W ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych. ROZDROŻE 2018 (Dwa spojrzenia na człowieka. Spektakle wizualne z Paryża i Tajpej) Fundacja Sztuka i Współczesność zaprasza na pokaz spektaklu Nos charmes n’auront pas suffi autorstwa i w choreografii Mélanie Perrier. Jest to unikalne dzieło na pograniczu tańca i instalacji wizualnej oferujące niezwykłe doświadczenie zmysłowe. Współtworzą je: wybitna francuska tancerka Julie Guibert, twórca projektu oświetlenia Erik Houllier oraz kompozytorka Silvia Borzelli. Nos Charmes… to subtelne studium psychiki i ciała kobiety. Z pomocą gry światła i cienia wydobywany jest z mroku na poły abstrakcyjny obraz fragmentów ciała kobiety. Specyficzne oświetlenie zdaje się wprawiać w ruch zarówno ciało, jak i przestrzeń. Autorka spektaklu proponuje widzom kontemplację obrazu ciała kobiety i jej relacji z nieobecną na scenie osobą. Jest to jednocześnie próba wyrażenia stanu zakochania.
Po pokazie odbędzie się/spotkanie choreografki Mélanie Perrier i tancerki Julie Guibert z widzami ilustrowane projekcjami zapisów spektakli artystek. Spotkanie poprowadzi Joanna Szymajda.
Kierownictwo artystyczne i choreografia: Mélanie Perrier
Wykonawczyni: Julie Guibert
Kompozytorka muzyki: Silvia Borzelli
Projekty oświetlenia i kostiumów: Erik Houllier i Alexandra Bertaut
Asystentka choreografki: Cécile Médour
Kierownik techniczny i operator światła: William Guez
Premiera w maju 2014 roku na przeglądzie tańca współczesnego Rencontres Chorégraphiques Internationales de Seine Saint-Denis
Koproducenci:
Rencontres chorégraphiques internationales de Seine-Saint-Denis;
CCN le Phare, Le Havre; CCNRB/Musée de la danse, CCNT de Tours;
DRAC ile de France
Wspierający:
Forum du Blanc Mesnil; Centre Culturel Suisse; Théâtre de l’Agora;
Scène Nationale d’Evry et d’Essonne; CND, Gaité Lyrique;
Laboratoires d’Aubervillier; ,l’Atelier de Paris-Carolyn Carlson
***
Mélanie Perrier jest cenioną francuską artystką działającą na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych. Od 2016 roku jest rezydentką w centrum choreograficznym w Caen w Normandii. Wykłada na Sorbonie. Jej wykłady dotyczą relacji tańca i sztuk wizualnych. W 2005 roku stworzyła „Laboratoire du geste” (Laboratorium gestu), w którym bada estetykę gestu i zapisy działań. W 2010 roku założyła grupę „Compagnie 2minimum”. Nazwa ta charakteryzuje jej zainteresowania.
W swoich pracach skupia się na analizie relacji międzyludzkich, a dokładniej – relacji między dwoma osobami. Często tworzy spektakle dla dwójki wykonawców. Jej kameralne spektakle wyróżniają się harmonią ruchu, dźwięku i obrazu oraz niezwykła aurą. Nośnikiem znaczeń w jej afabularnych spektaklach jest m.in. precyzyjna relacja między ruchem ciała/ tańcem, a obrazem tworzonym za pomocą oryginalnego oświetlenia. Spektakle autorstwa Mélanie Perrier inspirują do refleksji na temat percepcji ludzkiego ciała i sposobów reprezentacji ludzkiej postaci. W latach 2011-12 artystka uczestniczyła w programie poszukiwań dot. choreograficznej kompozycji pod kierunkiem Myriam Gourfink w Royaumount. Prace Mélanie Perrier prezentowane były m.in. na Biennale Tańca w Lyonie w 2010 roku, w ramach NewMediaFest w Kolonii w 2010 roku, na konkursie Danse Elargie w Paryżu w 2012 roku (wyróżnienie jury) oraz na festiwalu w Awinionie w 2017 roku. Twórczość artystki nie była pokazywana w Polsce.
Więcej informacji o jej pracach: www.cie2minimum.com
Julie Guibert jest wybitną francuską tancerką. Tańczyła zarówno w dziełach baletowych, jak i w spektaklach tańca współczesnego, m.in. w Ballet du Nord w Roubaix, w Cullberg Ballet w Sztokholmie, w Balecie Opery w Lyonie oraz w Russell Maliphant Company w Londynie. Od lat współpracuje z cenionym choreografem Christianem Rizzo, którego spektakl b.c, janvier 1545, Fontainebleau prezentowany na festiwalu „Rozdroże 2008” (z jej udziałem) spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki.
***
Informacje dotyczące zakupu biletów: www.tcn.at.edu.pl
Organizator festiwalu: Fundacja Sztuka i Współczesność
Partnerzy: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Teatr Collegium Nobilium, Klub Stodoła, PPAS ŚWIATŁO I DŹWIĘK, CRAFTMAN
Festiwal zorganizowano dzięki dofinansowaniu ze środków miasta stołecznego Warszawy.
Patroni medialni: „Teatr”, taniecPOLSKA.pl, e-teatr.pl, Radio Dla Ciebie, Radio Kampus, Teatr Dla Was, magazyn TANIEC.
Fundacja Sztuka i Współczesność wspiera Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.