Gdańsk/XI Gdański Festiwal Tańca: Michał Przybyła, Dominik Więcek „Bromance”, Laura Guy, Federica Bottini „Up Stay Up”

Zdjęcie: Gdańsk/XI Gdański Festiwal Tańca: Michał Przybyła, Dominik Więcek „Bromance”, Laura Guy, Federica Bottini „Up Stay Up”

Federica Bottini, Fot. Paweł Wyszomirski

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca zapraszają na dwa spektakle: Bromance w choreografii i wykonaniu Michała Przybyły i Dominika Więcka oraz Up Stay Up Laury Guy i Federiki Bottini.

godz. 19.00

Bromance

Koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie: Michał Przybyła, Dominik Więcek

Muzyka: Przemek Degórski

Opieka dramaturgiczna: Anna Królica

Premiera: 5 października 2018

czas trwania: 60 min.

Artyści są laureatami konkursu rezydencyjnego NOWA GENEREACJA (Scena Robocza w Poznaniu).

„Najpiękniejszym fragmentem Bromance jest scena tanga, które w wirze skomplikowanych figur, hiperprofesjonalnie odtańcowują obaj performerzy, złączeni ze sobą „ciało w ciało”. Tyle że co rusz w ten wypełniony nieodzowną namiętnością i wzajemną fascynacją nastrój wkrada się jakimś dziwnym, złośliwym trafem „gra w łapki”, wykonywana całkiem serio – obaj walą się po rękach tak, żeby zabolało. A potem znów, jak gdyby nigdy nic, wracają do wypełnionej namiętną bliskością tanecznej partytury” – pisał po premierze Juliusz Tyszka. Krytyczka Julia Niedziejko podsumowuje zaś: „Spektakl Bromance w przemyślany i bezpretensjonalny sposób wypełnia lukę, która zbyt długo była pusta. Dominik Więcek i Michał Przybyła wypowiedzieli się na temat, który na polskim gruncie już od dawna domaga się artystycznej wypowiedzi równie mocno jak wnikliwego zbadania”.

godz. 21.00

Up Stay Up

Koncept i choreografia: Laura Guy, Federica Bottini

Premiera: listopad 2016

czas trwania: 30 min.

Spektakl jest kolejnym rezultatem spotkań na Gdańskim Festiwalu Tańca. Laura Guy i Federica Bottini poznały się w trakcie konkursu Solo Dance Contest 2016 i postanowiły nawiązać współpracę. Up Stay Up powstało w trakcie rezydencji w Lake Studio w Berlinie i zostało zaprezentowane na festiwalach w Skopje Dance Fest i ACT Fest w Bilbao w czerwcu 2017 roku. Laura obecnie tańczy w Ephemera Dance Company, a po szkoleniu w Indiach prowadzi także zajęcia jogi. Federica specjalizuje się w kilku stylach tańca: balecie, hip-hopie, a nawet w capoeirze. Trzykrotnie uczestniczyła w konkursie Solo Dance Contest i dała się poznać widzom, jako żywiołowa i spontaniczna osobowość.

Bilet na oba spektakle:

30 zł / 25 zł – Karta Do Kultury*

15 zł – uczniowie*, studenci*, seniorzy

10 zł – Karta Dużej Rodziny*

8 zł – Karta Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i karty przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację lub kartę)

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w soboty i niedziele od godz.16.00).

***

Podczas 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca pokazane zostaną cztery wyjątkowe spektakle artystów znanych publiczności dzięki międzynarodowemu konkursowi Solo Dance Contest, który nie tylko ukazuje kierunki w europejskim tańcu i promuje młodych artystów, ale przede wszystkim łączy i wzmaga twórczy ferment. Zatańczą: ubiegłoroczna zwyciężczyni – Leila Ka, która podbiła serca gdańskiej publiczności niezwykle precyzyjnym i ujmującym solo Pode ser, Dominik Więcek, kilkukrotny finalista, a także laureat nagrody publiczności, Federica Bottini, której rozwój sceniczny mogliśmy obserwować na przestrzeni kilku lat, w duecie z Laurą Guy, oraz tegoroczna rezydentka – Sarah Bleasdale, która rozśmieszyła widownię do łez podczas Solo Dance Contest 2016.

Spektakle oscylują wokół tematyki stereotypu męskości, zachowań dozwolonych dla płci męskiej. Pytają o to, ile prawdy o nas samych pokazujemy, a na ile sami ją znamy. Każde przedstawienie operuje inna techniką i środkami: od przebieranek i śmiechu w Innermen – premierowym spektaklu rezydencyjnym, przez błyskotliwą ironię i wzruszenia w Bromance, aż po zaskakujące, przykuwające uwagę warstwą choreograficzną Up Stay Up i No Chão.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close