Ludzie tańca

Joanna Szymajda

  • krytyczka
  • menadżer kultury
Zdjęcie: Joanna Szymajda

Na zdjęciu: Joanna Szymajda. Fot. Marta Ankiersztejn

Wersja do druku

Udostępnij

Joanna Szymajda – adiunkta w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Pracę doktorską Estetyka współczesnego tańca europejskiego po 1990 obroniła na Université Paris III Sorbonne Nouvelle i Uniwersytecie Łódzkim (drukiem ukazała się w 2013 roku nakładem Księgarni Akademickiej). Absolwentka studiów magisterskich z zakresu kulturoznawstwa i psychologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz teatru i psychologii międzykulturowej na Université Lyon II. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu dyplomacji oraz zarządzania biznesem na SGH.

W latach 2010–2017 Zastępca Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca. W latach 2018–2020 kierowniczka baletu Opery Wrocławskiej oraz asystent w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Pracowała także jako kuratorka projektów tanecznych, m.in. w ramach Łódzkich Spotkań Baletowych, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, Festiwalu Rozdroże, była koordynatorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w latach 2007–2010. Jako dramaturżka i producentka współpracowała z Jackiem Przybyłowiczem oraz kolektywem artystycznym U/LOI (Universal Law of Impermanence), powstałym z inicjatywy Kai Kołodziejczyk. Wykłada na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Współredaktorka, wraz z Małgorzatą Leyko oraz przy współpracy Tomasza Ciesielskiego, Słownika tańca współczesnego (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2022), nagrodzonego w 2022 roku Nagrodą Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Autorka 50 haseł w tymże Słowniku. Redaktorka dwujęzycznych publikacji: Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje/Polish Dance Avant-garde Artists. Stories and Reconstructions (IMiT/IAM 2017) oraz European Dance since 1989. Communitas and the Other/Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny, przygotowanej we współpracy z Julią Hoczyk (Routledge/IMiT 2014). Ponadto opublikowała liczne artykuły naukowe i teksty krytyczne o tańcu współczesnym, publikowane na łamach m.in. „Pamiętnika teatralnego”, „Dialogu”, „Teatru”, „Kultury współczesnej”, „Didaskaliów” oraz „Opcji”.

Na zdjęciu: Joanna Szymajda. Fot. Marta Ankiersztejn.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close