Kraków/ Celebracje. Choreografie kobiecości: Agnieszka Kryst „Łuczniczki”

Zdjęcie: Kraków/ Celebracje. Choreografie kobiecości: Agnieszka Kryst „Łuczniczki”

Fot. Katarzyna Szu Szugajew

Wersja do druku

Udostępnij

Nowohuckie Centrum Kultury i Krakowskie Centrum Choreograficzne zapraszają na pokaz spektaklu Agnieszki Kryst Łuczniczki, który odbędzie się w ramach projektu kuratorskiego Karoliny Wycisk Celebracje. Choreografie kobiecości.

Łuczniczki  to performans ruchowy, inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami, które stanowią dziś podwójny symbol miasta: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepcke z 1908 roku znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obydwu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. To właśnie skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.

W Łuczniczkach finalny kształt rzeźb poddany zostaje dekonstrukcji, a produkcja napięcia w ciele staje się metodą wytwarzania i burzenia formy ruchowej. Kryst i Sikora oddają Łuczniczkom swoje ciała, twarze i głosy. Wdzierają się pod powierzchnię symbolu, uruchamiają go i nadają mu siłę sprawczą. Eksplorując tematykę kobiecego doświadczenia w sztuce i fizyczność emocji, projektują tożsamość rozczłonkowaną, poddaną ciągłej transformacji i ucieleśnioną.

ŁUCZNICZKI. Muza jako katalizator twórczości.

ŁUCZNICZKI. Statyczny obraz rzeźbiarski jako obiekt kontemplacji.

ŁUCZNICZKI. Napięcie jako środek aktywizacji ciała.

ŁUCZNICZKI. Drżenie ciała jako strategia emancypacyjna.

Performans ŁUCZNICZKI jest kontynuacją praktyki choreograficznej, prowadzonej przez Agnieszkę Kryst od 2015 roku, w której tworząc indywidualne partytury i pracując nad kompozycją ciała w czasie rzeczywistym, artystka eksploruje emocje i dekonstruuje ich wizualne realizacje.

koncept i choreografia: Agnieszka Kryst

kreacja i wykonanie: Agnieszka Kryst i Katarzyna Sikora

dramaturgia: Anka Herbut

muzyka: Kamil Tuszyński

Spektakl powstał w ramach rezydencji artystycznych galerii miejskiej BWA w Bydgoszczy. Kuratorka rezydencji: Danka Milewska

Agnieszka Kryst — absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2013 (Stary Browar Nowy Taniec, Poznań). Współpracowała z Martą Ziółek, Juanem Domìnguezem Rojo, Małgorzatą Haduch, Sojerdem Vreugdenhilem, Joanną Leśnierowską, Rebeccą Lazier. Finalistka konkursu New Europe Festival 2013 w Pradze, w czasie którego zaprezentowała solo Pressure oraz w duecie Liquid state of mind. Brała udział w projekcie Friv Move w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Stypendystka programu Solo Projekt Plus, w ramach którego stworzyła A Score: Partytura. Beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Laureatka programu rezydencji artystycznych 2017 w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy.

Po pokazie organizatorzy zapraszają na rozmowę, którą poprowadzą krytyczka tańca i recenzentka teatralna Alicja Müller oraz Karolina Wycisk, menadżerka i producentka tańca.

***

Pokaz w ramach projektu kuratorskiego Karoliny Wycisk Celebracje. Choreografie kobiecości wokół zagadnienia kobiecej choreografii, twórczości kobiet-artystek, ich metod pracy w obrębie współczesnej choreografii, zagadnień „eko-choreografii” oraz choreografii społecznie zaangażowanej. Realizacja projektu przypada na setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, a tym samym możliwości społecznego samostanowienia. Dlatego projekt przybiera formułę artystycznej „celebracji” — performatywnego programu, w ramach którego odbędą się pokazy performansów o tematyce społecznie istotnej, eksperymenty choreograficzne w przestrzeni publicznej oraz rozmowy z artystkami.

Pokaz możliwy jest dzięki uprzejmości Dyrekcji Nowohuckiego Centrum Kultury i i Pracowników Krakowskiego Centrum Choreograficznego.

Zrealizowano w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

www.krakow.pl

 

Bilet wstępu: 5 zł

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kraków: Nowohuckie Centrum Kultury, Galeria CENTRUM, al. Jana Pawła II 232

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close