Wersja do druku

Udostępnij

Kontrasty to spektakl poruszający tematykę szeroko pojętego sensu istnienia i nieprzewidywalności losów człowieka. Mówi o ludzkich emocjach, pragnieniach i lękach, o aspiracjach i marzeniach człowieka, o karierze i niepohamowanych ambicjach, a także o namiętnościach, manipulacji, cynizmie i egoizmie, o różnych formach podporządkowania i uwikłania, o poczuciu goryczy i bezsilności.

Artyści-tancerze zadają ponownie pytania, jakie ludzkość stawia sobie od wieków tak w sztuce, jak i w filozofii: w świecie jakich wartości żyjemy? Prawdziwych czy tylko pozornych? Czy potrafimy jeszcze obdarowywać się wzajemnie dobrem i miłością? Czy zostaliśmy już z tego całkowicie wyzuci? Jak postrzegana jest inność? Czy „Inny” znaczy „Obcy”?

„Kontrasty” to także refleksja na temat tradycji. Dlaczego dla wielu nie jest już bazą, drogowskazem i najwspanialszą z możliwych inspiracji? Co spowodowało, że tak często ją negujemy i odrzucamy? Czy w naszej codzienności jest jeszcze miejsce dla ideałów?

Inspiracją przy powstawaniu spektaklu były tradycyjne teksty i melodie regionu kurpiowskiego.

„Jest to muzyka najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza. Nie masz bowiem: drogi Czytelniku – nic piękniejszego nad śpiewający, polski gmin. Jednak określenie „muzyka ludowa” jest w tym wypadku mylące: dominują tu barokowe partytury dworskie i klasztorne, które gmin przejąwszy uznał za swoje. Pomiędzy nimi odnajdujemy motywy niekłamanie ludowe, szlachetnością linii i słodkim ciężarem nie ustępujące dworowi. O tej części polskiej kultury śpiewając opowiadamy”. (źródło www.monodia.pl)

Prapremiera: 17 czerwca 2011, Teatr Powszechny w Warszawie.

Premiera: 30 czerwca 2011, Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie.

Kolejne prezentacje spektaklu Kontrasty miały miejsce:

  • w ramach wieczoru Ciało-Sztuka-Ruch vol. 7, Mazowieckie centrum Kultury i Sztuki, Warszawa (20 VI 2011) – fragment spektaklu
  • w ramach koncertu „W hołdzie ks. Wł. Skierkowskiemu”, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Warszawa (23 X 2011) – fragment spektaklu
  • w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Mezinarodni Baletni Festival; Ballet Days Olomouc”, Moravske Divadlo, Olomuc/Czechy (26 XI 2011)
  • w ramach Warszawskiej Nocy Tańca, Teatr Studio, Warszawa (9 XII 2011)

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close