Warszawa: „Po co tyle teatrów w Warszawie albo porozmawiajmy o ekosystemie sztuk performatywnych” – debata

Zdjęcie: Warszawa: „Po co tyle teatrów w Warszawie albo porozmawiajmy o ekosystemie sztuk performatywnych” – debata

Debata „Po co tyle teatrów w Warszawie” Materiały promocyjne organizatora.

Teatr Komuna Warszawa zaprasza na debatę o ekosystemie sztuk performatywnych w Warszawie z udziałem przedstawicieli władz miasta, miejskich teatrów oraz środowiska sztuk performatywnych. Wstęp wolny dla publiczności. Planowana jest także transmisja wydarzenia w Internecie.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Komuna Warszawa otrzymał w tegorocznym otwartym naborze na przygotowanie spektakli aż 250 aplikacji! Ta wielka ilość projektów z jednej strony cieszy, a z drugiej — pokazuje problem braku wsparcia finansowego i infrastrukturalnego dla ogromnej grupy twórczyń i twórców szukających miejsca dla rozwijania swoich talentów

– mówią organizatorzy debaty.

Wciąż domyślnym miejscem, do którego aspirują osoby twórcze, są instytucje kultury. Wynika to z tradycji, liczby i ich budżetów: W Warszawie jest ok. 80 instytucji kultury, w tym 17 teatrów miejskich. Planowany budżet na teatry to ok. 130 mln złotych (według danych BIP w planach budżetu na rok 2023). Mimo swej najsilniejszej pozycji teatry instytucjonalne powoli otwierają się na nową organizację pracy. Dynamicznie rozwijający się sektor niezależnych sztuk performatywnych wciąż ma stosunkowo mało pieniędzy, rzadko dysponuje odpowiednią bazą lokalową. Obieg sztuki ulega ciągłej transformacji, ale nie nadążają za nią ani rozwiązania prawne dotyczące podmiotów kultury, ani system finansowania działalności artystycznej.

Udział w debacie wezmą: zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góradyrektor stołecznego Biura Kultury Artur Jóźwik, zwyciężczyni konkursu na dyrektora TR Warszawa Anna Rochowska, wicedyrektorka ds. programowych w Nowym Teatrze Urszula Kropiwiec, kuratorka, badaczka i organizatorka sceny tańca Joanna Szymajda oraz  dyrektor artystyczny Teatru Komuna Warszawa Grzegorz Laszuk.

Debatę poprowadzą Katarzyna Niedurny oraz Piotr Morawski, a jej zapis zostanie opublikowany w kwietniowym numerze „Dialogu”.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close