Kraków/ 6. Festiwal MATERIA PRIMA: Akram Khan Company „Jungle Book reimagined”

Zdjęcie: Kraków/ 6. Festiwal MATERIA PRIMA: Akram Khan Company „Jungle Book reimagined”

Akram Khan Company „Jungle Book reimagined”. Fot. Ambra Vernuccio

W ramach 6. edycji MATERIA PRIMA. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy na scenie Centrum Kongresowego ICE Kraków dwukrotnie zaprezentowany zostanie spektakl Junge Book reimagined w wykonaniu Akram Khan Company. Organizatorem Festiwalu jest Teatr Groteska.

Wersja do druku

Udostępnij

Akram Khan to znany i szanowany tancerz i choreograf, który stoi za sukcesem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Współpracowało z nim wielu artystów różnych dziedzin, np. aktorka Juliette Binoche, piosenkarka Kylie Minogue pisarz Hanif Kureishi, kompozytor Steve Reich czy National Ballet of China. Do Krakowa zawita ze swoją słynną grupą, założoną 22 lata temu.

W Jungle Book reimagined choreograf poddał znaną powieść Rudyarda Kiplinga nowej interpretacji. Spojrzał na nią z innej perspektywy, oczami współczesnych dzieci, które odziedziczą nasz świat. W korzeniach Księgi Dżungli tkwi bowiem głębokie zagrożenie, jakie ludzkość stanowi dla natury. Wraz z twórcami spektaklu, Akram Khan odkrył podróż Mowgliego na nowo, oczami uchodźcy uwięzionego w świecie zrujnowanym przez zmiany klimatyczne. To opowieść o tym, jak dziecko może nam pomóc wsłuchać się nie tyle w nasze własne głosy, ile w głosy świata natury, które my – współczesny świat – staramy się uciszyć. Spektakl przemawia do wszystkich pokoleń. To krok do przypomnienia, ponownego przyswojenia i wyobrażenia sobie wspólnie nowego świata.

Księga Dżungli wymyślona na nowo jest dziełem, które w piękny i przekonujący sposób opowiada o naszej wewnętrznej potrzebie przynależności i więzi z innymi, a także o tym, jak ważne są relacje ze światem natury i jego poszanowanie. Przedstawienie prezentuje oryginalną muzykę, choreografię w wykonaniu dziesięciu tancerzy z różnych krajów oraz nowoczesne animacje i wizualizacje.


„Księga Dżungli” w nowej wersji wydaje się być kinowym hitem z potężnym przesłaniem dla nas wszystkich. To naprawdę wyjątkowe.

„The Stage”

Realizatorzy:

Reżyser/choreograf: Akram Khan
Coaching artystyczny: Mavin Khoo
Dramaturg: Tariq Jordan
Doradca dramaturga: Sharon Clark
Kompozytor: Jocelyn Pook
Reżyser dźwięku: Gareth Fry
Projektant światła: Michael Hulls
Scenograf: Miriam Buether
Kierownik artystyczny i reżyser animacji: Adam Smith (YeastCulture)
Producent wizualizacji: Nick Hillel (YeastCulture)
Twórcy animacji rotoskopowej: Naaman Azhari, Natasza Cetner, Edson R Bazzarin
Kierownicy prób: Nicky Henshall, Andrew Pan, Angela Towler (trasa koncertowa)

Tancerze: Lucia Chocarro, Tom Davis-Dunn, Harry Theadora Foster, Thomasin Gülgeç, Max Revell, Matthew Sandiford, Pui Yung Shum, Fukiko Takase, Holly Vallis, Vanessa Vince-Pang, Jan Mikaela Villanueva, Luke Watson

Dyrektor ds. produkcji: Farooq Chaudhry
Dyrektor wykonawczy: Isabel Tamen
Menedżer projektu: Mashitah Omar

Koprodukcja: Curve Leicester, Attiki Cultural Society – Greece, Birmingham Hippodrome, Edinburgh International Festival, Esplanade – Theatres on the Bay Singapore, Festspielhaus St. Pölten, Internationaal Theater Amsterdam, Maison de la Danse / Pôle européen de création – Lyon, National Arts Centre – Canada, New Vision Arts Festival – Hong Kong, Orsolina28, Pfalzbau Bühnen – Theater im Pfalzbau Ludwigshafen, Romaeuropa Festival, Stanford Live / Stanford University, Teatros del Canal – Madrid, théâtre de Caen, Théâtre de la Ville – Paris

Zrealizowano przy wsparciu Fundacji Garfielda Westona, Fundacji Genesis i Angeli Bernstein CBE oraz Arts Council England

Program 6. edycji Festiwalu MATERIA PRIMA 17–28 lutego 2023:

17, 18.02, NCK –  Wanted PosseDance N’ Speak Easy, nowe, nagradzane przedstawienie
18, 19.02, ICE – Compagnie KäfigVertikal, spektakl rozgrywający się w powietrzu i przeczący grawitacji
19, 20.02, Teatr Ludowy – Jacop Ahlbom CompanyVielfalt, przedstawienie pełne filmowych sztuczek i efektów specjalnych
21, 22.02, Opera Krakowska – Sasha Waltz & GuestsKreatur, zaskakująca i niepokojąca opowieść słynnej choreografki
22, 23.02, ICE – Compagnia Finzi PascaNuda, nastrojowe widowisko cyrkowe wizjonera teatru
24, 25.02, Teatr Groteska – Sofie Krog TeaterThe House, wstrząsająca, ale i zabawna historia rodzinnego domu pogrzebowego
27, 28.02, ICE – Akram Khan CompanyJungle Book reimagined, czyli Księga dżungli wymyślona na nowo, w której doszukiwać się można współczesnej relacji ze światem natury
27, 28.02, Teatr Groteska – Thick & TightA Night with Thick & Tight, niezwykłe spotkanie z kultowymi postaciami popkultury, takimi jak Andy Warhol, Sid Vicious, Marlena Dietrich, Marilyn Monroe i księżna Diana (impreza towarzysząca)

Więcej szczegółówwww.materiaprima.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close