Katowice / Przestrzenie Sztuki: „One Hundred Falls” – konc. i chor. Jakub Mędrzycki

Zdjęcie: Katowice / Przestrzenie Sztuki: „One Hundred Falls” – konc. i chor. Jakub Mędrzycki

Katowice / Przestrzenie Sztuki: „One Hundred Falls” – konc. i chor. Jakub Mędrzycki. Plakat: materiały promocyjne organizatora

Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na One Hundred Falls w koncepcji i choreografii Jakuba Mędrzyckiegospektakl laureata otwartego naboru na prezentacje spektaklu małego formatu w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice. Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Upadają cywilizacje, upadają kultury, upadają autorytety, upadamy moralnie, upadamy fizycznie. Wydaje się, że cała historia ludzkości złożona jest z nagłych upadków, takich jak wojny czy przewroty, ale również tych powolnych i ignorowanych, jak katastrofa klimatyczna. Trudno rozróżnić, kiedy upadek jest jeszcze tragedią, a kiedy już nową możliwością. W tej sinusoidzie, po której płyniemy, zawsze skupiamy się na najbardziej skrajnych odchyleniach. Rzadko zauważamy to, co jest pomiędzy. Lot, którego doświadczamy pokazuje nam zupełnie inną rzeczywistość. Świat, w którym w końcu możemy zwolnić i my stajemy się wolni.

Każdy krok jest kontrolowanym upadkiem i każdy kolejny nagłym powstawaniem. Upada 206 kości i ok. 640 mięśni pomaga nam się podnieść. Już od momentu prenatalnego nasz rozwój ukierunkowany jest na stworzenie konstrukcji. To ona pozwala nam stać prosto i konsekwentnie odpychać się przed tym, co nieuniknione. W końcu to upadek jest jej przeznaczeniem. To często rozpad/rozkład daje możliwość ruchu i interakcji.

Bohaterka spektaklu zatraca się w tańcu na upadłej cywilizacji, na upadłej kulturze, na upadłych autorytetach, na naszym upadku moralnym i odnajduje akceptację swego upadającego ciała.

Koncepcja – Jakub Mędrzycki
Choreografia – Jakub Mędrzycki
Wykonanie – Ilona Gumowska
Muzyka – Marta Forsberg, Gieorgij Puchalski
Produkcja – Krakowski Teatr Tańca
Czas trwania – 40 min.

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Katowice: Sala Koncertowa Katowice Miasto Ogrodów, plac Sejmu Śląskiego 2

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close