Łódź/Przestrzenie Sztuki: Anna Wytych-Wierzgacz „NitkA”, spotkanie z Iloną Gumowską i Magdaleną Grzybowską

Zdjęcie: Łódź/Przestrzenie Sztuki: Anna Wytych-Wierzgacz „NitkA”, spotkanie z Iloną Gumowską i Magdaleną Grzybowską

Anna Wytych-Wierzgacz. Fot. Mariusz Marciniak

Materia zaprasza do Ogrodów Geyera w Łodzi na premierę solowego spektaklu NitkA Anny Wytych-Wierzgacz oraz pokaz po rezydencji Ilony Gumowskiej w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Podcza wieczoru Anna Wytych-Wierzgacz zaprezentuje spektakl NitkA, który powstał w ramach przewodu doktorskiego. Zawodowa tancerka, choreografka, przez wiele lat związana z Teatrem Tańca ALTER, którego dyrektorem artystycznym był Witold Jurewicz, tańczyła w nagradzanych spektaklach w choreografii Tomasza Wierzgacza i tworzyła autorskie spektakle solowe.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Iloną Gumowską, tegoroczną rezydentką Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie w Morawie, oraz dr hab. Magdaleną Grzybowską, kierownik Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych na ASP we Wrocławiu. Spotkanie będzie dotyczyło procesu pracy podczas rezydencji, której organizatorem była Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, bez rezerwacji

Wersja do druku

Udostępnij

Więcej o wieczorze:

NitkA

Opis autorki:

Idea spektaklu wynika z analizy doświadczeń pracy z ciałem poruszającym się w przestrzeni scenicznej, w oparciu o elementy techniki Marthy Graham – spięcie, wydłużenie, spirale, wysiłek oraz treningu ruchu plastycznego proponowanego przez Renę Mirecką. Postać czerpiąca z charakteru mitologicznej Ateny opowiada  o sile, słabości, byciu na samym dole i patrzeniu z góry.

NitkA to solowa wersja zespołowego spektaklu stworzonego przez autorkę w ramach przewodu doktorskiego.

Choreografia i wykonanie: Anna Wytych-Wierzgacz
Montaż warstwy dźwiękowej: Łukasz Glapka
Konsultacja dramaturgiczna: Elżbieta Chowaniec
Czas trwania: 30 minut

O autorce:

Anna Wytych-Wierzgacz obroniła doktorat w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi; magisterium i licencjat na specjalności Taniec, Wydziału Sztuk Scenicznych Uniwersytetu Paris VIII we Francji. Posiada także dyplom licencjacki z filologii romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dyplom tancerza zawodowego przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich.

W latach 1989 –2005 była tancerką Teatru Tańca ALTER, którego dyrektorem artystycznym był Witold Jurewicz; tańczyła w spektaklach Odwrócenie, Trzcina oraz xxx w choreografii Tomasza Wierzgacza; stworzyła autorskie spektakle solowe Fermina, Kontakt, Czy ze mną; w ramach przewodu doktorskiego stworzyła spektakl NitkA, którego premiera odbyła się w 2018. Uczy przedmiotów związanych z ruchem scenicznym i technikami tańca w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu oraz w Instytucie Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi; tworzy spektakle oraz działania animacyjne; regularnie współpracuje dr hab. Magdaleną Grzybowską (ASP we Wrocławiu) tworząc instalacje i sytuacje przestrzenno-ruchowe oraz spektakle łączące ruch, obiekt i dźwięk.

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z Anną Wytych-Wierzgacz

Spotkanie z Iloną Gumowską i dr hab. Magdaleną Grzybowską po rezydencji artystycznej Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie w Morawie.

O Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie:

Tegoroczne, organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie w Morawie odbyło się w dniach 30 sierpnia-7 września. Jego tematem było hasło W procesie, które zachęcało twórców do działań performatywnych, w połączeniu z tworzeniem obiektów materialnych, dźwiękowych, działań efemerycznych, dokumentacji oraz wykładów dotyczących sztuki. Motywem przewodnim sympozjum jest szeroko rozumiany proces twórczy, zbieranie danych, budowanie/konstruowanie dokumentacji, które w zamyśle zainicjują rozwiązania artystyczne. Skoncentrowanie się wokół świadomego lub intuicyjnego „dojrzewania” koncepcji artystycznych, wykorzystanie momentów iluminacji/wglądu czy przypadku – wszystko to złoży się na oswajanie stawianych sobie przez artystów zagadnień.

Opis pochodzi ze strony internetowej organizatora:

https://www.asp.wroc.pl/module=News&controller=Read&action=news&id=14232&__seoName=Sympozjum+Sztuki%3A+BY%C5%81O%2C+JEST+I+B%C4%98DZIE

Biogram Ilony Gumowskiej:

Ilona Maria Gumowska – tancerka, choreografka, pedagog tańca, psycholog. Absolwentka Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Obecnie nauczyciel akademicki tej uczelni. Stypendystka programu Romantic New Stage organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Jako tancerka współpracowała z takimi twórcami jak: Daniel Abreu, Roberto Olivan, Marcin Wrona, Tomasz Wygoda, Mariusz Treliński, Natasha Gilmore, Abhilash Ningappa, Jacek Owczarek, Kaya Kołodziejczyk, Jacek Gębura, Karolina Kroczak, Ashley Lobo, Michał Walczak, Jacek Przybyłowicz. Występowała na wielu polskich i zagranicznych scenach, w tym: w Teatrze Rozbark w Bytomiu, Royal Opera House w Bombaju, w belgijskiej operze La Monnaie, Theater an der Wien w Wiedniu, Królewskiej Operze w Sztokholmie. Obecnie współpracuje z Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie i Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz zespołem Barrowland Ballet w Glasgow. Jest pomysłodawczynią i członkinią kolektywu United Limbs.

Biogram Magdaleny Grzybowskiej:

Magdalena Grzybowska w latach 1995-2000 studiowała we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Doktorat na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu obroniła w roku 2011, tytuł doktora habilitowanego w roku 2018. Od roku 2019 profesor uczelni w pracowni Rzeźby ASP we Wrocławiu.

W działalności twórczej odnosi się przede wszystkim do zjawisk przestrzennych, niekoniecznie zamykających się w pojęciu rzeźby. Do swoich prac włącza zarówno obiekty rzeźbiarskie jak i film, fotografie, rysunek, zjawiska świetlne, sytuacje, gest, dźwięk i ruch. Sięga po różnorodne media. Interesuje ją dychotomia pomiędzy trwałym i nietrwałym, relacje, kategoria miejsca. Realizuje otwarty projekt artystyczno-badawczy Rzeźba i fenomen sceny, korzystając z wypracowanej formy zdarzenia wizualnego (sytuacji), gdzie budowane jest napięcie pomiędzy przestrzenią, obiektem, performerem i widzem. Jest zaangażowana w organizację projektów twórczych – w tym od 2017 roku – Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie.

***

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Ilona Gumowska. Fot. Dominik Więcek

Magdalena Grzybowska. Fot. archiwum prywatne

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Łódź: Siedziba Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Ogrodach Geyera, ul. Piotrkowska 293/305

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close