
Fot. Mariusz Bielecki.
Fot. Mariusz Bielecki.
V Gdański Festiwal Tańca odbędzie się pod hasłem „+/-” i będzie obfitował w inspirujące, dialogujące ze sobą kontrasty. Zaprezentujemy najciekawsze spektakle taneczne z przeciwległych biegunów estetycznych i formalnych. Zaczniemy od romansu tańca i akrobatyki, by chwilę potem przejść do ostrej satyry politycznej z Mozambiku i Salzburga, a następnie zanurzymy się w namyśle nad sensem życia, by wreszcie odetchnąć z ulgą i radośnie dać się ponieść przewrotnemu spektaklowi ekipy Sławka Bendrata.
Początek festiwalu to już tradycyjnie międzynarodowy konkurs na solo z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Jurorami Solo Dance Contest 2013 są: Ismael Ivo (Brazylia/Niemcy) – tancerz, choreograf, pedagog, wieloletni Dyrektor Artystyczny Sekcji Tańca w ramach Biennale w Wenecji; Leszek Bzdyl (Polska) – wybitny polski choreograf i tancerz; Tina Eriksson Fredriksson (Szwecja) – kuratorka, producentka, wieloletnia dyrektor artystyczna festiwalu MADE, współodpowiedzialna za program artystyczny Umeå ESK 2014; Martin Sonderkamp (Niemcy) – tancerz, choreograf.
Tegoroczny program GFT jest prawdziwą mieszanką wybuchową, która zadowoli nawet najbardziej wybrednych widzów. Mocne otwarcie festiwalu zapewni spektakl Somewhere: close w choreografii Pii Meuthen, produkcja taneczna łącząca taniec i akrobatykę oraz tancerzy młodego i starszego pokolenia.
Kolejny kontrastowy wieczór festiwalowy to dwa spektakle artystów działających w Polsce i w Austrii. Zobaczymy Democrazyw wykonaniu salzburskiego zespołu cieLaroque / Helene Weinzierl. Ten pełen humoru i wieloznacznych gier ruchowych spektakl, bezlitośnie obnaża słabe punkty ustroju demokratycznego. Druga prezentacja tego wieczoru to pokaz przedpremierowy Davida Brandstättera zatytułowany Fragile moments, w którym tancerz opowiada o swoich doświadczeniach związanych z tematem wolności.Wieczór podsumuje spektakl solowy Malgven Gerbes pt. Cartographie. Malgven Gerbes zabierze nas w łagodną podróż po intymnym krajobrazie, wyłaniającym się z dialogu między ruchem, architekturą i wspomnieniami.
Kolejny dwubiegunowy wieczór festiwalowy to spektakl From B to B w wykonaniu dwójki wybitnych i bardzo różnych artystów tańca – Thomasa Hauerta (Belgia) i Àngels Margarit (Hiszpania). Spektakl From B to B mówi o komunikacji między dwójką artystów, ludzi z odmiennych obszarów kulturowych i geograficznych, którzy spotykają się na ścieżce łączącej ich rodzime miasta – Brukselę i Barcelonę.
Kolejny wieczór festiwalu będzie należeć do choreografa z dalekiego krańca tanecznej mapy świata – Horacio Macuacua z Mozambiku, którego spektakle podejmują krytyczną dyskusję na temat współczesnej rzeczywistości. Zespół Horacio Macuacua zaprezentuje dwa spektakle – Smile if you can! oraz poruszający Orobroy, stop!, który podejmuje temat kobiecości, tożsamości seksualnej i w ironiczny sposób ukazuje ewolucję gatunku ludzkiego i tańca. Charakterystyczny hybrydalny styl choreografii Horacio Macuacua realizuje hasło przewodnie GFT 2013 łącząc w sobie flamenco, hip hop, taniec afrykański i taniec nowoczesny.
Wydarzeniem festiwalu będzie bez wątpienia magnetyzujący duet Raimunda Hoghe’a i Takeshiego Ueno Pas de Deux. Raimund Hoghe, który obchodził w zeszłym roku jubileusz 20-lecia pracy artystycznej przygotował także dla widzów Gdańskiego Festiwalu Tańca specjalny pokaz-wykład.
Ostatni dzień będzie należał do artystów idealnie wpisujących się w hasło festiwalu. Zobaczymy duet Anna Steller/Leon Dziemaszkiewicz w premierowym spektaklu Strefa zagrożenia, a także wybitnie queerowy spektakl Freaks w wykonaniu kolektywu Pink Mama Theatre pod egidą Sławka Bendrata.
Jak co roku, podczas festiwalu zaprezentują się także polscy tancerze młodego pokolenia – zwycięscy konkursu „Rezydencja/Premiera 2013”. Zobaczymy premierowe spektakle solowe Magdaleny Przybysz i Kacpra Lipińskiego, którzy pracowali z Trajalem Harrellem z USA oraz solówki Katarzyny Ustowskiej i Anny Ochman, które powstały we współpracy z Roberto Zappalą z Włoch.
W ramach festiwalu odbędą się warsztaty tańca, skierowane do różnych grup społecznych i wiekowych. Amatorzy tańca będą mogli wziąć udział w zajęciach z takich technik jak taniec afrykański, technika tańca współczesnego, zumba oraz flying-low technique wg Davida Zambrano.
V Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu Saur Neptun Gdańsk.