Katowice/Instytut Muzyki i Tańca w Bibliotece Ślaskiej: „Czytaniec” – promocja wydawnictw o tańcu wraz z dyskusją

Zdjęcie: Katowice/Instytut Muzyki i Tańca w Bibliotece Ślaskiej: „Czytaniec” – promocja wydawnictw o tańcu wraz z dyskusją

Projekt: BETON.

Wersja do druku

Udostępnij

Czytaniec to cykl spotkań organizowanych przez Bibliotekę IMiT we współpracy z bibliotekami i instytucjami kultury w całej Polsce, zainteresowanymi promocją wydawnictw poświęconych tańcowi i upowszechnianiem czytelnictwa w tym zakresie. W ramach projektu odbywać się będą spotkania z autorami, dyskusje i inne wydarzenia towarzyszące. Inauguracja cyklu odbędzie się w Bibliotece Śląskiej. Inicjatywa ma nie tylko zachęcać czytelników do sięgnięcia po najnowsze pozycje poświęcone tej dziedzinie, ale również integrować lokalne środowiska zajmujące się tańcem w Polsce (zarówno teoretyków, krytyków, praktyków, czy środowiska akademickie i artystyczne).

Istotnym elementem projektu jest czasowe udostępnianie zbiorów Biblioteki IMiT w ramach sieci współpracy w różnych miejscach w Polsce, zwiększając dostęp czytelników do często niskonakładowych pozycji, jak również zachęcając instytucje i biblioteki do wspierania promocji wydawnictw o tańcu.

Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, która w ramach swojej misji upowszechniania czytelnictwa w całym województwie śląskim, podejmuje liczne współprace z instytucjami, stowarzyszeniami i zrzeszeniami, wspierając tym samym inicjatywy promujące czytelnictwo w różnych zakresach – w tym wypadku w obszarze tańca i dziedzin pokrewnych. Dyskusja odbędzie się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej.

W ramach spotkania odbędą się: prezentacja wydawnictw wydanych we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w 2013 i w 2014 roku oraz panel dyskusyjny Pisanie o tańcu z udziałem: Joanny Szymajdy, Julii Hoczyk i Magdaleny Zamorskiej.
Prowadzenie panelu: Anna Duda

Prezentacja wydawnictw obejmuje następujące pozycje:

– Katarzyna Markiewicz (red.), Oskar Kolberg 1814 – 1890

–  Sally Banes, Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern

–  Stefan Drajewski, Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu

–  Kazuo Ohno, Yoshito Ohno, Świat butoh Kazuo Ohno

– Magdalena Zamorska, Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy butō

– Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Katarzyna Słoboda (red.), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca

–  Tomasz Ciesielski, Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej

– Joanna Szymajda (red.), Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny

– Anya Peterson Royce, Antropologia tańca

Publikacje zostaną udostępnione przez IMiT czytelnikom Biblioteki Śląskiej od 20 lutego do 31 marca 2015 roku w Czytelni Sztuk Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. Przewidziany jest również konkurs na recenzję.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Katowice: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close