Kielce / 22. Festiwal Tańca w Kielcach: „Syrenka Ariel”, chor. Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak

Zdjęcie: Kielce / 22. Festiwal Tańca w Kielcach: „Syrenka Ariel”, chor. Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak

22. Festiwal Tańca w Kielcach, Kielecki Teatr Tańca, "Syrenka Ariel", chor. Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na wydarzenia 22. Festiwalu Tańca, który odbędzie się w dniach 5-29 kwietnia 2024 r. Jako pierwszy 5 i 6 kwietnia zaprezentowany zostanie spektakl pt. Syrenka Ariel w reżyserii i choreografii Elżbiety i Grzegorza Pańtaków.

Wersja do druku

Udostępnij

Od autorów:

Szanowni Państwo, przedstawiamy Państwu autorską, taneczną adaptację baśni pt. Mała Syrenka Hansa Christiana Andersena. Jako liderzy prowadzący teatr tańca od wielu lat mamy przekonanie (poparte wysoką frekwencją publiczności), iż tego typu familijne spektakle stanowią ważny dla naszych mieszkańców sposób na atrakcyjne spędzanie czasu i wspólną, wielopokoleniową edukację artystyczną. Zachowując przyjętą koncepcję utrzymywania różnorodnego repertuaru w  instytucji Kielecki Teatr Tańca, w którym na stałe obecne są także duże widowiska taneczno-muzyczne, podjęliśmy decyzję o wyprodukowaniu kolejnego autorskiego spektaklu o baśniowej tematyce, zatytułowanego Syrenka Ariel.        

Tym razem językiem tańca opowiadana jest historia wzajemnej miłości syreny – Ariel i człowieka – Księcia Eryka. Dzięki miłości przezwyciężają oni przeciwności losu i działania podstępnej Wiedźmy morskiej Ursuli. Król Tryton po wielu perypetiach, przekonując się o sile uczuć zakochanych, ostatecznie ofiarowuje syreniej córce ludzką postać i zgadza się na poślubienie przez nią Księcia Eryka. Ariel i Eryk pozostają na zawsze razem. Akcja rozgrywa się w podwodnym świecie, w którym spotykamy oprócz tytułowej Ariel, jej przyjaciółkę Rybkę Florkę, Kraba Sebastiana oraz wiele podwodnych postaci. Spektakl ukazuje żywotność oraz piękno podwodnego świata dzięki zastosowaniu ciekawych kompozycji choreograficznych, hybrydowych kostiumów, wielowymiarowych projekcji, dynamicznej scenografii oraz kolorowych świateł.

Sceny taneczne zrealizowane są w stylach tańca jazzowego, współczesnego i klasycznego. Postaci morskie tańczą np. swing, charleston, mambo, jazz, modern jazz wykazują się głębią różnych interpretacji i wprawną techniką wykonania. Postaci takie jak np.: Kraby, Jeżowce i Ryby kreowane w ciekawych, inspirowanych światem morskim kostiumach, brawurowo wykonują skomplikowane sekwencje ruchowe. Poruszający się po scenie statek tworzy iluzję płynięcia, a dodatkowym walorem spektaklu jest wykorzystanie w nim trików iluzjonistycznych.

Realizowanie obsady całego widowiska w formule dołączania do artystów zawodowych przygotowanej tanecznie młodzieży kształconej w Szkole Kieleckiego Teatru Tańca wynika z misji edukacyjnej KTT. Pozwala to młodym adeptom sztuki tanecznej na zdobycie praktyki scenicznej oraz spełnianie marzeń artystycznych. Tancerki i tancerze zawodowego zespołu KTT, we współpracy z amatorami mają szansę stawać się wzorem rozwoju tanecznej ścieżki zawodowej dla młodych adeptów sztuki. Pasja do tańca i talent są dla obu grup wspaniałym polem spotkania i  kreacji, gdzie sztuka tańca i produkcja widowiska. stają się wspólną drogą  i celem.

Spektakl skierowany jest do wszystkich pokoleń. Mamy nadzieję, że spotkanie publiczności z tańcem i muzyką pozostawi niezapomniane wrażenia.

Spektakl ten dedykujemy ukochanym córkom Justynie i Kalinie, które jako małe dziewczynki pasjonowały się wersją literacką i filmową tej wzruszającej historii.

Spektakl dwuaktowy.

Czas trwania:  1. akt: 55 minut, antrakt: 20 minut, 2. akt: 40 minut

Premiera spektaklu odbyła się 15 września 2023 r. w ramach III edycji organizowanego przez Urząd Miasta Kielce Festiwalu Wiatru.

Twórcy:

opracowanie libretta na podstawie baśni J. Ch. Andersena pt. Mała Syrenka– Elżbieta Pańtak

choreografia – Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak

choreografia na szarfach – Ewelina Pokrzywka

kostiumy – Małgorzata Słoniowska

scenografia, reżyseria światła – Grzegorz Pańtak

projekcje multimedialne – Tadeusz Nowakowski

Wystąpią artyści Kieleckiego Teatru Tańca, dzieci i młodzież Szkoły KTT oraz akrobatki Klubu Sportowego Przestrzeń Lotu

Bilety i karnety na wydarzenia dostępne są w rezerwacji: 41 361 27 46 oraz on-line na stronie: Bilety24 – Kielecki Teatr Tańca.  Bilety można zakupić również w kasie Kieleckiego Teatru Tańca.

22. Festiwal Tańca w Kielcach, Kielecki Teatr Tańca, "Syrenka Ariel", chor. Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Kielce: Kielecki Teatr Tańca, pl.Moniuszki 2B

godz. 17:00

Kielce: Kielecki Teatr Tańca, pl. Moniuszki 2B

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close