
Memo to multidyscyplinarny projekt kolektywu Polka dot, który założyli tancerka Ula Zerek, aktorka Teatru Wybrzeże Justyna Bartoszewicz, dramatopisarz i dramaturg Starego Teatru w Krakowie Szymon Wróblewski i Michał Gos, perkusista, aktywista trójmiejskiej sceny muzycznej oraz odpowiedzialne za stronę wizualną spektaklu Ula Wasielewska i Julia Cyrzan.Twórcy spektaklu podejmują próbę zmierzenia się z materią pamięci. Inspirując się tekstami neurobiologai historyka psychologii Olivera Sacksa.
Memo to próba zmierzenia się z materią pamięci. Inspirując się tekstami neurobiologa Olivera Sacksa (autora słynnej książki Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem) oraz historyka psychologii Douwe Draaismy, artyści mierzą się z fenomenami działań naszego mózgu. Zastanawiają się nad tym, jak działa ludzki mózg? Czym jest pamięć i jakie są jej mechanizmy? Jak możemy walczyć o to, czego nie zapamiętaliśmy, a co chcielibyśmy pamiętać, lub o to, co zapamiętane zostało niejako wbrew nam?
Nadmiar zapamiętywania może prowadzić do kompulsywnego działania wbrew logice, a deficyt pamięci do zerwania podstawowego dla ludzi poczucia czasu jako kontinuum. Czy można odkroić nawarstwiające się historie skalpelem? Albo dokleić brakujące elementy? Czy można wymazać wspomnienia, które – jak tatuaże na skórze bohatera filmu Memento – pozwalają ciału zapamiętać historię? A może – jak w bajkowych rytuałach – przepisem na odczynianie wspomnień jest odwracanie biegu wydarzeń i powrót do Początku? Trzyczęściowy spektakl to wejście w ciało czasu – moment, w którym zapamiętujemy i który potem staramy się odtworzyć.
– W książkach Sacksa i Draaismy znaleźliśmy wiele punktów, do których odnosiliśmy się tworząc poszczególne sceny „Memo”. Nie cytujemy ich jednak bezpośrednio, ale traktujemy jako punkt wyjścia – dla mnie do warsztatu ruchowego, a dla Szymona do słowa. – opowiada o projekcie Ula Zerek
występują: Justyna Bartoszewicz, Ula Zerek
dramaturgia: Szymon Wróblewski
muzyka: Michał Gos
design: Julia Cyrzan, Ula Wasielewska
Na projekcję filmu wstęp jest wolny.