Warszawa/XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych. ROZDROŻE 2018: Compagnie 2minimum z Paryża „Nos Charmes n’auront pas suffi” (Nasz urok nie wystarczy)

Zdjęcie: Warszawa/XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych. ROZDROŻE 2018: Compagnie 2minimum z Paryża „Nos Charmes n’auront pas suffi” (Nasz urok nie wystarczy)

Fot. Mélanie Perrier

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych. ROZDROŻE 2018 (Dwa spojrzenia na człowieka. Spektakle wizualne z Paryża i Tajpej) Fundacja Sztuka i Współczesność zaprasza na pokaz spektaklu Nos charmes n’auront pas suffi autorstwa i w choreografii Mélanie Perrier. Jest to unikalne dzieło na pograniczu tańca i instalacji wizualnej oferujące niezwykłe doświadczenie zmysłowe. Współtworzą je: wybitna francuska tancerka Julie Guibert, twórca projektu oświetlenia Erik Houllier oraz kompozytorka Silvia Borzelli. Nos Charmes… to subtelne studium psychiki i ciała kobiety. Z pomocą gry światła i cienia wydobywany jest z mroku na poły abstrakcyjny obraz fragmentów ciała kobiety. Specyficzne oświetlenie zdaje się wprawiać w ruch zarówno ciało, jak i przestrzeń. Autorka spektaklu proponuje widzom kontemplację obrazu ciała kobiety i jej relacji z nieobecną na scenie osobą. Jest to jednocześnie próba wyrażenia stanu zakochania.

Po pokazie odbędzie się/spotkanie choreografki Mélanie Perrier i tancerki Julie Guibert z widzami ilustrowane projekcjami zapisów spektakli artystek. Spotkanie poprowadzi Joanna Szymajda.

Kierownictwo artystyczne i choreografia:  Mélanie Perrier

Wykonawczyni:  Julie Guibert

Kompozytorka muzyki:  Silvia Borzelli

Projekty oświetlenia i kostiumów:  Erik Houllier i Alexandra Bertaut
Asystentka choreografki:  Cécile Médour
Kierownik techniczny i operator światła:   William Guez

Premiera w maju 2014 roku na przeglądzie tańca współczesnego Rencontres Chorégraphiques Internationales de Seine Saint-Denis

Koproducenci:
Rencontres chorégraphiques internationales de Seine-Saint-Denis;

CCN le Phare, Le Havre; CCNRB/Musée de la danse, CCNT de Tours;

DRAC ile de France

Wspierający:
Forum du Blanc Mesnil;  Centre Culturel Suisse;  Théâtre de l’Agora;

Scène Nationale d’Evry et d’Essonne;  CND, Gaité Lyrique;

Laboratoires d’Aubervillier; ,l’Atelier de Paris-Carolyn Carlson

***

Mélanie Perrier jest cenioną francuską artystką działającą na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych. Od 2016 roku jest rezydentką w centrum choreograficznym w Caen w Normandii. Wykłada na Sorbonie. Jej wykłady dotyczą relacji tańca i sztuk wizualnych. W 2005 roku stworzyła „Laboratoire du geste” (Laboratorium gestu), w którym bada estetykę gestu i zapisy działań. W 2010 roku założyła grupę „Compagnie 2minimum”. Nazwa ta charakteryzuje jej zainteresowania.

W swoich pracach skupia się na analizie relacji międzyludzkich, a dokładniej – relacji między dwoma osobami. Często tworzy spektakle dla dwójki wykonawców. Jej kameralne spektakle wyróżniają się harmonią ruchu, dźwięku i obrazu oraz niezwykła aurą. Nośnikiem znaczeń w jej afabularnych spektaklach jest m.in. precyzyjna relacja między ruchem ciała/ tańcem, a obrazem tworzonym za pomocą oryginalnego oświetlenia. Spektakle autorstwa Mélanie Perrier inspirują do refleksji na temat percepcji ludzkiego ciała i sposobów reprezentacji ludzkiej postaci. W latach 2011-12 artystka uczestniczyła w programie poszukiwań dot. choreograficznej kompozycji pod kierunkiem Myriam Gourfink w Royaumount. Prace Mélanie Perrier prezentowane były m.in. na Biennale Tańca w Lyonie w 2010 roku, w ramach NewMediaFest w Kolonii w 2010 roku, na konkursie Danse Elargie w Paryżu w 2012 roku (wyróżnienie jury) oraz na festiwalu w Awinionie w 2017 roku. Twórczość artystki nie była pokazywana w Polsce.

Więcej informacji o jej pracach: www.cie2minimum.com

Julie Guibert jest wybitną francuską tancerką. Tańczyła zarówno w dziełach baletowych, jak i w spektaklach tańca współczesnego, m.in. w Ballet du Nord w Roubaix, w Cullberg Ballet w Sztokholmie, w Balecie Opery w Lyonie oraz w Russell Maliphant Company w Londynie. Od lat współpracuje z cenionym choreografem Christianem Rizzo, którego spektakl b.c, janvier 1545, Fontainebleau prezentowany na festiwalu „Rozdroże 2008”  (z jej udziałem) spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki.

***

 

Informacje dotyczące zakupu biletów:  www.tcn.at.edu.pl   

Organizator festiwalu: Fundacja Sztuka i Współczesność

Partnerzy: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Teatr Collegium Nobilium,  Klub Stodoła, PPAS ŚWIATŁO I DŹWIĘK,  CRAFTMAN

 

Festiwal zorganizowano dzięki dofinansowaniu ze środków miasta stołecznego Warszawy.

 

Patroni medialni: „Teatr”,  taniecPOLSKA.pl,  e-teatr.pl,  Radio Dla Ciebie,  Radio Kampus, Teatr Dla Was,  magazyn TANIEC.

Fundacja Sztuka i Współczesność wspiera Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close