Warszawski Teatr Tańca

Zdjęcie: Warszawski Teatr Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Warszawski Teatr Tańca powstał w styczniu 2008 roku. Pomysłodawczynią, założycielką i dyrektorem teatru jest Aleksandra Dziurosz – choreograf, tancerka, pedagog i teoretyk tańca współczesnego. Oficjalnie zespół zainaugurował działalność spektaklem Chopin – ex-saturo do muzyki Fryderyka Chopina (lipiec 2008).Przedstawienie odbyło się w Łazienkach Królewskich, VI Dni Fryderyka Chopina pod nazwą „Chopiniana”. Podczas Warszawskiej Nocy Tańca (grudzień 2008) odbyła się premiera spektaklu Trwa-nie − drugiej produkcji Warszawskiego Teatru Tańca. Trzecim przedstawieniem w repertuarze zespołu jest Ex-it t(premiera: listopad 2009 w ramach Com`in Festiwal w Warszawie). Od początku swego istnienia Warszawski Teatr Tańca występował w kraju i poza jego granicami, m.in. w Japonii (Iwata, Tokio), Czechach (Olomouc), Poznaniu, Ciechanowie i Zabrzu.

 

Choć o kształcie spektakli decyduje dyrektor grupy, na działania artystyczne WTT w sposób aktywny wpływają również członkowie zespołu. Sześcioosobową grupę tworzą profesjonalni tancerze tańca współczesnego i baletu klasycznego. Na stałe z zespołem współpracują tancerze Polskiego Baletu Narodowego, tj. Robert Bondara, Joanna Drabik, Anna Lorenc i Bartosz Zyśk, oraz dwie tancerki współczesne z doświadczeniem baletowym − Anna Maria Karabela i Anna Majder, a także amerykańska artystka Laura Murphy. Jednak otwarta formuła WTT pozwala na każdorazowe zapraszanie do udziału w spektaklach nowych wykonawców (tancerzy profesjonalnych). Założycielka zespołu stale współpracuje również z młodymi kompozytorami – Aleksandrą Bilińską, Aldoną Nawrocką i Markiem Kacprzakiem, scenografem – Magdą Grabowską oraz reżyserem obrazu – Tomaszem Tarnawskim.

 

Do głównych celów Warszawskiego Teatru Tańca należy popularyzacja sztuki tańca jako środka wypowiedzi artystycznej oraz budowanie przestrzeni dialogu z widzem. Ideą zespołu jest tworzenie współczesnych spektakli teatru tańca, opierających się na interdyscyplinarnym podejściu do twórczości artystycznej i kreujących nową, unikalną taneczną formę, inną niż inscenizacja baletu klasycznego. Przedstawienia WTT korzystają z konwencji teatru tańca, mają fragmentaryczną fabułę, na którą składają się epizody taneczne, będące rozwinięciami wybranych motywów. Grupa ma charakter interdyscyplinarny i łączy w swojej pracy taniec, ruch, teatr, muzykę i sztuki wizualne. Choć wiodącą techniką pozostaje taniec współczesny, z racji wykształcenia Dziurosz nie brakuje również elementów demi-klasycznych, co najbardziej widać w spektaklu Chopin – ex-saturo, inaugurującym funkcjonowanie WTT. Teatr Dziurosz realizuje spektakle i działania performatywne także poza tradycyjną przestrzenią teatralną – w miejscach, gdzie ta forma sztuki gości rzadko lub wcale.

 

Prapremiera najnowszego spektaklu zespołu -– Kontrasty – odbyła się 17 czerwca 2011 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a premiera 30 czerwca 2011 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

 

Obecnie siedzibą WTT jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Działa tu także Studio Tańca Współczesnego Aleksandry Dziurosz (w skrócie: Dziurosz Studio Tańca), w którym pasjonaci tańca doskonalą swoje umiejętności w trzech grupach zaawansowania. Zajęcia w Studiu prowadzą Aleksandra Dziurosz, Liwia Bargieł i Anna Majder.

powiązane

Ludzie

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close