Kraków/ BalletOFFFestival 2018: Jaro Viňarský – warsztaty dla początkujących

Zdjęcie: Kraków/ BalletOFFFestival 2018: Jaro Viňarský – warsztaty dla początkujących

Wersja do druku

Udostępnij

Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza osoby początkujące do udziału w warsztatach ze słowackim tancerzem Jarem Viňarským, które odbędą się w ramach BalletOFFFestival 2018. Warsztaty będą się składać z dwóch części: zajęć z tańca współczesnego oraz praktyki i kreacji pod hasłem W stanie ruchomego bezruchu.

Warsztaty odędą się w godzinach 10.30-14.30.

cena warsztatów: 80 zł

karta zgłoszenia i regulamin: nck.krakow.pl/kcc/balletofffestival/warsztaty-dla-poczatkujacych/

kontakt: kcc@nck.krakow.pl

Zajęcia z tańca współczesnego (2 godziny) – teoria i technika

Ciało i potrzeba grawitacji / Podstawowe relacje z ziemią (też – z planetą Ziemią) w pracy tancerza

Zajęcia będą bazować na metodach Jara Viňarský’ego, których użył on podczas pracy nad jego nagradzanym solo w spektaklu The Last Step Before. Uczestnicy skupią się na technicznych aspektach pracy z ciałem pozostającym w relacji z podłogą, takich jak:

koncepcja grawitacji, centrum – środek ciężkości ciała a podłoga, redukcja pracy mięśni w zetknięciu z podłogą, i jej wspieranie, fizyczna transformacja podczas zmiany płaszczyzn poruszania się pomiędzy najwyższym poziomem, środkowym i poziomem podłogi.

W STANIE RUCHOMEGO BEZRUCHU (2 godziny) – praktyka i kreacja

Warsztat skoncentrowany na istotnych cechach procesu kreatywnego i rozwoju umiejętności performatywnych

Podczas tych zajęć poruszone zostaną takie kwestie jak odkrywanie bezruchu i stopniowe rozwijanie działań ruchowych w kierunku pełnego kinestetycznego doświadczenia tańca, oraz kompozycja jako wyjaśnianie: odkrywanie fenomenu tańca – w jaki sposób taniec wyraża emocje, relacje i opowiada historie w bardzo świeży i niekonwencjonalny sposób, przebijając się przez stereotypy, rozumowanie i linearną logikę. Uczestnicy poznają ćwiczenia i techniki odnajdywania słownictwa ruchowego, przykładowo:

Cztery postawy uważności i świadomości ciała: leżenie, siedzenie, stanie i chodzenie

Mały taniec: odkrywanie historii całego swojego życia ruchowego

Bliski i odmienny – taneczny głos: odkrywanie własnego języka ruchowego

Jaro Viňarský – urodził się w 1978 roku na Słowacji. Studiował choreografię baletu w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie na Słowacji oraz choreografię na Akademii Sztuk Scenicznych w czeskiej Pradze. Od 1998 roku jako tancerz i performer, a także choreograf współpracuje z artystami słowackimi i zagranicznymi oraz z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego w Polsce. Prowadzi również warsztaty taneczne, głównie dla tancerzy niezawodowych. Jaro Viňarský zdobył szereg nagród, m.in. 2. Nagrodę imienia Jarmili Jeřábkovej w Pradze w 2001 i 2003 roku, odpowiednio za Sorton i Tea Never Brewed. W 2006 roku otrzymał Nagrodę Publiczności podczas Czeskiej Platformy Tańca oraz Nagrodę Sazka w kategorii Odkrycie taneczne – obie za swoje solo w spektaklu The Last Step Before. W 2011 roku Viňarský założył organizację non-profit SKOK! działającą na rzecz rozwoju tańca współczesnego i teatru fizycznego na Słowacji.

Dorobek choreograficzny Jara Viňarský’ego obejmuje następujące tytuły: ANIMALINSIDE (2012-13), XIRA (2013-15), ABSENT dla czeskiej grupy tanecznej VerTeDance (2015), L’AMOUR dla studentów Akademii Sztuk Scenicznych w czeskim Brnie (2015) czy też ostatnie dzieło, stworzone we współpracy z czeską reżyser teatralną Petrą Tejnorovą, YOU ARE HERE (2016).

W 2010 roku rozpoczął trwającą do dziś współpracę z Pavlem Zuštiakiem (Palissimo Company, Nowy Jork) nad THE PAINTED BIRD / BASTARD (2010, główna rola solowa w trylogii) i ENDANGERED PIECES (2013).

Dzieła Viňarský’ego prezentowane były na festiwalach na Słowacji, w Czechach, Rosji, Chorwacji, Austrii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Bułgarii, Danii, Francji i Stanach Zjednoczonych.

W 2013 roku otrzymał nagrodę New York Dance and Performance Award (Bessie Award) w kategorii wybitne wykonanie za występ w spektaklu Pavla Zuštiaka dla Palissimo Company Bastard podczas La MaMa Moves! Dance Festival.

Więcej informacji o festiwalu: balletofffestival.pl/ lub www.facebook.com/balletoff/

BalletOFFFestival 2018 stopka najnowsza (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:30

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close