
Fot. Katarzyna Machniewicz
Fot. Katarzyna Machniewicz
Krakowski Teatr Tańca zaprasza na warsztat Myśl ciała, który poprowadzi Brian Michaels. Celem warsztatu jest zrozumienie i wykorzystanie potencjału niewerbalnego doświadczenia. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim.
Koszt: 220 zł – Adepci Krakowskiego Teatru Tańca (8 miejsc), 300 zł – osoby z zewnątrz, niewspółpracujące na stałe z KTT.
Zgłoszenia: krakowskiteatrtanca@o2.pl.
Myśląc o teatrze i postaci zazwyczaj opieramy się głównie na poszukiwaniach intelektualnych, lekceważąc niewerbalny wymiar doświadczenia. Natomiast w rzeczywistości „zdobywamy wiedzę kumulatywnie, żyjąc w naszym ciele w świecie… Rozum rozwija się poprzez cielesne doświadczanie świata”.
Paul Stoller
Warsztat oparty będzie na trzech połączeniach – połączeniu z podłożem poprzez chodzenie, połączeniu z ciałem i jego wewnętrznym potencjałem, połączeniu z przestrzenią i innymi w przestrzeni. Odniesienie się do niewerbalnych aspektów bycia pozwala znaleźć nowy sposób rozumienia dla postaci i treści (od wewnątrz do zewnątrz) i uwalnia od zależności od psychologicznych i intelektualnych procesów. Świadomość i wiedza na temat tego, czym są nasze ciała w świecie będzie niezbędna w tej pracy. Każdy z uczestników powinien wybrać postać, którą chciałby eksplorować – z powieści lub dramatu, bądź innych form literackich. Celem jest rozwinięcie bardzo osobistej i specyficznej idei postaci, wypływającej z doświadczenia i cielesnej inteligencji. Na zakończenie warsztatu odbędzie się krótka prezentacja (5 minut).
Brian Michaels studiował filozofię na Uniwersytecie w Sussex (Anglia), był również dyrektorem artystycznym uniwersyteckiego teatru. Od 1970 roku mieszka i działa w Niemczech. Jest założycielem i dyrektorem pierwszego niemieckiego teatru imigrantów Teatro Siciliano Frankfurt (1978-1985) – projektu, za który otrzymał liczne nagrody. Od 1985 roku pracuje jako reżyser teatralny i operowy. Reżyserował liczne produkcje w największych teatrach, takich, jak: Opera Narodowa w Stuttgarcie; Opera w Bonn; teatr muzyczny Aalto w Essen; Opera i Teatr w Bazylei; Staatstheater Darmstadt; teatry w Monachium, Hamburgu, Essen, Düsseldorfie. Uczestniczył w czołowych festiwalach, m.in. w Bregenz, Salzburgu, Wiedniu (Festwochen – 5 spektakli); Festiwal Muzyki Dawnej w Innsbrucku, Schwetzinger Festspiele (6 spektakli), Ruhrfestspiele Recklinghausen, Frankfurt Festival z Frankiem Zappa, Cantiere di Montepulciano oraz Sibiu Festival w Rumunii. Pracował także w Los Angeles, New Delhi, Bilbao, Salamance, Szanghaju, Tel Awiwie oraz w Ramallah. W latach 1994-2013 był dziekanem Wydziału Reżyserii Uniwersytetu Sztuk Folkwang w Essen. Współtworzył Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w 2001 roku, obecnie jest dyrektorem festiwalu. Wyreżyserował 26 dramatów Szekspira w ciągu ostatnich 25 lat. Od 2014 roku naucza aktorstwa i reżyserii na Wydziale Teatru Tańca krakowskiej PWST oraz wykłada na Uniwersytecie Sztuk i Projektowania w Linzu (Austria).