Kraków/BalletOFFFestival 2017: Grupa Wokół Centrum „spectral layers of movement” – premiera

Zdjęcie: Kraków/BalletOFFFestival 2017: Grupa Wokół Centrum „spectral layers of movement” – premiera

Fot. Aleksander Hordziej

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach BalletOFFFestival 2017 Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na premierowy pokaz spektaklu spectral layers of movement Grupy Wokół Centrum. Widowisko jest interdyscyplinarnym projektem, łączącym świat tańca, multimediów i dźwięku w wielowarstwowej instalacji interaktywnej, w której każdy z elementów jest równoznaczny. Przedstawienie stanowi spojrzenie na ruch przez pryzmat technologii i zabiegów technologicznych z muzyką i projekcjami interaktywnymi na żywo. Projekt stanowi osobliwe laboratorium, zmieniając scenę w przestrzeń badań artystycznych. Motywem przewodnim jest ukazanie jakości ruchowych w warstwach projekcyjnych wypełnionych przetworzeniami, nawiązującymi swoim charakterem do różnych epok technologicznych, a w szczególności do kultury retro lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

idea: Marcin Janus, Grzegorz Kaliszuk

choreografia: Grupa Wokół Centrum – Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec

media design: Grzegorz Kaliszuk

muzyka: Marcin Janus

Uwaga! W spektaklu używany jest stroboskop.

Marcin Janus – pochodzi z Krakowa, jest artystą dźwiękowym, multimedialnym, twórcą muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Od wielu lat zajmuje się oryginalnymi projektami artystycznymi. Jest autorem i wykonawcą muzyki do licznych spektakli tanecznych oraz teatralnych. Tworząc na granicach sztuk, kreuje złożone środowiska dźwiękowe. Realizując projekty, ma na uwadze to, by przedstawienia były bardziej wciągające. Nasycając świat i myślenie osobliwymi zjawiskami dźwiękowymi, dostarcza zmysłom szerokiego spektrum wrażeń. W procesie twórczym koncentruje się na barwie dźwięku, bada jego podstawowe cechy, często szuka odzwierciedlenia w ruchu i obrazie, nadaje zdarzeniom nowych znaczeń, łącząc je w przestrzeniach muzycznych. Pracując w domenie cyfrowej, najczęściej wykorzystuje Ableton Live i Metasynth oraz kontrolery midi, które dostarczają unikalnych możliwości. W świecie analogowym operuje na mocnych brzmieniach Bass Station czy Elektrona w rezultacie jego muzyka charakteryzuje się szeroką paletą dźwiękową. W pracach opartych o technologię można usłyszeć zestawienie nagrań i organicznych dźwięków z syntetycznymi barwami o często motorycznych cechach. Zaczynał jako muzyk eksperymentalnych formacji, by po kilku latach rozpocząć pracę jako niezależny kompozytor. Był stypendystą Art Stations Foundation w programie Solo Projekt, Finalistą na konkursie kompozytorskim, który odbywał się w ramach roku Johna Cage’a. Doświadczenie zdobywał również jako uczestnik kursów, a w ostatnim czasie GrupLab Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, z którą wspólnie brał udział w wielu projektach artystycznych. Poza częstymi występami w kraju, gościł również w Londynie, Lizbonie, Turynie i Frankfurcie.

Grzegorz Kaliszuk – z wykształcenia informatyk, z zamiłowania twórca i realizator interakcji mutimedialnych. Praca w krakowskich kinach i ośrodkach kultury takich, jak MOCAK czy Małopolski Ogród Sztuki pozwoliła mu na połączenie pasji technicznych i artystycznych. Kreatywnie łączy wizję artystyczną z możliwościami różnorodnych sprzętów i programów komputerowych, tworząc niepowtarzalne instalacje interaktywne. Realizator wideo wielu spektakli i koncertów, współtwórca multimedialnego spektaklu Digital Garden.

Grupa Wokół Centrum to kolektyw artystyczny, działający w ramach Krakowskiego Centrum Choreograficznego, którego trzon stanowią tancerki Agata Moląg, Monika Świeca i Marta Wołowiec. Kolektyw produkuje własne spektakle, realizuje projekty artystyczne we współpracy z artystami z Polski i zagranicy, sprawuje opiekę nad wydarzeniami realizowanymi przez Krakowskie Centrum Choreograficzne oraz prowadzi regularne lekcje tańca współczesnego. Idea powstania grupy wyrosła z głębokiej potrzeby eksperymentu, eksploracji, inspiracji oraz z zamiłowania do różnorodności w budowaniu scenicznego przekazu. Członkinie grupy wierzą, że tylko spotkania, a czasem nawet zderzenia odmiennych estetyk ruchowych, poglądów na sztukę, budują nową jakość. Interesuje je to, co powstaje na styku. Czerpią z tego co prywatne, niesceniczne, parateatralne. Artyzmu szukają w prostocie, przekazu w cytatach z życia, a smaku i waloru w ruchu. Nigdy nie zapominają o tym, że są tancerkami, a więc ruch jest ich głównym narzędziem. Pierwszą deklaracją artystyczną była premiera spektaklu Makia w wykonaniu Marty Wołowiec i Moniki Świecy w choreografii Agaty Moląg. Obecnie w repertuarze Grupy znajdują się również spektakle Płaczki i 38°, prezentowane w wersji scenicznej i ulicznej.

Bilety: 25 zł.

***

BalletOFFFestival to stworzona przez Krakowskie Centrum Choreograficzne nowa formuła dla, odbywającego się od 1991 roku w Nowohuckim Centrum Kultury festiwalu Krakowskie Spotkania BaletOFFowe, który prezentował i promował w Krakowie sztukę tańca. W 2014 roku odbyła się pierwsza edycja BalletOFFFestival. BalletOFFFestival to festiwal rezydencyjny, którego misją jest stymulowanie procesu twórczego. Wybrane projekty otrzymują od Krakowskiego Centrum Choreograficznego wsparcie w realizacji spektaklu z zakresu szeroko rozumianego tańca współczesnego czy teatru tańca w postaci udostępnienia przestrzeni do prób oraz szeregu działań promocyjnych, promujących zorganizowaną w ramach festiwalu premierę. Pełen proces obejmuje kilkutygodniową rezydencję, w ramach której wyłonionym artystom udostępniona jest przestrzeń do prób i scena wraz z zapleczem technicznym i konieczną infrastrukturą. Kulminację festiwalu stanowi prezentacja powstałych spektakli w postaci wieczoru premier. Krakowskie Centrum Choreograficzne poprzez Festiwal stwarza warunki do twórczej konfrontacji myśli, do pracy studyjnej, oferuje pomoc w realizacji spektakli oraz – często – pierwszej premiery wraz z jej promocją.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Kraków: Scena Nowohuckiego Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close