Kraków/BalletOFFFestival 2018: Fernando Belfiore „D3US/XM4CHIN4”

Zdjęcie: Kraków/BalletOFFFestival 2018: Fernando Belfiore „D3US/XM4CHIN4”

D3US/XM4CHIN4 fot. Campagnebeeld: Alwin Poiana

Wersja do druku

Udostępnij

Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na spektakl Fernanda Belfiore D3US/XM4CHIN4, który odbędzie się w ramach BalletOFFFestival 2018. Tegoroczna edycja rezydencyjnego festiwalu tańca współczesnego BalletOFFFestival odbywa się pod hasłem: TRANSFORMACJA.

Gladiator, Marsjanie (do domu), Cyborgi i tytani – w meta-wszechświecie Fernando Belfiore przeszłość i przyszłość budują teraźniejszość. Artysta tworzy nową epopeję o bogach i człowieku, o maszynach i gadżetach, o dźwięku i świetle. Zaczynając od pozornie beznadziejnej sytuacji, która nawiązuje do greckich tragedii, autor wprawia swoje deus ex machina w ruch.

Sięgając do pierwotnej idei science fiction, badając potencjalne konsekwencje nauki i innowacji w oprawie fikcyjnej opowieści, Belfiore zgłębia ekstrema ludzkiego losu. Łączy historię innowacji technologicznej, dramat i ich współczesne interpretacje dzięki potędze swojej nieskończonej wyobraźni. Ten meta-wszechświat pozwala widzom doświadczać swojej codzienności na zupełnie innym poziomie. Ujawnione zostaną nie trzy, lecz co najmniej sześć wymiarów.

D3US/XM4CHIN4 to współczesny rytuał mówiący o tym, jak moglibyśmy radzić sobie z technologią. To nieoczekiwana potęga, machina, która wprawiona w ruch rozszerzy wyobraźnię widza. 

 

Choreografia i reżyseria: Fernando Belfiore

Kreacja i wykonanie: Goran Kusic, Luna Eggers Matz, Rozemarijn de Neve, Jija Sohn

Scenografia: Nikola Knežević

Realizacja dźwięku: Steven Martin Snider

Oświetlenie: Wijnand van der Horst

Dramaturgia: Mirjana Smolic

„Oko zewnętrzne”: Krisztina de Châtel, Ricardo Guratti, Vincent Riebeek, Renée Copraij

Opieka artystyczna: Suzy Blok

Wsparcie scenariuszowe: Charlot van der Meer

Producent: Dansmakers Amsterdam

Produkcja: Sanne Wichman

Reklama: Dansmakers Amsterdam

Wsparcie: Amsterdams Fonds voor de Kunsten, Dansgroep Amsterdam, Workspace Brussels

Specjalne podziękowania dla: Young Artfund Amsterdam, ICKamsterdam

Producent: Dansmakers Amsterdam

Sponsorzy: Amsterdams Fonds voor de Kunst, Dansgroep Amsterdam, Workspace Brussels

Więcej informacji: www.dansmakers.nlbelfioreword.wordpress.com

Fernando Belfiore (ur. 1983 w Brazylii) jest choreografem, performerem i gościnnym wykładowcą na AHK (Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten). Studiował teatr w swoim rodzinnym mieście, São Paulo, oraz choreografię w Amsterdamie w School for New Dance Development (SNDO-AHK). Tworzy intensywne i poetyckie spektakle o performatywnym charakterze. Performer, ciało, pełni rolę tłumacza, interpretatora siły i bezbronności człowieka. Potencjał kryje się pomiędzy tymi dwiema skrajnościami. W każdym – intensywnym i radykalnym – spektaklu dokonuje się delikatna transformacja, często z negatywnym ukazaniem  łagodności i wrażliwości. Jego przedstawienia konstruowane są z wykorzystaniem elementów teatru i nawiązaniami do sztuk wizualnych. Belfiore eksperymentuje i bada nowe formy angażowania widowni. Napędza go odnajdywanie tego, co niezwykłe w tym, co przyziemne. Do momentu, aż stanie się to niemal magiczne. Jego dzieła cieszą się popularnością zarówno w ojczyźnie artysty, jak i poza nią. Jest beneficjentem licznych stypendiów, nominacji i rezydencji oraz zdobywcą nagrody za najlepszą reżyserię za The Miserable Thing w 2012 roku (ACT Festival, Bilbao). W 2013 roku został wybrany przez Aerowaves jako Zespół Priorytetowy ze spektaklem .whatdowefinallyshare. Po swoim solo w Al13FB<3 (2014) znalazł się na liście International Aerowaves Top Twenty 2016. Odkąd zadebiutował, jego dzieła prezentowane są na licznych festiwalach i w teatrach w Europie, Ameryce i Azji. Fernando Belfiore od 2011 roku działa w Dansmakers Amsterdam i wspierany jest przez International Choreographic Art Centre (ICK), Amsterdam Fund for the Arts oraz Work Space Brussels.

bilety w cenie 30-40 zł do kupienia tutaj

***

Więcej informacji o festiwalu: balletofffestival.pl/ lub www.facebook.com/balletoff/

BalletOFFFestival 2018 stopka najnowsza (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kraków: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, scena NCK

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close