zdają się mówić głośniej niż słowa, a słowa już nie są słyszane … gdzie nie chcemy widzieć i boimy się patrzeć

„Intensywna obecność sceniczna” – tak się określa w teatrze podstawowy aktorski poziom „jeszcze nie ekspresji” charakteryzujący wybitnych przedstawicieli oraz przedstawicielki tego zawodu i tego powołania. I Orlik to ma! (…) Owo teoretyzowanie, analizowanie i „odmyśliwanie” występu Orlika w poznańskiej Słodowni nie jest jednak aż tak znowu istotne wobec potęgi jego scenicznego istnienia.

Juliusz Tyszka, teatralny.pl

reżyseria, choreografia, wykonanie, scenografia: Janusz Orlik

muzyka: Alex Catona

reżyseria światła: Janusz Orlik, Łukasz Kędzierski

realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

produkcja: Janusz Orlik

koprodukcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Michał Łuczak

premiera: 2 lutego 2018 roku, Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań

czas trwania: 45 minut

Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Janusz Orlik – tancerz, choreograf, pedagog tańca. Absolwent warszawskiej Szkoły Baletowej, studiował w Brucknerkon­servatorium Linz (Austria). Autor spektakli: Exérèse monobloc, a bliźniego swego jak siebie samego, Live on stage, Święto wiosny, Insight (Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszą choreografię przyznana w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014) oraz Mute. Współpracował m.in. z Vincent Dance Theatre, Joanną Leśnierowską, Nigelem Charnockiem, Rosalind Crisp, Isabelle Schad, Ugo Dehaesem. Prowadzi warsztaty choreograficzne w wielu placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą.

www.januszorlik.com

***

Polska Platforma Tańca 2019 odbywa się w dniach 5-8 września 2019 roku w Gdańsku. Jest  to wydarzenie promujące najciekawsze produkcje taneczne zrealizowane przez polskich choreografów. Mała Platforma, organizowana po raz pierwszy, odbywa się w terminie 30-31 sierpnia 2019 roku w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=waCvxpE7oXQ

Spot: https://www.youtube.com/watch?v=xUqkQcdBF9c

Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami są Fundacja Polka dot oraz Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw. Głównym partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, koproducent międzynarodowego spektaklu Serce Fabryki przygotowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Partnerami projektu są: Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Miejski Teatr Miniatura, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Klub ŻAK, Gdyńska Szkoła Filmowa, Kolonia Artystów, POLsail, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, Twoja Stocznia, 100cznia.

Partnerami medialnymi projektu są: „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, Magazyn „Presto”, taniecPOLSKA.pl, teatralny.pl, Radio Gdańsk S.A., „Gazeta Wyborcza Trójmiasto/Co Jest Grane 24”, TVP Kultura, TVP2.

www.polskaplatformatanca.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Gdańsk: Opera Bałtycka, aleja Zwycięstwa 15

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close