Ludzie tańca

Zdjęcie: Joanna Szymajda

Fot. Marta Ankiersztejn.

Wersja do druku

Udostępnij

Joanna Szymajda – doktor nauk humanistycznych, pracę doktorską Estetyka współczesnego tańca europejskiego po 1990 obroniła na Université Paris III Sorbonne Nouvelle i Uniwersytecie Łódzkim (drukiem ukazała się w 2013 nakładem Księgarni Akademickiej). Absolwentka studiów magisterskich z zakresu kulturoznawstwa i psychologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz teatru i psychologii międzykulturowej na Université Lyon II.

Redaktorka dwujęzycznych publikacji: Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje/Polish Dance Avant-garde Artists. Stories and Reconstructions, IMiT/IAM 2017 oraz  European Dance since 1989. Communitas and the Other/Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny (we współpracy z Julią Hoczyk) – Routledge/IMiT 2014.

 

Autorka tekstów naukowych i krytycznych o tańcu współczesnym, publikowanych na łamach m.in. „Dialogu”, „Teatru”, „Kultury współczesnej”, „Didaskaliów” oraz „Opcji”. Pracowała m.in. jako kuratorka projektów tanecznych, np. w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, oraz koordynatorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, jako dramaturg i kuratorka współpracowała z kolektywem artystycznym U/LOI (Universal Law of Impermanence), powstałym z inicjatywy Kai Kołodziejczyk.

 

W latach 2010-2017 Zastępca Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca. W latach 2018-2020 kierownik baletu Opery Wrocławskiej oraz asystent w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Wykłada na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

 

 

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close