Ludzie tańca

Zdjęcie: Ilona Gumowska

Ilona Gumowska podczas pracy nad spektaklem All Journeys w choreografii Karoliny Kroczak. Fot. Dominik Więcek

Wersja do druku

Udostępnij

Ilona Gumowska urodzona w 1991 roku, tancerka, choreografka, pedagog tańca, psycholog. Absolwentka Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Obecnie nauczyciel akademicki tej uczelni.

 

Uprawiała wyczynowo gimnastykę artystyczną, a od 2007 roku zajmuje się tańcem współczesnym. Szkoliła się pod okiem m.in. Jacka Owczarka, Witolda Jurewicza, Iwony Olszowskiej, Petera Jaško, Antona Lachkiego, Martina Kilvádiego i Jozefa Frucka, Andrew Morisha, Rakesha Sukesha.

 

Jako tancerka współpracowała z takimi twórcami jak: Daniel Abreu, Roberto Olivan, Marcin Wrona, Tomasz Wygoda, Mariusz Treliński, Natasha Gilmore, Abhilash Ningappa, Jacek Owczarek, Kaya Kołodziejczyk, Jacek Gębura, Karolina Kroczak, Ashley Lobo, Michał Walczak, Jacek Przybyłowicz.

 

Występowała na wielu polskich i zagranicznych scenach, w tym: w Teatrze ROZBARK w Bytomiu, Royal Opera House w Bombaju, w belgijskiej operze La Monnaie, Theater an der Wien w Wiedniu, Królewskiej Operze w Sztokholmie. W 2017 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie, a od roku 2018 występuje na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Obecnie jest także tancerką zespołu Barrowland Ballet w Glasgow.

 

Opracowywała choreografie i współreżyserowała widowiska wokalno-taneczno-akrobatyczne łódzkiego Teatru V6, w tym spektakle Aquarius i Imaginarium w ramach Light Move Festival w Łodzi. Jest współchoreografem interdyscyplinarnego projektu z obszaru nwoego cyrku 9.81 w reżyserii Mateusza Kownackiego i twórcą ruchu scenicznego w monodramie Jaki Taki Jarosława Figury w Teatrze Arlekin w Łodzi.

 

Kilkakrotnie wyróżniana w ogólnopolskich konkursach choreograficznych za etiudę Moira. Stworzony przez nią we współpracy z Marcinem Mościckim film Unrest zdobył Grand Prix w konkursie 1 strona 1 spojrzenie 180 sekund organizowanym przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu.

 

W 2019 roku zainicjowała powstanie kolektywu United Limbs zespołu niezależnych polskich artystów tańca, wspólnie organizujących wielowymiarowe warsztaty taneczne, konferencje na temat sztuki tańca i jamy taneczne z muzyką na żywo. United Limbs tworzy własne spektakle i projekty wideo, zapraszając do współpracy twórców różnych dziedzin sztuki.

 

Ilona Gumowska ramach działalności pedagogicznej prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą z zakresu tańca współczesnego, improwizacji, kompozycji i floorwork z elementami akrobatyki. Jej autorski cykl warsztatów Obecność w ruchu zakłada zgłębianie tematu obecności w intensywnym treningu fizycznym, opartym na ruchu w kontakcie z podłogą i drugą osobą. Bazę warsztatu stanowi świadome korzystanie z sił fizyki w tańcu, praca na kontinuum napięcia i rozluźnienia oraz synchronizacja ruchu z oddechem. Poprzez improwizację na zadaniach i liczne wizualizacje uczestnicy warsztatu odkrywają istotę przepływu ruchu, świadomego przenoszenia ciężaru ciała, opozycji, zawieszenia i gradacji. Założeniem warsztatu jest balansowanie pomiędzy pełną kontrolą i momentami jej całkowitej utraty, a poprzez to   odnajdowanie szczerej obecności będącej wynikiem naturalnego poruszania się ciała w przestrzeni.

 

W tańcu przejawia fascynację silną fizycznością i pogłębioną obecnością. Poszukuje pośród cielesnych ekstremów oraz balansuje na granicy tego, co znane i komfortowe, i tego, co ryzykowne i jeszcze nieodkryte.

 

https://www.talenthouse.com/ilona

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close