Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” –„Świat Zofii” – spotkanie z Zofią Rudnicką

Zdjęcie: Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” –„Świat Zofii” – spotkanie z Zofią Rudnicką

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Czas na taniec!. Cykl zakłada spotkania z tancerzami, rozmowy, dyskusje oraz wspólne oglądanie filmów o osobowościach świata tańca. Gościem spotkania będzie Zofia Rudnicka – tancerka, choreografka, aktorka, wykładowczyni, od lat 70. związana z TVP, gdzie pracowała m.in. przy Kabarecie Olgi Lipińskiej. Obecnie współpracuje z TVN, m.in. z programem You Can Dance. Występowała jako solistka w repertuarze baletowym w Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie opracowywała też choreografie do oper i baletów. Projektowała układy taneczne do widowisk teatralnych, rozrywkowych i filmów baletowych, m.in. Podróży magicznej z muzyką Andrzeja Zielińskiego. Współpracowała z teatrami dramatycznymi i muzycznymi. Wystąpiła także w polskich filmach: Kontrakt (1980), Pas de deux (1990) i Bank nie z tej ziemi (1993–1994). Jest autorką choreografii do kilkunastu operetek i musicali, oper i spektakli baletowych, w tym prapremierowego Nienasycenia wg Witkacego z muzyką Tomasza Stańki i La Dolce Vita z muzyką Nina Roty (oba w Teatrze Wielkim w Warszawie). Stale współpracuje z Olgą Lipińską, wykłada kompozycję tańca w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2004 roku przygotowała autorski balet Rudolf Valentino do muzyki Krzesimira Dębskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

W 2008 roku Zofia Rudnicka mówiła w wywiadzie dla „Echa dnia”:

Zaangażowałam się do Teatru Wielkiego, aby tańczyć balet klasyczny, jednak interesowały mnie także inne kierunki tańca. Wszystko zaczęło się od występu z dwiema koleżankami na koncercie Niemena. Do tej samej muzyki za każdym razem wykonywałyśmy inny układ. Zaczęłam współpracę z telewizją, potem z teatrami dramatycznymi, robiłam choreografię na dużej scenie Teatru Wielkiego. Ten rozrzut jest tak duży, że zawsze mam kłopot z pisaniem życiorysu, bo trudno mi to pogrupować, robiłam tyle różnych rzeczy….

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Wstęp wolny!

***

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Chcemy pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze powinni mieć głoś, tak samo jak m.in. kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy nam także, aby tymi spotkaniami skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne naszego miasta. Pragniemy, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: SPATiF, Rynek Główny 41

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close