Katowice: Muzeum Śląskie/Rafał Urbacki „Ten dwudziesty pierwszy roczek” – instalacja multimedialna

Zdjęcie: Katowice: Muzeum Śląskie/Rafał Urbacki „Ten dwudziesty pierwszy roczek” – instalacja multimedialna

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Śląskie  w Katowicach zaprasza na projekt Ten dwudziesty pierwszy roczek – instalację multimedialną tworzoną przez artystów: aktorów, tancerzy, cyrkowców oraz muzyków z okazji 95. rocznicy III Powstania Śląskiego. Reżyserem i choreografem projektu jest Rafał Urbacki.

Dlaczego pamięć o Powstaniach nie zanika? Czy na pewno nie są zapominane? Co pozwala nam oceniać historię? Jak obchodzić dzisiaj wielkie rocznice? Ten dwudziesty pierwszy roczek to plenerowa instalacja multimedialna w przestrzeni kompleksu Muzeum Śląskiego wykorzystująca materiały propagandowe z okresu plebiscytów, pieśni oraz wywiady z byłymi powstańcami przepisane na język performansu ruchowego i muzycznego. Finał działań odbędzie się pod szybem „Warszawa”. Integralną częścią zdarzenia będzie powołanie sztabu powstańczego, który dokona muzycznego sabotażu finału. Dokumentacja filmowa tego procesu stanie się częścią prezentacji. W proces powstania instalacji zaangażowana została różnorodna grupa aktorów, tancerzy, cyrkowców z regionu i reprezentantów miejscowej młodej sceny muzycznej. Projekt realizowany jest w ramach obchodów 95. rocznicy III Powstania Śląskiego.

 

Realizatorzy:

Koncepcja, reżyseria, choreografia, teksty: Rafał Urbacki

Współpraca merytoryczna i koncepcyjna: Adam Kowalski, Marlena Hermanowicz

Producent z ramienia Muzeum Śląskiego: Marlena Hermanowicz

Performerzy:

Szybowcy: Jacobina Blüm, Joanna Chwastek, Hanna Zbyryt, Katarzyna Koziorz, Filip Lorent-Fijał, Kamil Wawrzuta, Piotr Myszczyszyn, Stefan Mazur

Sabotażyści: Daria Ryczek (The Party Is Over), Ola Rzepka (Drekoty), Michał Zdrzałek (Lód 9), Teofil Pawłowski (Blokowioska)

Realizacja wideo i projekcji: Monika Olszewska, Jędrzej Górnikowski

Konsultacja merytoryczna: Roman Gatys

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 21:30

Katowice: przestrzeń zewnętrzna kompleksu Muzeum Śląskiego, rozpoczęcie przy budynku Centrum Scenografii Polskiej ul. Dobrowolskiego 1.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close