Kraków/ 6. Festiwal MATERIA PRIMA: Compagnie Käfig „Vertikal”

Zdjęcie: Kraków/ 6. Festiwal MATERIA PRIMA: Compagnie Käfig „Vertikal”

Compagnie Käfig „Vertikal”. Fot. Laurent Philippe

W ramach 6. edycji MATERIA PRIMA. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy na scenie Centrum Kongresowego ICE Kraków dwukrotnie zaprezentowany zostanie spektakl Vertikal w wykonaniu Compagnie Käfig. Organizatorem Festiwalu jest Teatr Groteska.

Wersja do druku

Udostępnij

Wśród gości tegorocznego festiwalu MATERIA PRIMA znalazła się działająca od 26 lat Compagnie Käfig ze swoim najnowszym spektaklem. Grupa do tej pory wystąpiła w 700 miastach i 65 krajach, dając ponad 4 tysiące przedstawień, które obejrzało ponad 2 miliony widzów.

Spektakl Vertikal to swoisty manifest wolności w tańcu, wypływającej z przełamywania zasad. Lider i choreograf tej słynnej grupy, Mourad Merzouki, bawi się grawitacją, pozwalając tancerzom poruszać się w powietrzu i wykonywać zaskakujące ewolucje. Odbywa się to z wykorzystaniem urządzeń zaprojektowanych przez zespół Retouramont, specjalizujący się w technikach tańca w powietrzu. Ponadto produkcja konfrontuje taniec hip-hopowy, który jest bardzo mocno oparty na kontakcie z podłożem, z działaniami w pionie. Tancerze poruszają się w powietrzu, skaczą, wspinają się po ścianie i fruwają, wnosząc do arsenału środków tańca hip-hop nieważkość i poezję. W ten sposób, zaburzając nasze punkty odniesienia, Merzouki w znakomity sposób kontynuuje proces przełamywania barier gatunkowych.

Fragmenty recenzji spektaklu:

„Tancerze wznoszą się w powietrze, uwolnieni – na chwilę – od grawitacji”. (Euronews)

„Genialnie pomysłowe zastosowanie techniki tańca hip-hop” (New York Times).Realizatorzy:

Kierownictwo artystyczne i choreografia: Mourad Merzouki
Projekt muzyki: Armand Amar
Projekt przestrzeni do działań w powietrzu: Fabrice Guillot / Compagnie Retouramont

Asystent choreografa: Marjorie Hannoteaux
Projekt świateł: Yoann Tivoli, asystent: Nicolas Faucheux
Projekt sceny: Benjamin Lebreton
Projekty kostiumów: Pascale Robin
Wsparcie projektantki kostiumów: Gwendoline Grandjean
Montaż aparatury: Yves Fauchon
Trening działań w powietrzu: Isabelle Pinon

Wykonawcy: Francisca Alvarez, Rémi Autechaud, Kader Belmoktar, Sabri Colin, Nathalie Fauquette, Pauline Journé, Vincent Lafif, Maud Payen / Alba Faivre, Manon Payet, Teddy Verardo

Muzyka:
Isabel Sörling (wokal), Sarah Nemtanu (skrzypce), Grégoire Korniluk (wiolonczela), Julien Carton (fortepian), Armand Amar (instrumenty perkusyjne), Anne-Sophie Versnaeyen (altówka, aranżacje na orkiestrę), Vincent Joinville (współpraca), Jérémy Gaucher (nagrania, miksowanie, projektowanie dźwięku).

Program 6. edycji Festiwalu MATERIA PRIMA 17–28 lutego 2023:

17, 18.02, NCK –  Wanted PosseDance N’ Speak Easy, nowe, nagradzane przedstawienie
18, 19.02, ICE – Compagnie KäfigVertikal, spektakl rozgrywający się w powietrzu i przeczący grawitacji
19, 20.02, Teatr Ludowy – Jacop Ahlbom CompanyVielfalt, przedstawienie pełne filmowych sztuczek i efektów specjalnych
21, 22.02, Opera Krakowska – Sasha Waltz & GuestsKreatur, zaskakująca i niepokojąca opowieść słynnej choreografki
22, 23.02, ICE – Compagnia Finzi PascaNuda, nastrojowe widowisko cyrkowe wizjonera teatru
24, 25.02, Teatr Groteska – Sofie Krog TeaterThe House, wstrząsająca, ale i zabawna historia rodzinnego domu pogrzebowego
27, 28.02, ICE – Akram Khan CompanyJungle Book reimagined, czyli Księga dżungli wymyślona na nowo, w której doszukiwać się można współczesnej relacji ze światem natury
27, 28.02, Teatr Groteska – Thick & TightA Night with Thick & Tight, niezwykłe spotkanie z kultowymi postaciami popkultury, takimi jak Andy Warhol, Sid Vicious, Marlena Dietrich, Marilyn Monroe i księżna Diana (impreza towarzysząca)

Więcej szczegółówwww.materiaprima.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close